Press "Enter" to skip to content

Zapalenie prostaty

Zapalenie prostaty to jedna z częściej występujących chorób męskiego układu płciowego. Dotyka zazwyczaj panów w wieku ok. 40-50 lat. Zanana jest również pod nazwą zapalenia gruczołu krokowego lub zapaleniem stercza. Podstawowym objawem tego schorzenia jest problem z oddawaniem moczu, czasem może się również pojawić się jego całkowite zatrzymanie. Choroba może występować z różnym nasileniem. Przyjmuje ona zarówno łagodna postać, jak i występuje w tej ostrej i przewlekłej. Warto również wiedzieć, że mianem zapalenia gruczołu krokowego określa się też stany chorobowe znane jako zespół bolesnej miednicy. Zobacz, co musisz wiedzieć o przyczynach, objawach i leczeniu zapalenia prostaty.

Czym jest zapalenie gruczołu krokowego?

Zapalenie prostaty to jedna z najczęściej występujących chorób u mężczyzn. Chociaż co do zasady zazwyczaj dotyka panów po 40 roku życia, to lekarze mówią, że może wystąpić w każdym wieku. Choroba występuje w postaci przewlekłej, ostrej lub łagodnej. Zapalenie prostaty wymaga wizyt u lekarza oraz podjęcia leczenia. To ustalane jest na podstawie diagnozy przez lekarza. Zazwyczaj w przypadku zapalenia gruczołu krokowego mamy do czynienia z leczeniem antybiotykami, nie jest to jednak jedyna możliwość.

Przyczyny zapalenia prostaty

Główną przyczyną wystąpienia zapalenia prostatyinfekcje wirusowe lub bakteryjne. Do tych dochodzi w wyniku nieprawidłowej higieny okolic krocza, stanu zapalnego pęcherza, zakażenia pałeczkami okrężnicy E coli, długiego cewnikowania czy podczas stosunku seksualnego. W przypadku przewlekłego zapalenia prostaty występowanie choroby nie jest do końca wyjaśnione. Lekarze oceniają tylko czy dolegliwość ma podłoże bakteryjne, czy też nie.

Warto również wspomnieć, że jako przyczyny występowania tej dolegliwość często podje się niezdrowy tryb życia. Do pojawienia się zapalenia prostaty przyczynia się siedzący tryb życia, stres czy aktywne życie seksualne obejmujecie częste zmiany partnerek.

Objawy zapalenia prostaty

Objawy zapalenia gruczołu krokowego pojawiają się nagle. Różnią się one od siebie w zależności od stanu zapalnego. Z najbardziej charakterystycznymi objawami mamy do czynienia w przypadku ostrego zapalenia prostaty. Mówimy wtedy o bólu w krocza, bólu podczas oddawania moczu, nieprzyjemnym ucisku na cewkę moczową, częstym oddawaniu moczu, skąpomoczu, zaburzeniach funkcji seksualnych, wysokiej gorączce, dreszczach, bólu kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, nudnościach i wymiotach. Jeśli choroba występuje w formie przewlekłej, jej objawy są podobne, ale charakteryzują się  mniejszym natężeniem. Najczęściej pacjenci skarżą się, wtedy na ból krocza oraz zewnętrznych narządów płciowych, ból przy oddawaniu moczu oraz przy wytrysku. Przewlekle zapalenie prostaty może utrzymywać się przez okres 3 miesięcy i znikając na chwile ulegać wznowieniu.

Odmianą zapalenia stercza jest również prostatodynia. Jest to choroba wyróżniająca się ciężkim przebiegiem. Do jej objawów należą: bóle krocza i okolic podbrzusza, częstomocz i osłabienie siły  strumienia moczu, rozdrażnienie, zniechęcenie, niepokój, zaburzenia funkcji seksualnych. Choroba charakteryzuje się okresami remisji, a następnie wznowieniem objawów w jeszcze mocniejszym stopniu.

Zauważenie u siebie objawów zapalenia prostaty powinno za skutkować umówieniem się na wizytę u urologa.

Leczenie zapalenia prostaty – co trzeba o nim wiedzieć?

Diagnostyka i leczeniem zapalenia gruczołu krokowego zajmuje się lekarz urolog. W celu potwierdzenia diagnozy wykonywane jest badanie per rectum, czyli palcem przez odbyt. W jego czasie sprawdza się obrzęk prostaty oraz jej bolesność. W diagnostyce zapalenia prostaty wykonuje się także laboratoryjne testy krwi i moczu oraz badania USG. Aby wykluczyć przewlekła formę choroby, lekarz zleca również test 4 szklanek. Polega on na pobraniu próbek podczas jednego oddawaniu moczu, w tym jednej po masażu prostaty. W zależności od diagnozy w celu uporania się z chorobą stosuje się:

  • terapię antybiotykową;
  • odpowiednią dietę, która obejmuje unikanie alkoholu, ostrych potraw oraz przyjmowanie dużej ilości płynów;
  • wzmożoną higienę miejsc intymnych;
  • ograniczenie kontaktów seksualnych;
  • metody fizjoterapii w tym masaż prostaty;
  • przyjmowanie leków niesteroidowych.

Celem leczenia zapalenia prostaty jest pozbycie się infekcji oraz zapobieganie powikłaniom. Leki na zapalenie prostaty oprócz antybiotyków obejmują te z grupy przeciwgorączkowy i przeciwbólowych oraz specjalne masy kałowe. Proces leczenia zapalenia gruczołu krokowe może trwać kilka tygodniu.

Nieleczone zapalenie prostaty – powikłania

Lekceważenie objawów zapalenia prostaty i niepodjęcie leczenia może prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji. Wśród tych najczęściej wymienianych przez lekarzy znajdują się: posocznica, przewlekle zapalenie prostaty oraz ropień prostaty. W takich przypadku konieczna jest już operacja gruczołu krokowego. Aby uniknąć zapalania oraz przykrych powikłań zaleca się regularne badania prostaty oraz prowadzenie zdrowego trybu życia. W tym zakresie lekarze zalecają: organicznie poziomu cholesterolu we krwi, poprawę krążenia w okolicach prosty, a także wyeliminowanie używek takich jak tytoń czy napoje alkoholowe.

[Głosów:2    Średnia:4/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© Prostata.info.pl