Press "Enter" to skip to content

Zaburzenia pamięci – skomplikowany problem nie tylko u osób starszych

Problemy z pamięcią dotykają wielu osób, które z tego powodu odczuwają obniżenie jakości życia. Problematyczne mogą być dla nich zarówno zadania zawodowe, jak i codzienne funkcjonowanie w domu i rodzinie. Z tego powodu każdy problem, który dotyczy pamięci, powinien zostać poddany diagnozie i jak najszybszemu leczeniu.

Zaburzenia pamięci występują w różnym wieku

Pierwsze, co należy powiedzieć o zaburzeniach pamięci, to fakt, że choć kojarzone są zazwyczaj z osobami starszymi, to mogą występować także u osób młodszych. Wynika to z faktu, iż mogą być skutkiem wielu różnych chorób, a nawet doświadczeń życiowych. Z tego względu każdy zanik pamięci poddawany jest szczegółowej diagnostyce, która ma na celu ustalenie jego przyczyny.

Warto przy tym zauważyć, że zaburzenia pamięci mogą obejmować także różne jej obszary, w tym pamięć krótko- lub długotrwałą. Ze względu na to, iż dla wielu osób są to problemy wstydliwe, starają się oni ukryć je na różne możliwe sposoby, co może prowadzić do niebezpiecznych konsekwencji. Dlatego wnikliwa obserwacja ze strony rodziny jest konieczna, by wykryć je jak najszybciej.

Jakie są przyczyny zaburzeń pamięci?

Zaburzenia pamięci mogą być wynikiem wielu różnych schorzeń fizycznych i psychicznych, ale mogą także być uzależnione od czynników środowiskowych. Dlatego szeroka i dokładna diagnostyka jest niezbędna w celu wykrycia przyczyny i jej wyeliminowania, o ile tylko jest to możliwe.

Wśród najczęstszych przyczyn zaniku pamięci wymienia się choroby degeneracyjne mózgu, w tym chorobę Alzheimera i chorobę Parkinsona. Również nabyte choroby mózgu, takie jak guzy albo uszkodzenia pourazowe, mogą powodować zaburzenia pamięci. Wśród innych schorzeń pojawiają się infekcje (np. HIV), a także zaburzenia metaboliczne, na przykład niedobory niektórych witamin i problemy hormonalne, zwłaszcza związane z tarczycą.

Na uwagę zasługują sobie także czynniki środowiskowe, które mogą prowadzić do poważnych zatruć organizmu i w konsekwencji zaburzeń pamięci. Niebezpieczne może okazać się zatrucie metalami ciężkimi i związkami organicznymi, zatrucie alkoholowe również może prowadzić do pogorszenia pamięci.

Warto pamiętać, że nie tylko choroby fizyczne pogarszają stan pamięci. W przebiegu wielu chorób i zaburzeń natury psychicznej także obserwuje się pogorszenie jej funkcjonowania: może mieć to miejsce między innymi w przypadku depresji, nerwicy czy PTSD.

Jak może objawiać się zaburzenie pamięci?

Aby dobrze rozpoznać u siebie lub u osoby bliskiej zaburzenia pamięci, warto zwracać uwagę na ewentualne objawy, które mogą świadczyć o problemach związanych z tym ważnym dla człowieka obszarem funkcjonowania. Objawem zaników pamięciowych może być zapominanie o codziennych sprawach, nasilające się mylenie i zapominanie o ważnych wydarzeniach i datach, brak orientacji w czasie i przestrzeni.

Zaburzenia pamięci przekładają się niejednokrotnie także na zaburzenia funkcji poznawczych, w tym niezdolność (lub ograniczoną zdolność) do przyswajania nowych informacji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© Prostata.info.pl