Prostata jest małym gruczołem, który znajdziemy tuż pod pęcherzem płciowym. Mimo swoich niezbyt imponujących rozmiarów pełni ona ważną rolę w układzie płciowym mężczyzny. To ona m.in. opowiada za jego sprawność seksualną oraz możliwości rozmnażania się. Niestety wraz wiekiem gruczoł krokowy narażony jest na wiele dolegliwości i chorób. Jak pokazują badania, te nie omijają wielkości mężczyzn. Zazwyczaj problemy z prostatą zaczynają się po 50 roku życia. Wtedy to może dojść do przerostu gruczołu krokowego. Wielu panów cierpi również na zapalenie prostaty. Najpoważniejszą chorobą tego narządu jest nowotwór. Aby chronić się przed tymi chorobami, konieczny jest nie tylko zdrowy tryb życia, ale i regularne wizyty u lekarza urologa. Zobacz, co musisz wiedzieć o chorobach prostaty.
Łagodny przerost prostaty – objawy i leczenie
Najczęściej spotykana dolegliwość związana z gruczołem krokowym to łagodny przerost prostaty nazywany równie z BPH (z angielskiego benign prostatic hyperplasia). Dolegliwość ta polega na przeroście wagi i masy gruczołu, w efekcie czego zwiększą się liczba komórek wchodząca w jego skład. Komórki nie są rakotwórcze, ale powodują niedogodności m.in. przy oddawaniu moczu. Lekarze BPH nazywają tę chorobę gruczolakiem, czyli łagodnym nowotworem. Ból, którego doświadcza pacjent, wynika z ucisku przerośniętej prostaty na okoliczne narządy, a przede wszystkim na cewkę moczową w pobliżu, której się znajduje. Uciskanie na nią sprawia, że pacjent odczuwa duży ból przy oddawaniu moczu, a także powstają zaburzenia w samym jego oddawaniu np. zbyt słaby strumień. Łagodny przerost prostaty to choroba nie zagrażają bezpośrednio życiu chorego, o ile będzie leczona. Jeśli się ją zaniedba może ona powodować poważne powikłania wśród, których wymienia się: zakażenie układu moczowego, zatrzymanie moczu, kamicę moczową czy niewydolność nerek. Leczenie przerostu prostaty zależy od tego, jaki jest jej rozrost. Terapie ordynuje lekarz i bardzo często opiera się ona na antybiotykach lub innego rodzaju farmaceutykach.
Zapalenie prostaty – objawy i leczenie
Kolejną chorobą prostaty, z która często ma się do czynienia, jest zapalenie. Dolegliwości, jakie mu towarzyszą to ból i pieczenie krocza i narządów rozrodczych. Uczucia te nasilają się w trakcie oddawaniu moczu. Do zapalenia gruczołu krokowego dochodzi na skutek infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Przyczynami choroby może być zarażenie baterią podczas stosunku seksualnego, nieprawidłowa higiena narządów intymnych, stan zapalny pęcherza, zakażenie pałeczkami okrężnicy. Choroba ta może przybierać różne formy od łagodnej do ostrej, nawet przewlekłej. Bez względu na formę zapalenia prostaty należy zwrócić się do lekarza i podjąć zalecane przez niego leczenie. Brak działania będzie prowadził do poważnych powikłań oraz dalszego permanentnego bólu.
Rak gruczołu krokowego – objawy i leczenie
Najpoważniejsza choroba gruczołu krokowego to nowotwór złośliwy, który powstaje w jego tkance. Składa się on z nieprawidłowych i zmutowanych komórek. Ich właściwością jest to, że bardzo szybko się mnożą i skutecznie utrudniają prawidłową pracę prostaty. W zaawansowanym stadium raka prostaty zmutowane komórki zagrażają także innym tkankom znajdującym się wokoło, mogą też przedostawać się do naczyń krwionośnych oraz limfatycznych i wywoływać przerzuty w odległych naczyniach. Jak wynika z danych medycznych, rak prostaty najczęściej daje przerzuty do kości miednicy, wątroby, płuc i kręgosłupa. Należy pamiętać, że ten rodzaj nowotworu jest bardzo podstępny. W początkowych stadiach przebiega bezobjawowo i dopiero gdy guz osiągnie większe rozmiary (a choroba jest zaawansowana) daje objawy podobne do zwykłego łagodnego przerostu prostaty. Stąd też tak ważna jest profilaktyka i regularnie badanie się. Tylko badania kontrolne prowadzone przez urologa dają pewność, że raka prostaty wykryje się we wczesnym stadium i będzie można szybko rozpocząć niezbędne leczenie.
Jak zapobiegać chorobom prostaty? Profilaktyka i wskazania lekarskie
Prostata to gruczoł, który budzi wiele kontrowersji. Słysząc to słowo, od razu wyobrażamy sobie chorobę nowotworowa, jednak gruczoł krokowy spotykają też inne dolegliwości. Każde z nich są dla niego podobnie groźne. Nie leczone i pozostawione same sobie mogą prowadzić do poważnych powikłań i problemów ze zdrowiem, przy których nie obejdzie się bez interwencji chirurgicznej. Jeśli nie chce się do tego doprowadzić, należy przede wszystkim postawić na profilaktykę, która obejmuje regularne badania. Na te obowiązków co roku powinni zgłaszać się panowie, którzy ukończyli 50 rok życia. To właśnie w tej grupie wiekowej kłopoty z prostatą występuj najczęściej. Badania prostaty wykonuje się u urologa. Obejmują USG, badanie krwi i moczu oraz tzw. badanie per rectum. Na ich podstawie lekarz może ocenić potencjalne zagrożenie lub zdiagnozować chore. W przypadku podejrzenia nowotworu gruczołu krokowego pacjent kierowany jest na dalsze badania i testy, które mają potwierdzić diagnozę i wskazać, w jakim stadium rozwoju jest choroba.
Be First to Comment