Press "Enter" to skip to content

Prostata a impotencja

Gruczoł krokowy jest jednym  elementów męskiego układu płciowego. Ma on istotne znaczenie dla możliwości spłodzenia przez mężczyznę potomka, a także niebagatelny wpływ na jego sprawność seksualną. Prostata jest narządem, który zazwyczaj bez zarzutu funkcjonuje do 40 roku życia. Po tym wieku mogą pojawić się pierwsze problemy związane z przerostem stercza czy zapalenie gruczołu krokowego. Schorzenia te nasilają się wraz z wiekiem i szacuje się, że cierpi na nie 90% mężczyzn po 80 roku życia. Choroby prostaty są tymi, które można leczy. W większości przepadków terapia jest skuteczna. Jednak w przypadku zaniedbania prostaty może dochodzić do wielu powikłań. Jednym z nich jest impotencja. Zobacz,  jakie są związki pomiędzy chorobami prostaty a impotencją.

Spadek sprawności seksualnej a prostata

Choroby prostaty znacząco wpływają na sprawność seksualną mężczyzny. Nawet jeśli nie powodują one impotencji, to mogą powodować inne trudności przy stosunku seksualnym. Do tych najczęściej spotykanych zalicza się trudności fizjologiczne związane z przyjmowaniem leków oraz bólami krocza lub penisa, oraz trudności psychologiczne wynikające z poczucia wstydu związanego z chorobą czy problemem z erekcją. Leczenie chorób prostaty powinno skupiać się na wyeliminowaniu obu tych sfer lub też zminimalizowaniu występujących trudności.

Jak choroby prostaty wpływają na potencje?

Sam przerost prostaty czy jej zapalenie nie wpływa znacząco na możliwość osiągnięcia wzwodu i jego utrzymania. Trzeba jednak zaznaczyć, że z chorobami prostaty wiąże się dość spory ból, który może powodować odczucie dyskomfortu w czasie stosunku lub podczas wytrysku. Sprawia to, że znacząco obniża się potencja, a dodatkowo u mężczyzna występuje obawa przed bólem, które może prowadzić do osiągnięcia  nie pełnej erekcji.

Poważne problemy z potencja w zakresie fizjologicznym, mogą natomiast pojawić się w przypadku nowotworu gruczołu krokowego. W trakcie leczenia częstym zabiegiem jest usuniecie prostaty lub pobocznych nerwowo, które zostały  uszkodzone przez nowotwór. Nerwy znajdujące się wokół prostaty odpowiedzialne są za wzwód. W praktyce oznacza to, że po takim zabiegu mężczyźni mają duży problem z jego osiągnięciem. Podobnie wygląda radioterapia również często stosowana w przypadku nowotworu stercza. W tym przypadku na problemy ze wzwodem skarży się ok. 40% mężczyzn.

Leki na prostatę a potencja

Zależności można również zauważyć pomiędzy przyjmowaniem przez chorych lekami na prostatę a potencją. W większości przypadków działają one na nią negatywnie. Ma to związek z tym, że leki te obniżają zawartość męskich hormonów, a także samo libido. Dzięki temu zatrzymują rozrost gruczołu krokowego, jednocześnie wpływają negatywnie na możliwość odbywania stosunków seksualnych. Trzeba jednak zaznaczyć, że trudności te występują zazwyczaj tylko w okresie brania medykamentów oraz krótko po ich odstawieniu.

Choroby prostaty a psychologia

Choroby gruczołu krokowego wpływają nie tylko na fizjologię, która uniemożliwia odbycie stosunku seksualnego, ale i na psychologiczny aspekt życia erotycznego. Wykazuje się, że mężczyźni, którzy cierpią na dolegliwości związane z prostatą, mogą odczuwać zniechęcenie do życia seksualnego. Wynika ono z uciążliwych objawów chorób prostaty, do których zalicza się m.in. konieczność częstego oddawania moczu, silne parcie na pęcherz i związany z tym dyskomfort, ból narządów płciowych. Takie objawy nie sprzyjają prowadzeniu regularnego życia seksualnego, a także mają niebagatelny wpływ na obniżenie potencji. Podobnie jest w przypadku osób chorujących na nowotwór stercza. Wyniszczająca i ciężka choroba może powodować ogólne osłabienie, zniechęcenie, nerwowość, odbierać poczucie sprawstwa i męskości, szczególnie tej w wymiarze seksualnym. Jest to wynikiem tego, że wraz z chorobą prostaty zmniejsza się ilość spermy i zawartych w niej plemników. W efekcie czego mężczyzna ma mniejsze możliwości spłodzenia potomka. Elementy te wpływają na psychologiczne obniżenie potencji.

Jak radzić sobie z obniżoną potencją przy chorobach prostaty?

Największe problemy w zakresie życia seksualnego u osoby chorej na prostatę wywołują aspekty psychologiczne. Te trudno je leczy i nie da się ich wyeliminować antybiotykami czy tabletkami. Proces ich eliminacji jest długi i wymaga specjalistycznej wiedzy. Osobom, które się z nimi borykają potrzebna jest nie tyko pomoc lekarza urologa, ale i opieka psychologiczna, a także wizyta u seksuologa. Wiele par decyduje się również na uczestnictwo w terapii, która pomoże zrozumieć jakie trudności czekają ich w pożyciu i jak sobie z nimi skutecznie radzić.

Choroby prostaty mają znaczący wpływ na pożycie seksualne. Nawet jeśli nie wpływają na fizyczną zdolność osiągnięcia i utrzymania wzwodu, to i tak odbijają się echem na psychice chorego mężczyzny. Niemal u wszystkich panów zmagających się z chorobami gruczołu krokowego dostrzegalne jest ogólne zniechęcenie i brak czerpania radości z seksu. W tym wypadku ważne jest otoczenie ich opieka nie tylko farmakologiczną, ale i psychologiczną.

[Głosów:11    Średnia:2.7/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© Prostata.info.pl