Press "Enter" to skip to content

Częste oddawanie moczu u mężczyzn

Przeciętna ilość wizyt w toalecie w ciągu dnia powinna wynosić około 6-8 razy. Jeżeli liczba ta jest dużo wyższa, prawdopodobnie mamy do czynienia z objawem chorobowym. Co może być powodem częstego oddawania moczu u mężczyzn? Możliwości jest bardzo wiele. Najczęstsze przyczyny to:

Omówmy szerzej niektóre z tych schorzeń.

Zakażenie układu moczowego

Najczęstszą przyczyn częstomoczu jest infekcja bakteryjna. Typowymi objawami zakażenia są również pieczenie oraz szczypanie w trakcie oddawania moczu. W niektórych przypadkach może pojawić się krwiomocz. Inne objawy tego schorzenia to bóle podbrzusza oraz zmiany koloru i zapachu moczu. Pacjenci skarżą się także na silne, nagłe parcie na mocz, mimo że oddawany jest on w niewielkich ilościach.

Zakażenia układu moczowego znacznie częściej zdarzają się u kobiet. U pań droga, którą muszą pokonać bakterie, by dostać się do pęcherza jest krótsza – do zakażenia dochodzi bowiem zwykle poprzez ujście cewki moczowej.

Infekcja układu moczowego może dotyczyć dolnych dróg moczowych lub górnych. W praktyce oznacza to zakażenie pęcherza lub nerek. Druga z wymienionych opcji jest szczególnie niebezpieczna i może prowadzić nawet do niewydolności nerek. Zapaleniu górnych dróg moczowych towarzyszą silne bóle lędźwiowe, wysoka temperatura, a czasem także wymioty. Stan taki wymaga pilnej konsultacji lekarskiej.

Częstomocz a przerost prostaty

U mężczyzn po czterdziestce główną przyczyną częstego oddawania moczu jest łagodny przerost prostaty. Nie jest to schorzenie groźne. Prostata jest niewielkim nieparzystym gruczołem umiejscowionym w okolicy pęcherza i odbytu. Przez jej miąższ przebiega cewka moczowa. W wyniku zwiększonej masy prostaty, dochodzi do uciskania cewki, co skutkuje koniecznością częstszych wizyt w toalecie. Szacuje się, że problem taki dotyczy nawet 50% panów po sześćdziesiątce.

Częstomocz przy przeroście prostaty można skutecznie zredukować przy pomocy leków rozszerzających światło cewki. U części mężczyzn wykonuje się także zabieg resekcji prostaty.

Znacznie bardziej niebezpieczne może być natomiast zapalenie prostaty, które dotyka młodych mężczyzn. Oprócz konieczności częstego oddawania moczu, pojawia się ostry ból i gorączka. Zdarza się również, że w moczu lub nasieniu widoczna jest krew.

Podobnie jak przerost prostaty, zapalenie prowadzi do zwężenia światła cewki moczowej, a w skrajnych przypadkach dochodzi nawet do całkowitego jej zamknięcia. Wówczas konieczne jest cewnikowanie lub nakłuwanie pęcherza. Po zauważeniu opisanych objawów należy pilnie skonsultować się z lekarzem.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Nie zawsze częste sikanie wymaga profesjonalnej diagnozy. Czasem jest po prostu wynikiem zwiększonego przyjmowania płynów albo zażywania leków lub substancji moczopędnych. Powodem do niepokoju powinny być natomiast utrzymujące się dolegliwości bólowe, długotrwały częstomocz (trwający więcej niż kilka godzin), ból i pieczenie oraz zmiana barwy moczu na czerwoną lub brązową.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© Prostata.info.pl