Menopauza kojarzy się nam przede wszystkim ze zmianami fizycznymi, które zachodzą w życiu kobiety. Myślimy o braku menstruacji, zmianach hormonalnych, uderzeniach gorąca, kołataniu serca czy innej przemianie materii. Jednak należy pamiętać, że menopauza to także poważne zmiany psychiczne, które mogą negatywnie wpłynąć na życie kobiety.
Dlaczego menopauza wiąże się z psychiką?
Ludzkie ciało i psychika są ze sobą mocno powiązane. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że tak ważne zmiany, jak te zachodzące podczas menopauzy, mają też istotny wpływ na emocje i psychikę. Przede wszystkim samo działanie hormonów, które poważnie zmienia się podczas tego okresu, powoduje, że zmienia się psychika kobiety. Oprócz tego bardzo ważną kwestią jest obserwacja zmian w ciele, która może powodować trudności z pogodzeniem się z losem. Nie każdej kobiecie łatwo jest zaakceptować fakt, że bezpowrotnie odeszła jej młodość.
Jakie objawy psychiczne mogą się wiązać z menopauzą?
Menopauza to bardzo trudny okres, a pojawiające się w nim trudności psychiczne mogą jeszcze bardziej pogorszyć stan kobiety. Dlatego należy zwracać baczną uwagę na każdy objaw psychiczny, który pojawia się w tym okresie. Może to być między innymi: obniżone libido; rozdrażnienie; lęki i płaczliwość; nerwowość i nerwice; wahania nastroju; przygnębienie, a nawet depresja; kłopoty z koncentracją czy bezsenność.
Warto przy tym wiedzieć, że objawy związane z menopauzą mogą się z czasem nasilać. Gasnące działanie jajników i coraz mniejsze stężenie hormonów we krwi powodują, że objawy, które nie są bardzo nasilone w trakcie premenopauzy, z czasem zaczynają się pogłębiać.
Depresja w menopauzie
W teorii nie ma bezpośredniego związku między menopauzą a depresją. Należy jednak pamiętać, że nasilone zmiany hormonalne, somatyczne i psychiczne mogą w konsekwencji spowodować powstanie depresji okołomenopauzalnej. Jest to złożony stan psychiczny, w którym duży udział ma także brak pogodzenia z sytuacją i pojawiającymi się zmianami.
Depresja menopauzalna często jest trudna do rozpoznania. W szczególności będąca w złym stanie psychicznym kobieta może sama nie zauważać tego, że jej psychika także ulega pogorszeniu. Dlatego najbliżsi powinni również obserwować jej stan i w razie potrzeby nalegać na konsultację z lekarzem specjalistą.
Na szczególną uwagę zasługują sobie takie objawy jak:
- ciągłe poczucie smutku i bezsensu, beznadziejności;
- brak energii, spadek zainteresowania rzeczami, które wcześniej sprawiały radość;
- nadmierna senność w ciągu dnia i bezsenność w nocy;
- zmiany apetytu;
- postrzeganie życia w czarnych barwach, pesymizm;
- niskie poczucie własnej wartości;
- przewlekłe zmęczenie;
- myśli samobójcze.
Psychiatra Kraków, do którego warto zgłosić się z tymi problemami, może zaoferować kompleksową pomoc w walce z depresją menopauzalną albo innymi problemami psychicznymi, które pojawiają się w tym okresie. Może zaproponować między innymi leczenie farmakologiczne oraz psychoterapię, które stabilizują stan kobiety i pomagają jej przezwyciężyć trudności tego okresu.
Be First to Comment