Press "Enter" to skip to content

Kim jest urolog?

Wiele osób zastanawia się, gdzie znajduje się dobry urolog w Poznaniu. Urolog to lekarz zajmujący się chorobami układu moczowego. Jego zadaniem jest diagnozowanie oraz leczenie wrodzonych i nabytych wad prącia. Dodatkowo zajmuje się leczeniem prostaty, a także chorób pęcherza oraz nerek. Należy pamiętać, że lekarz urolog ma bardzo szerokie kompetencje. W tym artykule wyjaśnimy, czym zajmuje się urolog.

Wiele osób nie przepada za wizytami w gabinecie urologicznym. Jest to głównie spowodowane tym, że dotyczy to wstydliwych oraz intymnych obszarów ciała. Diagnostyka oraz leczenie chorób układu moczowo-płciowego jest głównym zadaniem lekarza urologa.

Co leczy urolog?

W leczeniu schorzeń męskich narządów płciowych powinien specjalizować się każdy urolog Poznań oferuje w tym zakresie duże możliwości. Urolog dziecięcy zajmuje się leczeniem dokładnie tych samych chorób, ale u dzieci. Z pewnością takie przypadki mocno wykraczają poza zakres kompetencji rodzinnego lekarza. U mężczyzn diagnozowane są najczęściej choroby dotyczące zewnętrznych elementów układu płciowego. Przykładowo jest to wodniak jądra oraz stulejka. Obydwa schorzenia niestety trzeba leczyć zabiegowo lub operacyjnie. Warto mieć na uwadze, że stulejka to zwężenie ujścia napletka. Takie wady, jak przerost prostaty również są leczone przez urologa.

Lekarz zajmuje się też problemami z impotencją oraz erekcją. Czasami przyczyną może być nowotwór prostaty lub jej przerost. Należy pamiętać, że problemy z niepłodnością u mężczyzn mogą być efektem żylaków powrózka nasiennego. Każdy, kto planuje wizytę u urologa powinien dokładnie umyć miejsca intymne. Odpowiednia higiena miejsc intymnych jest bardzo ważna. Wyniki badań krwi oraz moczu można zabrać ze sobą na bezpośrednią wizytę.

Najlepiej korzystać z usług sprawdzonych i renomowanych urologów, którzy wiele lat działają na rynku i cieszą się pozytywną opinią. W trakcie wizyty lekarz może nas zapytać o nazwy przyjmowanych leków, dlatego dobrze jest je wcześniej wypisać. Przed wykonaniem badania lekarz urolog musi przeprowadzić wywiad. Warto dodać, że badanie u kobiet polega na dotykowej ocenie podbrzusza. Badanie mężczyzn jest jednak trochę inne. Badanie naoczne wykonuje się, jeżeli mamy do czynienia z chorobą zewnętrzną. Ultrasonografia jest wykonywana w przypadku schorzeń jąder. W tym samym celu wykonuje się badanie dotykowe. Jeśli chodzi o prostatę to badanie wykonuje się przez odbyt. Można śmiało powiedzieć, że jest to jedno z najmniej przyjemnych badań. Lekarz wsuwa pacjentowi dwa palce w odbyt.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© Prostata.info.pl