Prostata jest tym męskim gruczołem wokół, którego narosły liczne mity. Wiele osób już samo jej posiadanie postrzega jako objaw choroby, a słysząc o dolegliwościach gruczołu krokowego, wyobraża sobie nowotwór złośliwy. Mała wiedza i świadomość na temat chorób prostaty są powszechne. To właśnie one są przyczynami tego, że niewielu mężczyzn wie jak prawidłowo dbać o prostatę i kontrolować jej stan zdrowia. Niewiedza, wstyd i strach przed badaniem prostaty sprawia, że do urologa regularnie chodzi zaledwie garstka Polaków. Tymczasem regularne wizyty to podstawa w profilaktyce gruczołu krokowego. Zobacz, co musisz wiedzieć o prostacie.
Wiek mężczyzny ma znaczenie przy chorobach prostaty
Lekarze, potwierdzają, że w grupie ryzyka znajduje się przede wszystkim mężczyźni w okresie przekwitania, czyli po 50 roku życia. To wtedy w organizmie zachodzą istotne zmiany, które przyczyniają się do przerostu prostaty. Jest to najczęstsza dolegliwość, z jaką spotykamy się w przypadku chorób gruczołu krokowego. Należy jednak wspomnieć, że granica wiekowa zachorowań na prostatę znacznie się obniża. Aktualnie coraz więcej młodszych mężczyzn ma problemy z tym gruczołem. Najczęstszymi dolegliwościami, z jakimi się zmagają, jest zapalenie stercza, które może być wynikiem prowadzenia nieodpowiedzialnego życia seksualnego i infekcji bakteryjnych.
Problemy z oddawaniem moczu to typowe symptomy chorób prostaty
Trudności z oddawaniem moczu czy też konieczność częstego sikania to symptomy każdej choroby prostaty. Spotykać je można zarówno w przypadku przerostu gruczołu krokowego, jak i przy jego zapaleniu. Wynika to z tego, że nie poprawnie działająca prostata wywiera nacisk na cewkę moczową, co w efekcie wywołuje ciągły nacisk na pęcherz. Zazwyczaj na początku rozwoju choroby jest on minimalny i zwiększa się wraz z jej rozwojem.
Powiększenie prostaty oznacza nowotwór złośliwy
Niewielkie powiększenie prostaty jest zupełnie naturalnym procesem. Wynika ze zmian hormonalnych, jakie zachodzą w organizmie mężczyzny. Szacuje się, że problem ten dotyczy co drugiego mężczyznę po 60 roku życia. Łagodny przerost prostaty nie jest nowotworem złośliwym. Jest to choroba całkowicie wyleczalna i niegroźna dla życia i zdrowia, pod warunkiem, że podejmie się odpowiednie leczenie.
Rak prostaty to choroba bezobjawowa
Nowotwór stercza to faktycznie choroba, którą trudno zdiagnozować, a wynika to z tego, że w pierwszej fazie nie daje żadnych objawów. Pierwsze symptomy pojawiają się dopiero w kolejnych stadiach rozwoju zmutowanych komórek i przypominają te, z którymi spotykamy się przy łagodnym przeroście prostaty. Dlatego też tak ważne jest wykonywanie regularnych badań prostaty.
Tryb i styl życia mają pływają na zachorowanie na schorzenia związane z prostatą
Coraz więcej badań i lekarzy zwraca uwagę na to, że styl życia może przyczynić się do zwiększenia ryzyka zachorowania na prostatę. W badaniach czytamy, że w grupie ryzyka znajdują się głównie osoby prowadzące siedzący tryb życia oraz spożywające dużo tłuszczów, cholesterolu i mięsa. Do zachorowania na prostatę przyczyniają się tez papierosy, alkohol i ostre przyprawy.
Rak prostaty jest uwarunkowany genetycznie
Mężczyźni, u których w rodzinie występował nowator gruczołu krokowego, powinny przyłożyć szczególną wagę do profilaktyki. Zalecane jest, aby wykonywali częste badania oraz systematycznie odwiedzali urologa. Mimo że znajduje się oni w grupie ryzyka, nie są skazani na raka prostaty, nie jest on chorobą dziedziczną.
Choroby portasy równoznaczne są z impotencja
Chora prostata nie oznacza impotencji. Większość mężczyzn zmagających się z przerostem gruczołu krokowego czy zapaleniem może prowadzić aktywne życie seksualne. Tylko niewielki procent pacjentów jest dotknięty impotencją w wyniku operacji przeprowadzanych przy chorobach nowotworowych, chociaż i to nie jest regułą. Przy chorobach prostaty o podłożu niebakteryjnym wstrzemięźliwość seksualną nie jest zalecana, wbrew przeciwnie seks stanowi jeden z elementów leczenia. O zaprzestaniu aktywności seksualnej mówimy tylko w przypadku bakteryjnego zapalenia gruczołu krokowego, gdzie od stosunków należy się powstrzymać w czasie prowadzenia terapii.
Jednym z powikłań po chorobach prostaty jest nietrzymanie moczu
O powikłaniach po chorobach prostaty mówimy w przypadku ich nieleczenia lub zbyt późno rozpoczętej terapii. Spotkać można się z nimi również w przypadku leczenia operacyjnego. I faktycznie jednym z powikłań jest nietrzymanie moczu. Dolegliwość ta nie występuje u wszystkich pacjentów i zazwyczaj mija po kilku miesiącach.
Odpowiednia dieta jest wskazana przy chorobach prostaty
Właściwa dieta wskazana jest zarówno profilaktycznie, jak i w czasie leczenia chorób prostaty. Szczególnie ważne jest zawarcie w jadłospisie cynku i likopenu – minerałów odpowiadających za przerost prostaty. Można je znaleźć w pestkach dyni lub pomidorach.
Choroby prostaty leczy się antybiotykami
Przy łagodnym przeroście prostaty oraz zapaleniu gruczołu krokowego najczęściej stosuje się leczenie antybiotykami i medykamentami ziołowymi. O tym, jakie leki na prostatę przepisać, decyduje lekarz po przeprowadzonym badania. W przypadku nowotworu prostaty leczenie lekami jest nieskuteczne i stosowane są bardziej zaawansowane terapie łącznie z zabiegami chirurgicznymi.
Be First to Comment