Po przekroczeniu wieku średniego narażeni jesteśmy na różne choroby i dolegliwości. Te, które często występują to choroby układu płciowego. Borykają się z nimi zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Wśród panów jedną z częściej występujących chorób jest przerost prostaty. Choroba występuje najczęściej po przekroczeniu 50 roku życia i może mieć różny przebieg. W przypadku tego łagodnego – blokuje przepływ moczu przez cewkę moczową. W przypadku rozwoju przerostu prostaty rozwijacie się i namnażające komórki zwężają się, przez co pęcherz staje się drażliwy i pojawia się parcie na niego nawet przy niewielkiej ilości moczu. Nieleczony przerost prostaty może prowadzić do poważnych problemów z układem moczowym, a nawet cewnikowania. Zobacz, co musisz wiedzieć o przeroście prostaty.
Czym jest prostata?
Mówiąc o chorobie prostaty, jaką jest jej przerost trudno nie wspomnieć czy ona jest. Prostata jest niewielkim gruczołem krokowym, który wchodzi w skład układu moczowo-płciowego mężczyzny. Jej wymiary to te zbliżone do orzecha włoskiego lub kasztana. Głównym zadaniem gruczołu krokowego jest produkowanie specjalnego płynu będącego substancją odżywczą dla plemników. Prawidłowo działająca prostata, ma decydujący wpływ na jakość produkowanych plemników, zdolność mężczyzny do zapłodnienia oraz sprawność seksualną. Jak więc widać stercze pełni dość istotne funkcje. Niestety wraz z wiekiem narażone jest na wiele chorób.
Czym jest przerost prostaty?
Przerost prostaty to naturalne zjawisko. Rozpoczyna się mniej więcej po 45 roku życia i związane jest ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą w organizmie. Na początku proces ten jest bardzo powolny i niemal niezauważalny. Większość mężczyzn pierwsze dolegliwości związane z przerostem prostaty odczuwa dopiero po 60 roku życia.
Do pierwszych objawów przerostu gruczołu krokowego, jakie można zauważyć zalicza się: trudności z oddawaniem moczu, słaby lub wolny strumień moczu oraz poczucie niedokładnego opróżniania pęcherza. Oprócz tego może również nastąpić chęć częstszego niż normalnie oddawania moczu, wysyłek przy oddawaniu moczu, wyciekanie moczu, powolne oddawanie moczu chwilę po opróżnieniu pęcherza, ból i pieczenie. Objawami przerostu prostaty jest również problem z aktywnością seksualną. Panowie, którzy cierpią na tą dolegliwość, będą mieli problem z erekcją i wytryskiem oraz odnotowują spadek zadowolenia z życia erotycznego.
Każda z tych dolegliwości występująca pojedynczo czy razem oznacza, że jak najszybciej należy udać się do lekarza urologa. To on będzie w stanie stwierdzić, czy mamy do czynienia z przerostem prostaty i ustalić, jakie leczenie należy podjąć. Warto również zaznaczyć, że objawy przerostu prostaty nie wyglądają tak samo u wszystkich mężczyzn. Nie należy jednak ignorować żadnych odstęp od normy, które zostaną zauważone.
Czy przerost prostaty to nowotworu?
Większość osoba przerost prostaty kojarzy przede wszystkim z chorobą nowotworową. Tymczasem choroba ta ma również łagodny przebieg. Ten nazywany jest BPH, czyli łagodny rozrost prostaty i to właśnie on dotyka większość mężczyzn. Jak pokazują statystyki, cierpi na niego ponad 50% mężczyzn po 60 roku życia. Ze złośliwym rozrostem prostaty, czyli PCa – nowotworem spotykamy się rzadziej. Aby go uniknąć, zalecane jest systematycznie wykonywanie badań.
Leczenie przerostu prostaty
Proces leczenia przerostu prostaty ustalany jest przez lekarza urologa. Na własną rękę nie należy podejmować żadnych działań. Zastosowana terapia uzależniona jest od objawów oraz wagi prostaty, a także od tego, czy chory cierpi na inne dodatkowe schorzenia. Wykryty we wczesnym stadium przerost gruczołu krokowego najczęściej leczony jest farmakologiczne lub zabiegami o minimalnej inwazyjności. Bardzo rzadko spotkamy się we wczesnym stadium z operacjami. Leki na przerost prostaty przepisywane przez lekarza działają na zasadzie zmniejszenia gruczołu lub zatrzymania jego wzrostu. Większość dostępnych na rynku leków na prostatę działa na nią pozytywnie i rzadko, kiedy mamy do czynienia ze skutkami ubocznymi. Zabiegi na przerost prostaty w zakresie tych mało inwazyjnych opierają się przede wszystkim na zastosowaniu energii cieplnej w celu zmniejszenia gruczołów. Tradycyjne operacje są natomiast zabiegami stosowanymi zazwyczaj przy bardzo dużej prostacie. W ich przypadku istnieje także ryzyku wystąpienia poważnych powikłań. Do tych najczęściej wymienianych przez lekarzy zalicza się problemy z erekcją.
W przypadku złośliwego przerostu prostaty leczenie opiera się na zwalczaniu nowotworu. Stosowane są więc terapię hormonami lub chemią, radioterapię oraz operacje.
Jak wygląda badanie prostaty?
Aby móc skutecznie leczyć przerost prostaty konieczne jest wykonanie podstawowych badań. Badanie prostaty obywa się palcem przez odbyt. Dodatkowo zlecane są badania USG oraz badania analityczne krwi i moczu. W celu zbadania gruczołu krokowego należy zapisać się na wizytę u lekarza urologa.
Przerost prostaty to naturalna kolej rzeczy. Nie jest to nic niezwykłego, ani też niepokojącego, dopóki gruczoł nie jest zbyt duży. Aby nie dopuścić do jego rozrostu oraz negatywnych skutków z tym związanych mężczyznom w wieku średnimi zalecane jest regularne uczęszczanie na badania kontrolne. Wykryta we wczesnym stadium powiększona prostata da się łatwo leczyć.
Be First to Comment