Press "Enter" to skip to content

Domowe sposoby na prostatę

Profilaktyka prostaty obejmuje przede wszystkim regularne wizyty w gabinecie lekarskim. Badania gruczołu krokowego zalecane są co najmniej raz w roku do 50 roku życia i dwa razy w roku po 50 roku życia. Jednak dać o prostatę nie należy tylko, zapisują się do lekarza urologa. Profilaktykę warto rozpocząć jak najwcześniej i włączyć w nią domowe sposoby na prostatę. Stosując je, minimalizuje się ryzyko wystąpienia chorób stercza w późniejszym wieku. Jak dbać o gruczoł krokowy? Poznajcie domowe sposoby.

Domowe sposoby na prostatę

Domowe sposoby na zachowacie gruczołu krokowego w dobrym zdrowiu i kondycji obejmują przede wszystkim przerost tego gruczołu. Zdrowa prostata jest niewielkich rozmiarów, które przypominają orzech włoski lub kasztan. Narząd ten ukrywa się pod pęcherzem i wraz ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie rośnie. Przerost gruczołu krokowego wiąże się z ubywającym wraz z wiekiem testosteronem. Chociaż przerost stercza nie jest niczym nowym i groźnym, to może prowadzić do nieprzyjemnych dolegliwości. Zbyt duża prostata zaczyna uciska cewkę moczową, wywołując uczucie stale pełnego pęcherza i zmuszając do częstych wizyt w łazience. Do nieprzyjemnych objawów należy również obniżenie sprawności seksualnej. Nieleczony przerost może powodować problemy z erekcją i wzwodem. Dolegliwości i ból związany z przerostem prostaty sprawia, że konieczne jest rozpoczęcie leczenia.

Leczenie prostaty

O tym, jakie leczenie prostaty zastosować decyduje lekarz urolog po wcześniejszym wykonaniu badań. To do niego obowiązkowo trzeba się udać, jeśli zauważy się u siebie niepokojące objawy związane z oddawaniem moczu  czy trudności natury seksualnej. Lekarz stwierdzi, czy do pozbycia się dolegliwości wystarczą domowe sposoby lub leki dostępne bez recepty, czy też  konieczna okaże się bardziej inwazyjna terapia antybiotykowa. Należy pamiętać, że gdy objawy choroby prostaty nabierające na sile nie można leczyć się na własną rękę. Domowe sposoby będą niewystarczające i brak skutecznej terapii może za skutkować negatywnymi konsekwencjami. Jedną z nich jest całkowite zatrzymanie moczu i zatrucie całego organizmy. Zatkaną cewkę moczową, należy odetkać poprzez cewnikowanie, a w skrajnych przypadkach nawet usunąć operacyjnie. Dlatego warto pamiętać, że nie we wszystkich sytuacjach możemy polegać na domowych sposobach na prostatę.

Zdrowa prostata

O to, jak utrzymać prostatę w dobrej kondycji i zdrowiu lekarze spierają się od lat. Do tej pory nie ma jednak żadnego 100% sposobu. Zaleceniem jest jednak prowadzenie działań profilaktycznych pozwalających zminimalizować ryzyko zachorowania oraz umożliwiających wczesne wykrycie choroby. Do takich działań wliczają się regularne badania. Te powinno się odbywać co najmniej dwa razy w roku po 50 roku życia. Badać można zacząć się jak najwcześniej, nawet kończąc 20 lat. O badaniach powinni pamiętać przede wszystkim ci panowie, którzy znajdują się w grupie ryzyka, czyli mają uwarunkowania genetyczne do chorób prostaty, prowadzą bujne życie erotyczne, siedzący tryb życia lub są otyli.

Zioła na prostatę – jakie stosować?

Do domowych sposób na prostatę zalicza się prowadzenie odpowiedniej diety, dbanie o higienę intymną, aktywność fizyczną oraz prowadzenie bezpiecznego życia seksualnego. Wielu zwolenników ma również terapia ziołami. Zioła w leczeniu prostaty mogą pomóc odsunąć chorobę, a nawet zapobiec operacji chirurgicznej. Jako te o właściwościach leczniczych w zakresie gruczołu krokowego wymienia się:

  • pokrzywę, która doskonale oczyszcza układ moczowy oraz wpływa moczopędnie i detoksykacyjnie; napary z pokrzywy na prostatę zawierają wiele mikroelementów i witamin, które przyczyniają się do właściwego funkcjonowania nerek oraz pęcherza moczowego;
  • zieloną herbatę, której właściwości i związki chemiczne pomagają w oczyszczaniu układu moczowego z bakterii oraz działają pozytywnie na produkcję moczu i jego usuwanie;
  • napary i wyciągi z owoców karłowatej palmy argentyńskiej;
  • wyciąg z kory afrykańskiej śliwy;
  • wyciąg z nasion dyni;
  • wyciąg i napar z wierzbownica drobnokwiatowa, który zawiera duże ilości flawonoidów, sterole roślinne, taninie, pochodne kwasy galusowego, co sprawiania, że ma silne działanie przeciwzapalne i antybakteryjne; roślina ta hamuje również aktywność testosteronu, co w efekcie poprawia samopoczucie.

Zioła te można stosować również przy farmakologicznym leczeniu prostaty. Ich zadaniem jest wzmacnianie efektów terapii antybiotykami oraz podnosić ogólną kondycję organizmu. Zanim jednak zdecyduje się na stosowanie naparów, warto ten fakt skonsultować z lekarzem i dowiedzieć się, czy nie będą one wchodzić w niepożądane reakcje z używanymi lekami na prostatę.

Możliwości domowego zapobiegania chorobom prostaty nie jest dużo. Jednak lekarze coraz częściej wskazują, że większość chorób wynika ze złego trybu życia. To on przyczynia się do chorób prostaty u coraz młodszych i sprawniejszy mężczyzn. Jeśli więc chce się zminimalizować ryzyko wystąpienia dolegliwości gruczołu krokowego, konieczne jest przeanalizowanie swojego dotychczasowego stylu życia i ewentualne zmienianie nawyków. Nie można także zapominać o regularnych wizytach u lekarza. To one połączone z odpowiednia profilaktyką mogą przynieść dobre efekty.

[Głosów:49    Średnia:2.9/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© Prostata.info.pl