Press "Enter" to skip to content

Przewlekłe zapalenie prostaty

Jedną z najczęściej występujących chorób prostaty jest jej zapalenie. Schorzenie to może mieć różne formy od łagodnej do ostrej. Często też występuje przewlekłe zapalenie prostaty. Jest to choroba, która utrzymuje się przez dłuższy okres, aby zniknąć na chwilę i powrócić w reemisji. Przewlekłe zapalenie prostaty jest uciążliwe i bolesne, a także trudne do leczenia. Na wystąpienie tego schorzenia najbardziej narażeni są mężczyźni, którzy przekroczyli 50 rok życia. Nie oznacza to jednak, że choroba nie występuje w niższych kategoriach wiekowych. Zobacz, co musisz wiedzieć o przewlekłym zapaleniu prostaty.

Czym jest prostata?

Prostata jest jednym z narządów męskiego układu płciowego. Jest to mały gruczoł, który wielkością przypomina owoc kasztana lub orzech włoski. Położony jest poniżej pęcherza moczowego, a jedną ze swoich ściana przylega do odbytu. Głównym zadaniem prostaty, która inaczej nazywana jest sterczem lub gruczołem krokowym, jest produkcja płynu, który wykorzystywany jest do odżywiania plemników. Oznacza to, że stercze odpowiada za zdolności rozrodcze oraz sprawność seksualną mężczyzny. Prostata jest narządem, który występuje u każdego z panów. Jej posiadanie nie jest stanem chorobowym. Z tym mamy do czynienia w przypadku powiększenia prostaty, stanów infekcyjnych i bakteryjnych lub wykrycia na narządzie zmutowanych komórek. Do najczęstszych chorób prostaty należy jej przerost, zapalenie oraz rak.

Zapalenie prostaty – rodzaje, objawy, leczenie

Z zapaleniem prostaty spotykamy się bardzo często. Najczęściej choroba występuje na tle bakteryjnym.  Baterie do narządu mogą przedostać się np. podczas stosunku seksualnego. W związku z tym na zapalenie prostaty bardzo często chorują mężczyźni prowadzący aktywne życie seksualne obejmuje więcej niż jedna partnerkę. Zapalenie prostaty na tle bakteryjnym może przybierać formę łagodną lub ostrą. Występuję również w wersji przewlekłej. Oprócz bateryjnego zapalenie prostaty choroba ma swój wymiar niebakteryjny. Jest wtedy prostsza w leczeniu.

Ostre zapalenie prostaty

Ostre zapalenie prostaty występuje nagle i ciężko przegapić jego objawy. Oprócz tych standardowych, które towarzyszą chorobom prostaty (czyli naciski na pęcherz, wzmożonej potrzebie oddawania moczu, bólem w okolicach krocza) towarzyszy wysoka gorączka, dreszcze, nudności i wymioty. Bardzo często w moczu pojawia się też krew lub ropa. Ostre zapalenie gruczołu krokowego leczone jest przy użyciu antybiotyków podawanych dożylnie, a następnie doustnie.

W przypadku niebakteryjnych zapalenie stercza do czynienia mamy z podobnymi objawami, do których dodać można jeszcze bóle brzucha oraz dolnego odcinka kręgosłupa. Zapalenie niearteryjne wywoływane jest nadmiernym spożyciem alkoholu, wychłodzeniem okolic intymnych czy spożywaniem ostrych przypraw w dużych ilościach. W przypadku tej choroby stosuje się masaż prostaty, ogrzewanie krocza oraz leki przeciwzapalne.

Przewlekłe zapalenie stercza – co trzeba o nim wiedzieć?

Najdotkliwszą formą zapalenia stercza jest to, które przybiera formę przewlekłą. W tym wypadku stan chorobowy otrzymuje się przez dłuży czas. Jako przyczynę przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego podaje się bakterie przenoszone drogą płciową. Objawami tej choroby są silne bóle podbrzusza oraz w okolicach moszny, ból podczas oddawania moczu i ejakulacji oraz odczuwanie silnego parcia na pęcherz. Aby móc stwierdzić przewlekle zapalenie prostaty, konieczne jest wykonanie badan per rectum przez urologa. Po potwierdzeniu diagnozy lekarz ordynuje odpowiednie leczenie. W większości przypadku obejmuje ono terapie antybiotykami (leki podawane są doustnie) oraz lekami przeciwzapalnymi. Leczenie trwa od 4 do 6 tygodni. W jego czasie zaleca się odpowiednią dietę, dużo odpoczynku, wzmożone dbanie o higienę miejsc intymnych oraz wstrzemięźliwość seksualną. Należy również wspomnieć, że w niektórych przypadkach przewlekłe zapalenie prostaty to choroba, która powraca co jakiś czas. Nawroty choroby zazwyczaj występują po kilku miesiącach, co sprawia, że schorzenie praktycznie jest nieuleczalne. Dla pacjenta oznacza to bardzo duże niedogodności i ciągły ból.

Przewlekłe zapalenie nie prostaty – grupa ryzyka

Przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego to choroba, na którą zapaść może każdy mężczyzna. Ze względu na drogę jej roznoszenia i bateryjne tło może dotyczyć nie tylko panów, którzy 50 rok życia już ukończyli. Na zachorowanie narażeni są również młodsi mężczyźni. W grupie ryzyka znajduje się osoby prowadzące aktywne i nie zawsze bezpieczne życie seksualne.

Przewlekłe zapalenie nie prostaty – profilaktyka

Profilaktyką, która pomoże w unikaniu przewlekłego zapalenia stercza, jest korzystanie z prezerwatywy oraz mycie się przed i po stosunku seksualnym. Duże znaczenie mają również regularne kontrole u urologa obejmujące badanie per rectum. Podjęcie tych działań sprawi, że można skutecznie zapobiegać zabawianiu się mało przyjemnego zapalenia gruczołu krokowego. Choroby, która jest nie tylko mało przyjemną, ale i której leczenie jest długotrwałe i nie raz obejmuje kilka lat.

[Głosów:3    Średnia:2.7/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© Prostata.info.pl