Press "Enter" to skip to content

Tryb życia a prostata

Choroby prostaty są tymi, które często dotykają mężczyzn. Aktualnie obserwuje się, że chorują na nie coraz młodsze osoby. Jeszcze do niedawna w grupie ryzyka znajdowali się mężczyźni, którzy ukończyli 60 rok życia, dziś granica wiekowa została obniżona do 50 lat. Lekarze zajmujący się problemami gruczołu krokowego alarmują, że tak drastyczne obniżenie wieku wiąże się z prowadzeniem przez dużą część osób niezdrowego trybu życia. To on ma mieć wpływ na coraz częstsze schorzenia stercza. Zobacz, jaki styl życia poradzić, aby wyeliminować ryzyko chorób prostaty.

Styl życia a choroby prostaty

Coraz częściej spotkać można informacje i badania mówiące o tym, że na pojawienie się chorób prostaty, a także na ich przebieg, rozwój i zahamowanie wpływ ma styl życia prowadzony przez mężczyzn. Jest on ważny nie tylko w leczeniu schorzeń gruczołu krokowego, ale i przed ich wykryciem. Ze względu na to, że nie wiele panów o tym pamięta, wiek zapadania na choroby stercza stale się obniża. Do elementów, które są ważne w profilaktyce chorób prostaty zalicza się: dietę, aktywność fizyczną oraz prowadzone życie seksualne.

Profilaktyka chorób prostaty: dieta

Jako jedną z głównych przyczyn chorób prostaty wymienia się nadmierną otyłość mężczyzn. Mowa tutaj o otyłości brzusznej, która jest powszechnie występującym problemem. To ona powoduje wzrost ciśnienia w obrębie krwi oraz organów wewnętrznych, co negatywnie odbija się na kondycji i zdrowiu prosty. Aby uniknąć otyłości brzusznej, lekarze zalecają wprowadzenie odpowiedniej diety.  Pozwala ona nie tylko na zmniejszenie wagi, ale i eliminuje ryzyko wystąpienia nowotworu gruczołu krokowego. Lekarze w swoich badaniach zauważyli, że nadmierne spożywanie mięsa,  białka oraz tłuszczy nasyconych zwiększa ryzyko zachowana na tę chorobę. O wiele mniejsze szanse na zachorowanie na raka prostaty mają natomiast panowie, którzy spożywają dużo owoców i warzyw oraz piją większe ilości wody. Zalecane jest również zrezygnowanie z picie dużych ilości alkoholu, które przyczyniają się do schorzeń takich jak łagodny przerost prostaty oraz niebakteryjne zapalenie gruczołu krokowego. Choroby te występują również u mężczyzn, którzy lubią pikantne potrawy.

Profilaktyka chorób prostaty: aktywność fizyczna

W profilaktyce chorób gruczołu krokowego duże znaczenie ma również aktywność fizyczna. U mężczyzn, którzy praktykują siedzący tryb życia, wykrywa się o wiele więcej chorób gruczołu krokowego niż u tych, którzy systematycznie uprawia sport. Aktywność fizyczna przekłada się również na otyłość, a ta w o  wiele mniejszym stopniu dotyczy tych, którzy ćwiczą. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze i nie każdy sport jest tym zdrowym. W przypadku mężczyzn, u których występuje genetyczna skłonność do przerostu prostaty, nie wskazane są sporty, które powodują nacisk na ten narząd. Wyklucza się więc długotrwałą jazdę na rowerze.

Profilaktyka chorób prostaty: życie erotyczne

Profilaktyka i terapia chorób prosty obejmuje również życie seksualne. To jest zalecane w przypadku schorzeń występujący na tle poza bakteryjnym. Lekarze zaznaczają, że u wielu mężczyzn choroby prostaty są efektem braku aktywności seksualnej. Prowadzi ona do nagromadzenia płynu produkowanego przez gruczoł, co może wywołać stan zapalny. W praktyce oznacza to, że niebakteryjne zapalenie stercza występuje bardzo często u mężczyzn nieaktywnych seksualnie. Przy tego typu schorzeniach lekarze oprócz terapii farmakologicznej zalecają więc rehabilitację i fizjoterapię gruczołu krokowego. Ta opiera się na masażu prostaty, który wykonywany jest nie tylko leczniczo, ale i w kontekście erotycznym pomiędzy panterami.

Należy jednak pamiętać, że zbyt bujne życie seksualne, w którego czasie nie zachowuje się odpowiednich środków ostrożności, również może prowadzić do chorób stercza. Panowie, którzy nie posiadają stałej partnerki, powinni pamiętać o każdorazowym stosowaniu prezerwatyw, których zadaniem jest ochrona przeciwko bakteriami przenoszonymi drogą płciową. Trzeba także pamiętać o zachowaniu odpowiedniej higieny narządów intymnych przed i po stosunku.

Styl życia, jaki się prowadzi, wpływa zarówno na to, w jakim stanie jest prostata, jak i na pojawienie się chorób związanych z tym narządem. W ostatnim czasie wiele badań wykazało, że dbający o siebie mężczyźni, którzy prowadzą zdrowe życie, o wiele rzadziej zapadają na choroby gruczołu krokowego, a nawet jeśli one występują, to są w łagodniejszej formie. Zwiększenie swojej świadomości w tym  zakresie jest więc koniecznością. Stosując się do powyższych zaleceń, warto również pamiętać, że zdrowy tryb życia to nie wszystko. Chcąc zadbać o zdrowie i sprawność prostaty,  obowiązkowe są również regularne badania wykonywane w gabinecie urologa. Te powinny być przeprowadzane co rok od 20 roku życia i co pół roku do 50 roku życia. Pozwalają one wykryć wszystkie zmiany w gruczole krokowym i zastosować odpowiednie leczenie. W początkowych fazach chorób prostaty zazwyczaj stosuje się terapie antybiotykami doustnymi. Nie trwają one zbyt długi i pozwalają na pozbycie się uczucia bólu oraz zmniejszonej sprawności seksualnej.

[Głosów:4    Średnia:3.8/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© Prostata.info.pl