Press "Enter" to skip to content

Zapalenie prostaty – leczenie fazy ostrej i przewlekłej

Zapalenie prostaty może mieć charakter ostry lub przewlekły. W pierwszym przypadku objawy są nasilone, jednak chorobę można wyleczyć w kilka tygodni. Natomiast przewlekły stan zapalny przebiega łagodniej, jednak z uwagi na nawrotowy charakter często wymaga wielomiesięcznej kuracji. Przyczyny schorzenia mogą być rozmaite, lecz ogólny podział rozróżnia bakteryjne oraz niebakteryjne zapalenie prostaty. Leczenie jest różne w zależności od postaci choroby i nasilenia dolegliwości, jednak zazwyczaj sprowadza się do farmakologii.

Na czym polega leczenie ostrego zapalenia prostaty?

Ostre zapalenie prostaty najczęściej jest wynikiem zakażenia układu moczowo-płciowego bakteriami pałeczki okrężnicy E. coli – chorobotwórcze patogeny przedostają się do stercza wraz z moczem. Czasami zainfekowanie prostaty jest następstwem rzeżączki lub innej choroby przenoszonej drogą płciową. W rzadkich przypadkach stan zapalny wywołują wirusy lub bakterie odpowiedzialne za infekcje w odległej części organizmu – wówczas patogeny trafiają do gruczołu krokowego wraz z krwią.

W celu potwierdzenia choroby u mężczyzn cierpiących na ostre zapalenie prostaty leczenie rozpoczyna się od wykonania badania bakteriologicznego moczu i krwi. Jeśli posiew wykaże obecność bakterii, lekiem pierwszego rzutu jest antybiotyk o szerokim spektrum działania. U pacjentów z nasilonymi objawami antybiotyki podaje się najpierw dożylnie w celu uzyskania szybkich rezultatów leczenia. Niemniej z reguły wystarczy doustne przyjmowanie leku przez okres kilku tygodni.

Oprócz antybiotyków lekarz zaleci środki przeciwbólowe i rozkurczowe, dzięki którym chory lepiej przechodzi zapalenie prostaty. Leczenie domowe sprowadza się do nawadniania organizmu i odpoczynku. Ponieważ jednym z objawów zapalenia jest powiększenie i obrzęk stercza, w poważnych przypadkach może dojść do całkowitego zatrzymania moczu – w tej sytuacji konieczne jest cewnikowanie pacjenta. W przebiegu choroby może dojść do powstania ropnia (ognisko ropy) na prostacie, który bezwzględnie wymaga usunięcia.

Jak przebiega leczenie przewlekłego zapalenia prostaty?

Jeśli stan przewlekły jest następstwem zaniedbanego ostrego zapalania prostaty, leczenie i w tym razem ogranicza się do przyjmowania leków. Poza antybiotykami stosuje się leki rozkurczowe, przeciwbólowe i przeciwzapalne. W celu zmniejszenia opuchniętego narządu lekarz może zalecić leki hormonalne blokujące oddziaływanie testosteronu na prostatę. Co ciekawe, niektórzy specjaliści zalecają przyjmowanie antybiotyków nawet przy niebakteryjnym zapaleniu prostaty (tj. w przypadku negatywnego wyniku posiewu moczu).  

Leczenie zapalenia prostaty w postaci przewlekłej może trwać nawet kilka miesięcy, a nawet znacznie dłużej. W obliczu braku nadziei na poprawę i wskutek nagłych zaostrzeń choroby pacjent może cierpieć na stany depresyjne – dlatego w ciężkich przypadkach wskazane jest poddanie się psychoterapii. W celu poprawy samopoczucia i złagodzenia dolegliwości zaleca się nasiadówki oraz unikanie czynników nasilających stan zapalny (alkohol, kawa, ostre przyprawy). Bardziej radykalne leczenie zapalenia prostaty może być konieczne wówczas, gdy pomimo długotrwałego przyjmowania lęków stan chorego nie ulega poprawie, a powiększony stercz wywołuje silne dolegliwości mikcyjne. Wówczas lekarz może zaproponować choremu chirurgiczne usunięcie stercza.

Niektórzy pacjenci pytają, czy masaż przezodbytniczy pomaga na zapalenie prostaty. Leczenie tym sposobem daje pewne efekty – takie zabieg relaksuje mięśnie stercza i przyspiesza działanie antybiotyków. Niestety, przeprowadzenie masażu przy ostrym stanie zapalnym może doprowadzić nawet do wstrząsu septycznego, dlatego powinien być wykonany tylko za zgodą lekarza.

[Głosów:8    Średnia:2.5/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© Prostata.info.pl