Press "Enter" to skip to content

Choroby prostaty a seks

Większość osób choroby prostaty kojarzy od razu z impotencją. Takie postrzeganie schorzeń gruczołu krokowego skutecznie odstrasza mężczyzn przed wizytami u urologa i regularnym badaniem się. Uważają oni, że przy wykryciu nawet najmniejszych zmian lekarz zabroni im odbywania stosunków seksualnych. Tymczasem seks przy chorobach prostaty nie jest wykluczony. Co więcej, schorzenia gruczołu krokowego nie oznaczają automatycznych problemów związanych z potencją. Należy jednak pamiętać, że nie oznacza to, że choroby prostaty można ignorować i nie leczyć. Brak odpowiednich przeciwdziałań może prowadzić do poważnych powikłań wśród, których  wymienia się również impotencje.

Przerost prostaty a życie seksualne

W przypadku przerostu gruczołu krokowego zazwyczaj mamy do czynienia z jego łagodną formą. W tym przypadku choroba nie oznacza, że do problemów z erekcją dojdzie automatycznie. Najczęściej jedynym objawem związanym ze sferą seksualną, z jakim mamy  do czynienia jest zmniejszenie naturalnego nawilżenia. Może to wpływać na komfort partnerów podczas aktu seksualnego. Problem ten nie przeszkadza jednak w prowadzeniu regularnego i satysfakcjonującego życia seksualnego. Naturalne nawilżenie, które daje płyn wytwarzany przez prostatę, można zastąpić bezpiecznymi i ogólnodostępnymi środkami sztucznymi, które kupuje się w aptekach lub drogeriach.

W przypadku, gdy zmagamy się z poważnym przerostem gruczołu korkowego głównym problemem, jaki może wystąpić, jest ten związany z osiągniecie wzwodu oraz jego utrzymaniem. Jest to efektem nieprawidłowego ciśnienia w obrębie prostaty. Negatywnie na potencje wpływają też zastosowane leki i antybiotyki. Zazwyczaj zmniejszają one ciśnienie oraz ilość hormonów męskich w organizmie. Oznacza to, że większość mężczyzn przyjmujących leki na prostatę ma problemy z erekcją. Występują się one przez cały okres leczenia farmakologicznego oraz w krótkim okresie po jego zakończeniu.

Zapalenie prostaty a życie seksualne

Wśród częstych chorób gruczołu krokowego wymienia się też zapalenie stercza. Jest to schorzenie, które pod względem fizycznym nie wpływa negatywnie na możliwość odbywania stosunków. Jednak przy tej chorobie mogą wystąpić liczne przesłanki psychologiczne, które utrudniają pożycie seksualne. Jest to związane z bólem, który towarzyszy infekcji. W zależności od zaawansowania choroby bóle te mogą występować z różnym nasileniem. Najczęściej odczuwane są one w podbrzuszu, ale obejmować mogą również jądra i penisa. Nasilają się one podczas oddawania moczu oraz stosunku. Lekarze urolodzy rekomendują również, aby ze względu na bakteryjne tło infekcji do jej całkowitego wyleczenia zrezygnować z aktywności seksualnej.

Życie seksualne a nowotwór gruczołu krokowego

Największe problemy z odbywaniem stosunków seksualnych pojawiają się w przypadku nowotworu gruczołu krokowego. Jest to wynikiem nie tylko wyniszczającej cały organizm choroby, ale i inwazyjnego leczenia oraz osłabienia kondycji fizyczno-psychicznej pacjenta. Leczenie nowotworu stercza może spowodować czasowe lub trwałe problemy z pożyciem seksualnym. W przypadku, gdy terapia obejmuje leczenie operacyjne polegające na wycięciu prostaty lub nerwowo znajdujących się wokoło niej problemy te mogą być długotrwale, lub stałe. To, z jakim rodzajem będzie się miało do czynienia, zależy od tego o jakiej powierzchni tkanka została wycięta w czasie zabiegu.

Negatywnie na potencje wpływają również pozostałe metody leczenia nowotworów stercza, czyli radioterapia i chemioterapia. Obniżają one libido oraz uszkadzają naczynia krwionośne, co uniemożliwia osiągnięcie wzwodu. Podobne problemy występują w terapii hormonalnej, gdzie dodatkowo zmniejsza się poziom testosteronu oraz może wystąpić zmniejszenie penisa i jąder. Wszystko to nie sprzyja aktywności seksualnej i czerpaniu z niej radości. W przypadku choroby nowotworowej duży wpływ na zaniechanie życia erotycznego mają także aspekty psychologiczne. Stres, uczucie niemocy i braku sprawstwa, obniżenie poczucia męskości – ze wszystkimi tymi uczuciami muszą zmagać się osoby chore na raka prostaty. Nie sprzyja to stosunkom seksualnym ani w czasie aktywnego leczenia, ani w długim czasie po jego zakończeniu. W takich przypadkach oprócz leczenia farmakologicznego zazwyczaj stosuje się również psychologiczne (m.in. wizyty u seksuologa), które ma przywrócić choremu wiarę w jego możliwości.

Seks a prostata – o czym trzeba wiedzieć?

Choroby stercza to coraz poważniejsza plaga. Chorują na nie coraz młodsi mężczyźni. Chociaż w łagodnej postaci nie uniemożliwiają prowadzenia pożycia seksualnego, to w przypadku rozwoju znacznie wpływają na sprawność i możliwości. Jeśli chce się mieć pewność, że prostata zachowana jest w dobrym zdrowiu, a dopadające ją schorzenia nie będą uniemożliwiać cieszenia się seksem, konieczne jest zachowanie odpowiedniej profilaktyki. Do tej zalicza się regularne coroczne wizyty w gabinecie urologicznym, aktywność fizyczną, zachowanie odpowiedniej higieny, prowadzenie odpowiedzialnego życia seksualnego oraz zdrowego trybu życia.

[Głosów:16    Średnia:2.3/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© Prostata.info.pl