Press "Enter" to skip to content

Infekcyjne i niebakteryjne zapalenie prostaty

Zapalenie prostaty to częsta choroba dotykające coraz większą ilość mężczyzn. Jeszcze do niedawna uznawana była za dolegliwość wieku średniego, jednak dziś zapadają na nią i mężczyźni poniżej 45 roku życia. Jej źródłem są bakterie i wirusy. Zapalenie gruczołu krokowego jest mało przyjemną dolegliwością, którą należy leczyć farmakologicznie. Powoduje duży dyskomfort przy oddawaniu moczu. Przede wszystkim objawy się uczuciem bólu i pieczenia narządów płciowych. Poznaj objawy, przebieg i leczenie zapalenia prostaty.

Ostre infekcyjne zapalenie prostaty – na czym polega?

Zapalenie gruczołu krokowego może mieć kilka form. Tą nie do przeoczenia jest ostra infekcja. Jej objawami jest gorączka, dreszcze, bardzo silne bóle podbrzusza oraz narządów płciowych połączona z parciem na pęcherz, a także bólem w trakcie oddawania moczu. W niektórych przypadkach może również wystąpić ropa lub krew w moczu. Bez względu na to, które z tych objawów  się pojawią, koniecznie należy udać się do lekarza urologa. Wykona on podstawie badanie prostaty, ewentualnie zleci dodatkowe testy i zaordynuje odpowiednie leczenie.

W przypadku zapalenia prostaty zazwyczaj stosuje się leczenie farmakologiczne, jednak na uwadze należy mieć to, że nie zawsze jest ono w 100% skuteczne i łatwe. Wynika to z tego, że aktywne leki mają duży problem z przedostaniem się bezpośrednio do samego gruczołu z przewodu pokarmowego. Jeśli doustnie podawane antybiotyki nie działają, a stan chorego się nie poprawia, rozwiązaniem jest podawanie medykamentów dożylnie. Antybiotyki podawane w kroplówce mają szerokie działanie i zazwyczaj działają o wiele skuteczniej i szybciej niż kuracje doustne.

Nieinfekcyjne zapalenie gruczołu krokowego – czym jest?

Jak wynika z danych medycznych, najczęściej do zapalenia gruczołu krokowego dochodzi na skutek silnego podrażnienia. Nie jest to choroba infekcyjna. U jej podłoża leży niezdrowy tryb życia oraz niewłaściwa dieta. Nieinfekcyjne zapalenie prostaty spowodowane jest zastojem wydzieliny gruczołu oraz innym podrażnieniami. Takie może powstać w wyniku wydalania alkoholu, ostrych przypraw czy też nadmiernego wychłodzenia narządów płciowych. Objawami tej choroby są bóle w okolicy podbrzusza, krocza oraz okolic krzyżowej. Chory odczuwa również dyskomfort przy oddawaniu moczu, a jego strumień jest przerywany i cienki. Często występuje również ostre parcie na pęcherz, które zmusza do ciągłego oddawania moczu. Objawy tego typu nasilają się szczególnie porą nocną.

Przy nieinfekcyjnym zapaleniu gruczołu krokowego również konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty. To on po badaniu i potwierdzeniu diagnozy ustali plan leczenia. Ten zazwyczaj obejmuje podawanie leków przeciw zapalnych i bólowych oraz medykamentów ułatwiających oddawanie moczu. Lecząc nieinfekcyjne zapalenie prostaty, nie można także zapomnieć o odpowiedniej diecie oraz higienie. Obydwie te rzeczy mają niebagatelny wpływ na walkę z chorobą.

Profilaktyka chorób gruczołu krokowego – co robić, aby nie zachorować?

Choroby prostaty są częstymi dolegliwościami dojrzałych mężczyzn. Zazwyczaj wiążą się one z wiekiem i w tym wypadku trudno im zapobiec. Nie oznacza to jednak, że nie istnieje profilaktyka chorób prostaty. Tą zawsze warto stosować, chociażby dlatego, aby zmniejszyć szanse na zachorowanie, a w przypadku nieuniknięcia choroby zminimalizować objawy i ryzyko późniejszych powikłań.

Chcąc unikać chorób gruczołu krokowego, należy przede wszystkim dbać o higienę intymną. Zalecane jest używanie żelu przeznaczonego do mycia tylko tych części ciała. Powinien on mieć właściwości łagodzące i przywracać skórze naturalne PH. Odpowiednią higienę intymną należy również zachować w przypadku aktywności seksualnej. Lekarze uczulają, aby umyć się przed i po stosunku, nawet jeśli odbywa się on ze stałą partnerką. W przypadku częstych zmian partnerki seksualnej, należy dodatkowo stosować prezerwatyw chroniące przed chorobami płciowymi mogącymi wywołać również zapalenie prostaty.

W profilaktyce chorób prostaty znajduje się także odpowiednia dieta. W tym zakresie zaleceniem jest unikanie ostrych potraw, które podrażniają żołądek, są trudne do strawienia oraz wydalenia z organizmu. Mogą one podrażniać układ moczowy. Dietę warto natomiast uzupełnić o duże ilości płynów, przy czy należy zadbać o ich jakość. Unikać należy napojów energetyzujących, słodzonych i gazowanych, a także alkoholu. Najlepiej spożywać jest czystą wodę, herbatę lub napary ziołowe, które oczyszczają organizm i wspomagają pracę nerek.

W dbaniu o prostatę pomoże również aktywny tryb życia. Lekarze uczulają, aby zrezygnować z ciągłego siedzenia przed telewizorem lub komputerem i postawić na aktywność fizyczną. Sport powinno uprawia się codziennie, minimum w wymiarze 30 minut.

Chociaż żadne działania profilaktyczne nie sprawia, że na 100% uniknie się chorób prostaty, to i tak warto je podjąć. Przyczyniają się one nie tylko do zmniejszenia zachorowania, ale i do ogólnej poprawy kondycji organizmu. Ten będąc silnym lepiej poradzi sobie ze zwalczaniem choroby i jej ewentualnych następstw.

[Głosów:3    Średnia:4.3/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© Prostata.info.pl