Press "Enter" to skip to content

Prostata – leczenie naturalne

Wskutek zmian hormonalnych prostata zaczyna się powiększać już po 40 roku życia, jednak pierwsze objawy mogą wystąpić nawet po kilkunastu latach. Niestety wielu mężczyzn bagatelizuje leczenie przerostu stercza, uznając swoje problemy za typowe dla wieku. Niektórzy usiłują walczyć z problemem na własną rękę, wykorzystując zioła, suplementy diety i leki dostępne bez recepty. Ale czy domowe sposoby na prostatę naprawdę mogą zastąpić wizytę u lekarza? Czy istnieje prosta metoda na złagodzenie objawów i zahamowanie postępującego przerostu stercza? Czy naturalne leczenie prostaty może pomóc do tego stopnia, że długotrwała farmakoterapia i leczenie chirurgiczne nie będą potrzebne?

Badanie prostaty to konieczność!

Abstrahując od naturalnych metod leczenia, problemy z prostatą wymagają postawienia profesjonalnej diagnozy. Nie możesz mieć pewności co do źródła Twoich dolegliwości – bolesne mikcje, uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza i częstomocz, mogą świadczyć także o stanie zapalnym prostaty, a nawet o nowotworze. Ponadto już podstawowe badania (per rectum, PSA) pozwolą ocenić, na jakim etapie znajduje się prostata – leczenie naturalne pomaga tylko przy łagodnych zmianach, później konieczne jest wdrożenie farmakoterapii, a nawet zabieg. Regularne coroczne badania są zalecane już po 50. roku życia lub wcześniej, jeśli wystąpiły pierwsze objawy lub w rodzinie zdarzały się przypadki raka prostaty.

Rośliny i zioła na prostatę

Konwencjonalne leczenie łagodnego przerostu prostaty (BPH) opiera się na farmakoterapii skojarzonej z zastosowaniem alfa-blokerów i inhibitorów 5-alfa reduktazy. Użycie obu rodzajów leków jednocześnie pozwala osiągnąć podwójny rezultat, tj. złagodzenie objawów mikcyjnych oraz zahamowanie dalszego namnażania komórek stercza. Czy podobny efekt można uzyskać, stosując zioła na prostatę? Owszem, o ile BPH znajduje się w początkowej fazie i lekarz nie widzi konieczności przyjmowania leków syntetycznych.

Naturalne leczenie prostaty opiera się na ekstraktach i preparatach roślinnych, przy czym za najskuteczniejsze uważa się:

  • wyciąg z owoców palmy sabałowej – spowalnia przerost stercza, usprawnia oddawanie moczu
  • wyciąg z pokrzywy – ma właściwości moczopędne, dzięki czemu oczyszcza układ moczowo-płciowy
  • wyciąg z kory śliwy afrykańskiej – zawiera  fitosterole przyspieszające regenerację nabłonka prostaty i usprawniające przepływ moczu
  • ekstrakt z wierzbownicy drobnokwiatowej – leczy infekcje cewki moczowej i pęcherza moczowego (które są typowe dla BPH), łagodzi ból, hamuje działanie testosteronu
  • wyciąg z pestek dyni – wspomaga prawidłowe funkcjonowanie prostaty i układu moczowo-płciowego, dba o nerki
  • zieloną herbatę – działa moczopędnie i zawiera dobroczynne antyoksydanty

W celu uzyskania jak najlepszych efektów można stosować kilka różnych wyciągów roślinnych lub preparaty złożone opracowane specjalnie dla mężczyzn cierpiących na przerost stercza. Domowe leczenie prostaty warto uzupełnić także o produkty zawierające witaminę B6, selen i cynk – składniki te mają pozytywny wpływ na gospodarkę hormonalną, m.in. pomagają wyregulować stężenie testosteronu we krwi. Według niektórych badań dobroczynne działanie na prostatę wykazuje również likopen – związek z grupy karotenów obecny w pomidorach i przetworach pomidorowych (np. ketchupie).

Czy naturalne sposoby na prostatę mogą zastąpić profesjonalne leczenie?

Wprowadzenie kuracji roślinno-ziołowej odpowiednio wcześnie (tj. zanim objawy staną się uciążliwe) może spowolnić proces powiększania prostaty. Preparaty usprawniające pracę układu moczowego poprawiają jakość życia i samopoczucie, dzięki czemu mężczyzna może normalnie pracować czy uprawiać sport. Razem ze zdrową dietą (bogatą w warzywa i owoce) potrafią odsunąć w czasie konieczność długotrwałej farmakoterapii i tym samym uniknąć powikłań związanych z zażywaniem leków syntetycznych.

Jednak skuteczność ziół zależy od tego, jaką wielkość osiągnęła prostata. Leczenie naturalne nie pomoże przy znacznym przeroście stercza i wówczas, gdy dochodzi do poważnych komplikacji w układzie moczowo-płciowym. Podkreślamy również, że stosowanie domowych metod na własną rękę może przynieść więcej szkody niż pożytku – tylko specjalista urolog może ocenić stadium BPH i w porę skierować pacjenta na wykonanie dodatkowych badań pod kątem zmian nowotworowych.

[Głosów:6    Średnia:1.8/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© Prostata.info.pl