Press "Enter" to skip to content

Płaskostopie – skąd się bierze?

Płaskostopie jest jednym z najczęściej spotykanych schorzeń w obrębie stopy. Jest to zniekształcenie stopy polegające na obniżeniu się jej fizjologicznych sklepień, w wyniku czego staje się ona płaska. Prawidłowo ukształtowana stopa nie dotyka całą swoją powierzchnią podłoża, jej kości tworzą łuk. Wyróżnia się płaskostopie poprzeczne i płaskostopie podłużne.
Płaskostopie poprzeczne wynika z rozejścia się kości śródstopia. Może być wrodzone lub nabyte. Charakteryzuje się zaburzeniem wysklepienia podeszwy polegającym na obniżeniu łuku poprzecznego stopy i zmiany punktów podparcia stopy z I i V kości śródstopia na kość II i III. W następstwie tego schorzenia pojawiają się takie objawy, jak ból na podeszwie stopy, pieczenie, odciski i modzele.
Płaskostopie podłużne polega na obniżeniu się łuku podłużnego stopy tak, że cała podeszwa stopy zaczyna dotykać podłoża. Wynika to z obniżenia lub zaniku sklepienia, czego przyczyną jest nadmierne obciążenie stóp. Może być skutkiem słabości mięśni i noszenia butów na wysokich obcasach.

Przyczyny

Wśród przyczyn mogących prowadzić do rozwoju płaskostopia wymienia się:
– chodzenia od wczesnego dzieciństwa po równym, twardym podłożu,
– genetyka,
– nadwaga,
– noszenie nieprawidłowego obuwia,
– przykurcz mięśnia trójgłowego, który koślawi piętę,
– rodzaj pracy: stojąca lub chodząca,
– zbyt częstego chodzenia w butach na wysokich obcasach.

Leczenie

Leczenie płaskostopia zwykle polega na zwalczaniu objawów. Ulgę przynosi usuwanie odcisków, modzeli u specjalisty podologa. Dodatkowo noszenie wkładek wykonanych indywidualnie pod naszą stopę, które zwiększają powierzchnię obciążenia stopy, niwelując przeciążenie kości śródstopia i unosząc łuki. Wkładki ortopedyczne na płaskostopie powinny być dobrane przez doświadczonego terapeutę. Należy jak najwięcej chodzić boso po podłożu o różnej nawierzchni. Należy wyeliminować wszystkich czynników ryzyka (nieprawidłowe obuwie).
Można również zacząć wykonywać ćwiczenia, ćwiczenia te mają za zadanie wzmocnienie aparatu mięśniowo-więzadłowego zaburzonej stopy oraz łagodzenie dolegliwości bólowych.

podologwwarszawie.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© Prostata.info.pl