Press "Enter" to skip to content

Zapalenie stercza – pytania i odpowiedzi

Nie łagodny rozrost (BPH) i nie nowotwór złośliwy, ale właśnie zapalenie stercza jest najczęściej występującym schorzeniem tego męskiego narządu. W zależności od przyczyny choroba może przyjmować różne postacie – ostrą, przewlekłą, bakteryjną i niebakteryjną. Choć na ogół wywołuje uciążliwe objawy, czasami mężczyzna dowiaduje się o zapaleniu zupełnie przypadkowo, np. podczas badań nasienia wykonywanych w celu ustalenia płodności. Innym razem silne dolegliwości bólowe, krew w moczu i ropne wycieki z cewki nasuwają skojarzenia z nowotworem. Niestety, mało przyjemny sposób badania prostaty bynajmniej nie skłania mężczyzn do wizyty u specjalisty. Nic dziwnego zatem, że zapalenie stercza to temat żywo komentowany w Internecie – chorzy szukają odpowiedzi na męskich forach, portalach  medycznych i w encyklopediach chorób. Jakie pytania ich nurtują?

Do jakiego lekarza z chorą prostatą?

W celu wstępnego rozpoznania problemów z prostatą najlepiej zwrócić się do lekarza rodzinnego, który przeprowadzi wywiad i podstawowe badanie fizykalne per rectum. W razie konieczności pacjent zostanie skierowany do specjalisty urologa, który może wykonać USG prostaty, a także skierować pacjenta na badanie krwi z oznaczeniem PSA.

Jakie badania wykonuje się przy zapaleniu prostaty?

Jeśli urolog będzie podejrzewał zapalenie stercza, z pewnością zaleci wykonanie badań bakteriologicznych, tj. posiewu moczu  i krwi. W diagnostyce tego schorzenia dużą rolę odgrywa test 4 szklanek, który polega na zbadaniu czterech próbek: moczu z początku mikcji, moczu ze środkowego strumienia, wydzieliny prostaty po wykonaniu masażu przezodbytniczego oraz moczu oddanego tuż po masażu. Próbki poddaje się badaniu ogólnemu oraz badaniu bakteriologicznemu z posiewem. Czasami badanie zastępuje się prostszym testem 2 szklanek, w którym pobiera się jedynie próbki moczu przed i po wykonaniu masażu stercza.

Jak zapalenie prostaty wpływa na seks?

Ponieważ zapalenie stercza u młodych mężczyzn to dość powszechny problem, pytania często dotyczą ewentualnych zaburzeń libido i problemów z erekcją. W jaki sposób chora prostata może ograniczać funkcje seksualne? Otóż ostry stan zapalny wywołuje rozległe dolegliwości bólowe w okolicy prącia i krocza, które dodatkowo wzmagają się podczas wytrysku. Samopoczucie chorego pogarszają również problemy mikcyjne – nieprzyjemne parcie na mocz, ból i pieczenie podczas siusiania, niemożność pełnego opróżnienia pęcherza. Przy ostrym zapaleniu stercza chory musi zmagać się także z gorączką, uczuciem rozbicia oraz zmęczeniem. Nic dziwnego zatem, że mężczyzna nie ma ochoty na współżycie i ma trudności z utrzymaniem erekcji.   

Czy zapalenie prostaty powoduje bezpłodność?

Zapalenie stercza a płodność to kolejny ważny temat trapiący młodych mężczyzn. Czy choroba może pokrzyżować plany o powiększeniu rodziny? Niestety tak. Warto przypomnieć, że prostata odpowiada za produkcję składnika spermy, który umożliwia poruszanie się plemników. W rezultacie stan zapalny tego narządu może doprowadzić do pogorszenia jakości ejakulatu. Wyniki badań nasienia u pacjentów z zapaleniem prostaty często wykazują osłabienie ruchliwości plemników, co może utrudniać zapłodnienie komórki jajowej. Niemniej urolodzy podkreślają, że zapalenie stercza nie powoduje trwałej czy całkowitej bezpłodności, a jedynie zmniejsza możliwości reprodukcyjne. Młodzi mężczyźni nie powinni więc tracić nadziei na spłodzenie wyczekiwanego potomka.

Czy zapalenie stercza można wyleczyć domowymi metodami?

Niestety, leczenie zapalenia prostaty to żmudny proces. Zdarza się, że długotrwałe przyjmowanie leków nie daje żadnych rezultatów i pacjentowi grozi operacja usunięcia stercza. Nic dziwnego zatem, że chorzy tracą cierpliwość do farmakologii i szukają domowych sposobów, które wyleczą zapalenie prostaty. Wierzbownica, żurawina, kurkuma, mieszanki ziołowe wg przepisu zakonników oraz inne specyfiki mają wyciszać objawy  i zmniejszać stan zapalny. Ale czy na pewno? Skoro antybiotyki przyjmowane doustnie nie są w stanie dotrzeć do bakterii w sterczu, jak zioła podane w ten sam sposób mogą dać lepsze efekty? Lekarze przestrzegają przed leczeniem zapalenia stercza na własną rękę. Nieskuteczna terapia przy ostrym stanie zapalnym może doprowadzić do dalszych powikłań, m.in. przewlekłego zapalenia, powstania ropnia (wymagającego interwencji chirurgicznej), zatrzymania moczu (wymagającego cewnikowania), a nawet zagrażającej życiu posocznicy. Domowe metody  mogą jedynie wspomagać właściwe leczenie farmakologiczne, przy czym chodzi tu przede wszystkim o odstawienie czynników sprzyjających chorobie (alkohol, kofeina, ostre przyprawy, niezdrowe potrawy), odpoczynek, nawadnianie organizmu, dbanie o higienę miejsc intymnych, ogrzewanie krocza.

Czy masaż pomaga na zapalenie prostaty?

U pacjentów cierpiących na przewlekłe zapalenie prostaty masaż przezodbytniczy stanowi zalecaną metodę fizykoterapeutyczną, która może wspomagać leczenie farmakologiczne. Odpowiednio wykonany masaż rozluźnia mięśnie prostaty i wzmacnia działanie antybiotyku, niemniej bez leków nie ma większego znaczenia leczniczego. Co więcej, przeprowadzenie masażu w ostrej fazie choroby może doprowadzić do przedostania się bakterii do krwiobiegu, co grozi ciężkim zakażeniem całego organizmu, czyli sepsą.

[Głosów:28    Średnia:2.8/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© Prostata.info.pl