Czy wiesz, że ból prostaty może dotknąć mężczyzn w każdym wieku? W większości wypadków oznacza on zapalenie gruczołu krokowego, które może mieć charakter ostry lub przewlekły. Najczęściej pojawia się u dojrzałych panów – w wieku 40-50 lat. Poza bólem, pojawiają się też trudności w oddawaniu moczu, a w skrajnych przypadkach całkowite zatrzymanie moczu.
Objawy i przyczyny zapalenia prostaty
Skąd bierze się ból prostaty i zapalenie gruczołu krokowego? Najczęściej przyczyną jest infekcja bakteryjna pałeczkami okrężnicy. Są one przenoszone drogą płciową, jednak do zakażenia może dojść także poprzez krew pochodzącą z jelita.
Nie każde zapalenie ma charakter bakteryjny. Schorzenie to może się pojawić również u mężczyzn, którzy prowadzą siedzący tryb życia i są narażeni na duży stres. Przy niebakteryjnym zapaleniu jednak dokładne przyczyny są trudne do wskazania.
Niestety wymienione we wstępie objawy nie są pełną listą nieprzyjemnych efektów zapalenia prostaty. U wielu chorych pojawiają się takie dolegliwości, jak:
- silne bóle prostaty – odczuwane w okolicy krocza
- częste parcie na mocz, które może być bolesne
- kłopoty z oddawaniem moczu
- obrzęk prostaty
- pieczenie podczas oddawania moczu
- wysoka temperatura ciała
- ból podczas wytrysku
- przedwczesny wytrysk
Znacznie rzadszym objawem jest całkowite zatrzymanie moczu. Ponadto w nasieniu może pojawić się krew. Nasienie podczas zapalenia prostaty jest również niższej jakości.
Jeżeli ból prostaty i inne objawy pojawiają się nagle, mówimy o ostrym zapaleniu. Jeśli objawy pojawiają się stopniowo i narastają, to chorobę określa się jako przewlekłą.
W jaki sposób można pozbyć się zapalenia? Najczęściej lekarze zlecają antybiotykoterapię oraz wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych. Aby chory poczuł się lepiej, powinien unikać ostrych potraw i alkoholu. Kluczowe jest również codzienne przyjmowanie optymalnej dawki wody. W przypadku częstych kontaktów seksualnych, konieczne jest ograniczenie aktywności na tym polu.
Leczenie zapalenia prostaty może być również prowadzone za pomocą leków niesteroidowych. Dodatkowo w łagodzeniu objawów pomaga masaż stercza i właściwa higiena miejsc intymnych.
Ból prostaty a rak stercza
Niestety ból prostaty może świadczyć także o znacznie poważniejszej chorobie, czyli nowotworze gruczołu krokowego. Objawy raka są podobne, jak przy zapaleniu – pojawiają się problemy z oddawaniem moczu, ból oraz krwiomocz. Rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów – stanowi nawet 30% wszystkich przypadków raka u pacjentów płci męskiej. Zajmuje również drugie miejsce pod kątem ilości zgonów osób z nowotworami.
Po zauważeniu problemów z oddawaniem moczu, krwi w nasieniu lub moczu albo bólu prostaty, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Szybko wykryty rak daje dużo większe szanse na skuteczne leczenie. Natomiast w przypadku zapalenia spada ryzyko ostrego przebiegu choroby i nieprzyjemnych dla pacjenta powikłań.
Na badanie prostaty do urologa powinni wybrać się profilaktycznie również wszyscy mężczyźni po 50 roku życia. W przypadku predyspozycji genetycznych (przypadków raka prostaty w rodzinie), najlepiej umówić się na konsultacje już po 40 roku życia.
Be First to Comment