Niektórzy mężczyźni uważają, że problemy z prostatą nigdy nie powinny ujrzeć światła dziennego. Cierpią w milczeniu, ukradkiem łykając środki przeciwbólowe i leki na prostatę dostępne bez recepty. Żywią przy tym głęboką nadzieję, że dolegliwości same przejdą i wizyta u lekarza nie będzie konieczna. Tymczasem nawet jeśli objawy jakimś cudem ustąpią, mogą szybko powrócić ze zdwojoną siłą. Wśród starszych mężczyzn panuje również przekonanie, że w pewnym wieku gruczoł krokowy musi boleć i nie ma na to rady – wszak przerost stercza nieuchronnie jest związany ze starzeniem organizmu. Nie biorą przy tym pod uwagę, że za „męskie” problemy może odpowiadać również stan zapalny, którego nie wyleczy się ziołami czy suplementami diety. Sprawdź, jakie są objawy zapalenia prostaty jak i na czym polega leczenie tego schorzenia.
Po czym można rozpoznać zapalenie prostaty?
Stan zapalny gruczołu krokowego może mieć charakter ostry lub przewlekły – niestety w obu przypadkach chory skarży się na dolegliwości bólowe o różnej lokalizacji. Przy ostrym zapaleniu stercza pacjent cierpi nawet podczas siedzenia – szczególnie w tej pozycji odczuwa ból w okolicy krocza. Nieprzyjemne odczucia mogą skupić się także w pachwinach, penisie, odbycie i dolnej części pleców. Charakterystycznym objawem jest również gorączka. Normalne funkcjonowanie w pracy i domu dodatkowo utrudnia częste oddawanie moczu, któremu również towarzyszy ból. W przebiegu ostrego zapalenia prostaty pojawia się także wysięk z cewki moczowej – kolejny objaw, którego nie sposób przeoczyć. Schorzenie powoduje obrzęk stercza, co w krytycznych przypadkach może doprowadzić do zatrzymania moczu.
Jakie są objawy zapalenia prostaty w postaci przewlekłej? W tym przypadku dolegliwości są bardziej subtelne, lecz maja tendencję do nawracania. Pacjent skarży się głównie na uporczywy ból krocza i okolic, bardzo nieprzyjemne są także bolesne wytryski i mikcje. Dyskomfort potęguje także intensywne parcie na pęcherz, które towarzyszy choremu nawet chwilę po opuszczeniu toalety. Przewlekłe zapalenie prostaty obniża jakość życia intymnego – zaburzenia erekcji i ból podczas wytrysku skutecznie zniechęcają mężczyznę do podjęcia aktywności seksualnej.
Zapalenie prostaty – przyczyny
Objawy zapalenia prostaty są bardziej uporczywe niż przy początkowym stadium łagodnego przerostu stercza, toteż pacjenci szybko pokonują wstyd i kierują swe kroki prosto do gabinetu urologa. Skąd biorą się bolesne dolegliwości? Otóż ostre zapalenie prostaty może mieć różne przyczyny, należą do nich :
- infekcja bakteryjna
- infekcja wirusowa
- zapalenie pęcherza (lub inna infekcja układu moczowego)
- cewnikowanie
- rzeżączka
- zabiegi urologiczne
- kamica gruczołu krokowego
Nieco inaczej jest w przypadku przewlekłego zapalenia prostaty. Dokładna etiologia tego schorzenia pozostaje nieznana, przy czym należy rozróżnić postać przewlekłą bakteryjną i niebakteryjną. Według specjalistów pierwsza stanowi komplikację po przebytym ostrym zapaleniu prostaty. Druga to tzw. zespół przewlekłego bólu miednicy mniejszej (CPPS), który może być wywołany m.in. wtryskiem moczu do stercza, reakcją autoimmunologiczną lub wadliwą regulacją nerwową.
Jak wyleczyć zapalenie prostaty?
Ze względu na znaczne nasilenie objawy zapalenia prostaty wymagają przyjmowania środków przeciwbólowych i rozluźniających mięśnie gładkie. Niezbędnym elementem farmakoterapii jest stosowanie leków przeciwzapalnych i antybiotyków (jeśli za stan zapalny odpowiada infekcja bakteryjna). Ponieważ ostre zapalenie prostaty może powrócić w formie przewlekłej, bardzo ważne jest całkowite wyleczenie – w tym celu pacjentowi zaleca się odpoczynek, regularne przyjmowanie leków, nawadnianie i unikanie wychłodzenia krocza.
Objawy zapalenia prostaty w postaci przewlekłej często nawracają, dlatego leczenie może trwać długo i nie zawsze zapewnia całkowity powrót do zdrowia. Oprócz wyżej wymienionych leków pacjent przyjmuje także środki hormonalne stosowane w łagodnym przeroście stercza. Bardzo ważne jest odpowiedzialne podejście chorego i przestrzeganie zaleceń lekarza co do zmiany diety i rezygnacji z używek (kawa, alkohol). Wskazane jest także przegrzewanie gruczołu krokowego, na przykład poprzez ciepłe nasiadówki. Zdarza się jednak, że wymienione sposoby okazują się nieskuteczne i powrót do zdrowia zależy od przeprowadzenia operacji usunięcia stercza.
Be First to Comment