Press "Enter" to skip to content

Profilaktyka chorób prostaty

Z chorobami prostaty spotykamy się coraz częściej. Jak wynika z danych medycznych, cierpią na nie coraz młodsze osoby. Chociaż do tej pory problemy z gruczołem krokowym były domeną panów po 60 roku życia, to teraz wiek ten został obniżony do 50 lat. Co więcej, na zapalenie prostaty zachorować mogą i młodsi panowie. Powszechność chorób gruczołu krokowego sprawia, że koniecznie trzeba posiąść środki zaradcze. Profilaktyka chorób prostaty powinna rozpocząć się odpowiednio wcześnie i być powtarzana we właściwych odstępach czasu. Pozwala ona na wczesne wykrycie nieprawidłowości i daje szanse na ich szybkie i bezproblemowe wyleczenie. Zobacz, na czym polega profilaktyka chorób prostaty.

Profilaktyka  prostaty – dlaczego jest istotna?

Prostata jest narządem posiadanym przez każdego mężczyznę. Mówienie o tym, że jej posiadanie jest stanem chorobowym, jest przekłamaniem. Chorobą są schorzenia takie jak zapalenie czy przerost gruczołu krokowego, które mogą wystąpić u mężczyzn. Warto wiedzieć, że gruczoł krokowy jest istotnym narządem każdego mężczyzny. Wpływa on na zdolności rozrodcze oraz sprawność seksualną. Zdrowa prostata to również życie bez ciągłego bólu przy oddawaniu moczu czy stosunku seksualnym. Wszystko to sprawia, że o profilaktyce stercza nie można zapominać. Obowiązkowo powinni stosować ją panowie po 45 roku życia, czyli wieku, po którym problemy z prostatą występują bardzo często.

Profilaktyka prostaty – na czym polega?

Podstawą profilaktyki prostaty jest regularne badanie się. Badania prostaty wykonuje się u lekarza urologa. Jak jednak wskazują specjaliści same kontrole to nie wszystko. Ważne jest również zachowanie zdrowego trybu życia, na które wpływa odpowiednia dieta oraz aktywność fizyczna oraz dbanie o higienę. Do profilaktyki prostaty wlicza się również prowadzenie odpowiedzialnego życia seksualnego.

Badania prostaty – lepiej zapobiegać niż leczyć

Podstawą profilaktyki prosty są badania w gabinecie urologa. Wynika to z tego, że większość chorób gruczołu krokowego w pierwszych fazach nie daje żadnych niepokojących objawów. Tak jest w przypadku przerostu prostaty, a  nawet nowotworu tego narządu. U większości mężczyzn ból, pieczenie czy problemy z oddawaniem moczu pojawia się, dopiero kiedy choroba wejdzie w decydującą fazę rozwoju. Aby jednak wykryć schorzenia już we wstępnej fazie, konieczne jest regularne badanie się. Urolodzy zalecają wykonywanie badań minimum raz do roku po 45 roku życia. Badanie prostaty to te nazywane per rectum, czyli przez odbyt. Jest to jedynak (poza operacyjną) droga do dostania się do narządu. Wynika to z tego, że stercze z jednak strony przylega bezpośrednio do niego. Badanie odbywa się w znieczuleniu, dlatego też nie należy się obawiać bólu. W jego trakcie można wykryć, czy występuje przerost prostaty lub czy na gruczole nie pojawiły się niepokojące zmiany. Badanie często połączone jest z masażem prostaty. Metoda ta pozwala na wykrycie ok. 75% nowotworów prostaty.

Oprócz badania przez odbyt wizyta uzupełniona jest o USG oraz testy z moczu i krwi pacjenta. Badanie USG podobnie jest to per rectum, odbywa się doodbytniczo. Jest ono zazwyczaj stosowane w przypadku mężczyzn zaawansowanych wiekowo po stwierdzeniu niepokojących zmian przy pierwszym, podstawowym badaniu.

Oznaczanie PSA- na czym polega?

Jednym z badań profilaktyki prostaty jest również oznaczanie PSA, czyli antygenu stercza. U dorosłego mężczyzn PSA jest obecna we krwi w bardzo niedużych ilościach. Zwiększone ilości tego antygenu są powodem do niepokoju i mogą wskazywać na choroby prostaty, przede wszystkim podwyższone PSA jest zaleceniem do wykonania biopsji prostaty. Wyniki takie mogą bowiem wskazywać na nowotwór gruczołu krokowego. Nie oznacza to jednak, że jest to reguła. U ok. 20% pacjentów z podwyższonym PSA rak nie wstępuje. Należy pamiętać, że aby wynik testu był wiarygodny, należy go przeprowadzić w momencie, kiedy na prostatę niewytwarzane są zewnętrzne naciski. Do takich może dojść podczas badania przez odbyt lub gier erotycznych (należy ich unikać bezpośrednio przed wykonaniem testu PSA). Test wykonywany jest z krwi.

Profilaktyka prostaty jest sprawą niezwykle istotną. Od kilku lat w Polsce prowadzone są szerokie akcje społeczne mające zachęcać oraz uświadamiać mężczyzn jak ważne jest przeprowadzenie regularnych badań u urologa. Jest to o tyle ważne, że większość z panów nie zdaje sobie sprawy z negatywnych konsekwencji, jakie mogą wynikać z nieleczonych chorób prostaty. Wobec nich cewnikowanie w szpitalu wydaje się tym z najmniej dotkliwych powikłań. Promocja profilaktyki chorób prostaty prowadzona jest jednak głównie ze względu na nowotwór tego narządu, który trudno samemu zauważyć po objawach. Pierwsze fazy choroby przebiegają spokojnie, a dopiero w końcowych nowotwór gruczołu krokowego daje podobne objawy do tych znany z łagodnego przerostu prostaty. Oznacza to, że kiedy wybierzemy się już do lekarza, choroba jest tak zaawansowana, że jej leczenie jest niezwykle trudne i wymaga zastosowania ostrych środków medycznych włącznie z chemioterapią i operacjami.

[Głosów:2    Średnia:4/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© Prostata.info.pl