Press "Enter" to skip to content

Badania prostaty

Choroby prostaty są dolegliwościami, które dotykają znaczną ilość panów. Ryzyko ich wystąpienia zwiększą się zraz z wiekiem. Jak mówią badania, na przerost prostaty w mniejszym lub większym stopniu cierpi co drugi Polak po 60 roku życia. Nie leczenie dolegliwości gruczołu krokowego może i zazwyczaj prowadzi do wielu negatywnych konsekwencji. Mimo tego wielu mężczyzn lekceważy je i z wizytą u lekarza specjalisty czeka do ostatniej chwili. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest fakt nieprzyjemnych badań kontrolnych. Badania prostaty to te odbywające się przez odbyt. Chociaż nie należą one do najprzyjemniejszych, to są konieczne, aby zachować dobre zdrowie. Zobacz, co musisz wiedzieć o badaniach gruczołu krokowego i jak się do nich przygotować.

Kiedy warto wykonać badania prostaty?

Badania prostaty warto wykonać przy zaobserwowaniu u siebie jakichkolwiek niepożądanych objawów. Przede wszystkim do lekarza specjalisty należy się udać w przypadku, gdy częściej niż zwykle oddaje się mocz, strumień moczu ma mniejsze ciśnienie niż zwykle, występuje w nim krew lub dochodzi do bólu podczas wytrysku. Są to podstawowe objawy, mówiąc o tym, że problem z prostatą może wstąpić. Wizyty u lekarza nie ma co odkładać nie później. Im dłużej się z nią zwleka, tym większe jest prawdopodobieństwo, że choroba prostaty przerodzi się w ta przewlekłą lub zmagać  się będziemy z powikłaniami. Warto również wiedzieć, że regularne badania gruczołu krokowego zalecane są mężczyzną, którzy ukończyli 45 rok życia. W ich przypadku wystąpienia tych dolegliwości jak przerost prostaty jest o wiele bardziej prawdopodobne. W ich przypadku konsole u urologa powinny odbywać się co najmniej raz w roku. Oprócz zwykłego wywiadu lekarz wpienieni również przeprowadzić badanie palpacyjne gruczołu krokowego, analizę poziomy PSA we krwi USG, które pozwali ocenić stan układu moczowo- płciowego.

Jak wygląda badanie prostaty?

Badanie prostaty odbywa się u urologa. Wielu mężczyzn wiąże wizytę u tego lekarza specjalisty ze wstydem czy strachem przed bólem. Jednak dla tego specjalisty badanie prostaty jest rutyną, dlatego nie ma czego się obawiać. Do całego procesu podchodzi profesjonalnie. Przed wizytą u lekarza oraz badaniem dobrze jest się do niego przygotować. Pozwali na to wiedza o tym, jaki przebieg ma sam wizyta. Sam test poprzedzony jest wywiadem, czyli kilkoma pytaniami dot. ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia, następnie następu właściwe badanie. Przed nim dobrze jest się wypróżnić lub poprosić lekarza o zrobienie lewatywy. Badanie prostaty obywa się po pozycji bocznej. W okolice odbytu nakładana jest maść znieczulająca i jak zacznie działać, lekarz wsuwa palec do odbytnicy. W tym czasie sprawdza, czy prostata nie jest zbyt dużą, a więc nie mamy do czynienia z jej przerostem. Samo badanie może wiązać się z wykonaniem kilkudziesięciu sekundowego masażu prostaty. W przypadku wykrycia nieprawidłowości może zalecić dalsze badania kliniczne np. biopsję gruczołu krokowego lub zaordynować terapię farmakologiczną. Wśród często spotykanych zaleceń znajdują się też samodzielnie wykonywane masaże prostaty w domu.

Jak leczy się choroby prostaty?

Leczenie chorób prostaty zależy od konkretnego schorzenia i jego zaawansowania. Najczęściej spotykanymi dolegliwościami jest przerost gruczołu krokowego lub jego zapalenie. We wczesnym stadium tych chorób terapia obejmuje leczenie farmakologiczne antybiotykami. Leki na prostatę przepisuje lekarz i są one do wykupienia w aptece. W przypadku niegroźnych schorzeń są to bardzo często tabletki ziołowe lub napary, które mają zapobiegać dalszemu rozwojowi choroby.

Zdrowa prostata – jak dbać o zdrowa prostatę

Aby nie nabawić się chorób gruczołu krokowego nie wystarcza tylko systematyczne i regularna wizyty u lekarza. Oprócz badań kontrolnych należy również zadać o zdrowy tryb życia. Wśród zaleceń lekarzy znajduje się przede wszystkim przejście na zdrową dietę. Ta powinna obejmować wyeliminowanie używek takich jak tytoń, alkohol czy kofeina, ostrych potraw, cholesterolu, dużych ilości nabiału i przetworzonych węglowodanów. W jadłospisie powinny się natomiast znaleźć produkty zawierające duże ilości cynku (ryby, skorupiaki, jaja, zboża), beta- karoten, magnez, błonnik, kwasy tłuszczowe, flawonoidy oraz witaminy C i A. Na zdrowie prostaty wpływa również aktywność fizyczna. Zalecenie jest zrezygnowanie z siedzącego trybu życia i uprawianie sportów.

Badanie prostaty to coś, o czym nie powinien zapominać żadne mężczyzna. Chociaż wizyty u urologa nie można zaliczyć do tej z najprzyjemniejszych, jest ona konieczna. Panowie powinni udawać się do niego nie tylko wtedy, gdy choroba już będzie w ostatnim stadium rozwoju, a ból nie do wytrzymania. Badania prostaty powinno się wykonywać kontrolnie co rok. Należy o tym pamiętać, chociażby ze względu na to, że nowotwór gruczołu krokowego to podstępna i niebezpieczna choroba. Samodzielnie, bez specjalistycznych badań bardzo trudno wykryć ją w pierwszych stadiach, kiedy to szansa na wyleczenie jest największa, a sama terapia nie niesie za sobą wielu powikłań. Warto również pamiętać, że z tymi możemy spotkać się nawet w przypadku stosunkowo niegroźnych chorób prostaty.

[Głosów:2    Średnia:4.5/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© Prostata.info.pl