Press "Enter" to skip to content

Objawy chorej prostaty

Gruczoł krokowy, czyli prostata to element budowy anatomicznej każdego mężczyzny. Mówienie, że posiadanie prostaty jest stanem chorobowym, jest bardzo dużym przekłamaniem. Posiada ją każdy z panów i pełni ona ważne funkcje. Do tej podstawowej zalicza się dostarczanie substancji odżywczych plemnikom. Oznacza to, że prostata jest jednym z narządów układ rozrodczego. W zdrowej formie nie daje żadnych objawów i w pełni wywiązuje się ze swojej funkcji. Jednak gruczoł krokowy wraz z wiekiem narażony jest na szereg poważnych dolegliwości. Zobacz, jakie są objawy chorej prostaty.

Pierwsze objawy chorej prostaty

Przez większą część życia prostata nie daje mężczyzną żadnych znaków. Jest ona gruczołem tak małym, że jeśli nie boli, to ciężko ją zauważyć czy o niej myśleć. Pierwsze objawy chorej prostaty zazwyczaj pojawiają się po 50 roku życia. Większość mężczyzn utożsamia je z dodatkowym stresem czy też bólem innych organów. Wynika to z niewiedzy w zakresie objawów, jakie może dać chora prostata.

 

Choroba prostata – objawy chorób gruczołu krokowego

Nasilenie schorzeń prostaty obserwuje się zazwyczaj po 50 roku życia. To wtedy u większości mężczyzn zdrowa i poprawnie działająca prostata zaczyna być źródłem problemu. Warto jednak zauważyć, że w bardzo dużej liczbie przypadków choroby prostaty w pierwszym stadium nie daje żadnych objawów. Te pojawiają się dopiero w końcowych fazach choroby, kiedy to leczenie nie jest już takie łatwe, proste i szybkie. To właśnie z tego względu mężczyzną, którzy ukończyli 50 rok życia zaleca się regularne badania kontrolne u urologa. Ich zadaniem jest wykrycie chorób stercza jak najwcześniej. Przede wszystkim  profilaktyką ma zapobiec rozwojowi raka prostaty, który swoją obecność w organizmie objawia dopiero w końcowych stadiach rozwoju nowotworu. Badania wykonywane u urologa mają również wykrywać takie schorzenia jak przerost gruczołu krokowego lub jego zapalenia. Chociaż te dwie choroby co do zasady nie nią zagrożenia dla życia i zdrowia chorego, to nie leczone mogą mieć poważne konsekwencje. Wykluczyć je można podczas badania urologicznego przez odbyt, w którym lekarz stwierdzi czy nie wystąpił przerost prostaty lub na narządzie nie pojawiły się niepokojące grudki. Warto wiedzieć, że to właśnie dzięki badaniom prostaty wykrywanych jest wiele chrób tego gruczołu.

Jaki są objawy choroby prostaty?

Objawy chorej prostaty zależą przede wszystkim od konkretnej choroby, której się nabawiliśmy. Inne występuje w przypadku zapalenia gruczołu krokowego, a inne przy jego przeroście. Trzeba jednak wiedzieć, że choroby stercza mają również jedną wspólną grupę objawów. Pojawia się ona u większości mężczyzn niezależnie, na jaką dolegliwość cierpią. Jeśli się je u siebie zaobserwujesz, z wizytą u lekarza specjalisty nie należy czekać, a objawów lekceważyć.

Pierwszym sygnałem alarmującym, że problem z prostatą może wystąpić, jest ból i pieczenie przy oddawaniu moczu. Często jest to połączone z koniecznością bardzo częstego (większego niż normalnie) korzystania z toalety. Do tej należy się udawać nawet przy znikomej ilości moczu w pęcherzu i to zazwyczaj w nocy. Wynika to z parcia na pęcherz, jaki wywiera chora prostata.

Objawami chorej prostaty, które mogą wystąpić, jest również zatrzymanie moczu. Zazwyczaj z objawem tym mamy do czynienia w kolejnych fazach choroby. W takim przypadku jedynym rozwiązaniem jest udanie się do szpitala w celu cewnikowania. Zatrzymanie moczu to również częsty objaw przerostu prostaty. Objawami, które mówią o wysokim zaawansowaniu choroby, jest krew lub ropa występujące w moczu lub spermie.

Chorobom gruczołu krokowego towarzyszy także ból. Zlokalizowany jest on w okolicach podbrzusza, między moszną a odbytem lub w okolicach penisa. Silne bóle mogą wystąpić także podczas ejakulacji, co znacząco obniża sprawność i satysfakcję czerpaną z życia erotycznego. W późnym stadium choroby bóle będą również odczuwalne w okolicach miednicy.

W przybytku chorób prostaty wywołanych bakteriami trzeba się również liczyć z ogólnym osłabieniem organizmu i typowymi dla tego objawami. Występuje więc wysoka gorączka, osłabienie, wymioty oraz nudności. Są one połączone z wyżej wymienionymi objawami związanymi z bólem i trudnościami w oddawaniu moczu.

Objawy chorej prostaty często są lekceważone czy też przypisywane chorobą ogólnie osłabiającym organizm. Dzieje się tak zazwyczaj, jeśli mamy do czynienia ze schorzeniami na tle bakteryjnym. Wstyd i strach przed bólem podczas badania przez odbytnice skutecznie zniechęca większość mężczyzna nie tylko do regularnego odwiedzania urologa, ale i umówienia się na wizytę przy wykryciu podstawowych objawów chorej prostaty. Trzeba jednak wiedzieć, że tylko badanie urologiczne może zdiagnozować chorobę, co jest pierwszym krokiem do rozpoczęcia leczenia. Takie najczęściej obejmuje kuracje antybiotykami przy łagodnych formach choroby np. przeroście prostaty lub zapaleniu gruczołu krokowego. W przypadku wykrycia poważniejszych nieprawidłowości i podejrzeniu nowotworu prostaty pacjent kierowany jest na dalsze testy, które obejmuje m.in. wykonanie biopsji.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© Prostata.info.pl