Prostata (gruczoł krokowy) to męski narząd umiejscowiony tuż pod pęcherzem moczowym, którego dwa płaty okalają początkowy fragment cewki moczowej. Ponieważ prostata powiększa się pod wpływem zmian hormonalnych zachodzących u dojrzałych mężczyzn, może wywoływać uciążliwe dolegliwości ze strony układu moczowego. To proces niepożądany, ale w pewnym sensie naturalny – dotyczy prawie 90% mężczyzn po 80. roku życia i połowy panów w wieku przedemerytalnym. Niewielkie zmiany wielkości gruczołu krokowego można zaobserwować nawet wcześniej, bo już po czterdziestce.
Niemniej problemy z prostatą nie kończą się na typowym dla wieku przeroście – ten męski narząd może ulegać także bolesnym stanom zapalnym i niestety zmianom nowotworowym. Dlatego bardzo ważne jest wczesne rozpoznanie objawów i zgłoszenie swoich dolegliwości lekarzowi – tylko w ten sposób możesz uchronić się przed najgorszym, czyli rakiem prostaty.
Zapalenie prostaty
Wbrew pozorom to właśnie zapalenie prostaty najbardziej daje się we znaki mężczyźnie. Podczas gdy w łagodnym przeroście stercza dominują objawy mikcyjne (związane z oddawaniem moczu), stan zapalny prostaty odpowiada za silne bóle o różnej lokalizacji. Chory skarży się na dolegliwości bólowe obejmujące krocze, podbrzusze, część lędźwiową kręgosłupa i odbyt. Najwięcej frustracji wywołuje ból towarzyszący mikcji i wytryskowi, który poważnie ogranicza normalne funkcjonowanie mężczyzny. Oprócz bólu pojawia się również uczucie pieczenia, które nasila się zaraz po oddaniu moczu. Ostry stan zapalny prostaty zwykle wywołują bakterie, czasami za rozwój schorzenia odpowiadają infekcje wirusowe, cewnikowanie, przebyte zabiegi urologiczne, rzeżączka.
Przewlekłe problemy z prostatą mają niejasne pochodzenie, jednak zazwyczaj podejrzewa się zaburzenia regulacji nerwowej, dawniej przebyte infekcje, osłabienie napięcia mięśni stercza, a nawet siedzący tryb życia.
Gruczolak prostaty (łagodny przerost stercza)
Łagodny przerost prostaty jest wprawdzie mniej uciążliwy niż stan zapalny, jednak w zaawansowanych przypadkach stanowi zagrożenie zdrowia i życia mężczyzny. Zdarza się, że wskutek całkowitego zatrzymania moczu dochodzi do poważnego zakażenia całego organizmu. Innym ciężkim powikłaniem wymagającym hospitalizacji jest uszkodzenie nerek prowadzące do całkowitej niewydolności.
Niemniej u większości mężczyzn łagodny przerost stercza (BPH, gruczolak prostaty) ogranicza się do dolegliwości związanych z oddawaniem moczu, takich jak: słaby i nierówny strumień moczu (mocz kropelkowy), częstomocz, nykturia (częste mikcje w nocy), uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza, naglące parcie na mocz, trudności z rozpoczęciem siusiania. Z czasem problemy z prostatą mogą przeszkadzać także w życiu intymnym, powodując zaburzenia erekcji i obniżenie libido.
Rak prostaty
Paradoksalnie rak prostaty przebiega najłagodniej na tle innych schorzeń tego narządu – od powstania pierwszych komórek nowotworowych do wystąpienia pierwszych objawów może minąć nawet kilkanaście lat. Niestety, ze względu na brak dolegliwości leczenie raka jest wyjątkowo trudne. W wielu przypadkach diagnoza postawiona jest zbyt późno, co wyklucza całkowite wyleczenie poprzez chirurgiczne usunięcie stercza.
Wyraźne problemy z prostatą (podobne jak przy BPH) pojawiają się dopiero gdy guz osiągnie duże rozmiary. Chory skarży się wówczas na utrudnione oddawanie moczu, krew w moczu, bóle podbrzusza i zaburzenia erekcji. Zaawansowana postać raka daje przerzuty do innych narządów i wtedy terapia opiera się głównie na farmakologicznym łagodzeniu objawów oraz przedłużaniu życia pacjenta.
Be First to Comment