Press "Enter" to skip to content

Rak prostaty – objawy na początkowym i zaawansowanym etapie choroby

Od czasu powstania pierwszych zmian nowotworowych do pierwszych objawów raka prostaty może minąć nawet dziesięć lat i więcej. W tej sytuacji mężczyźni nie widzą potrzeby wykonywania regularnych badań – w końcu brak dolegliwości świadczy o dobrym zdrowiu (niestety tylko pozornie). Co więcej, gwarancji na całkowite wyleczenie nie mają nawet zapobiegliwi pacjenci. Zdarza się, że wczesne zmiany nowotworowe nie zostaną wykryte ani w trakcie badania palpacyjnego, ani w badaniu PSA, ani nawet w badaniu obrazowym. Czasami jedynie biopsja jest w stanie jednoznacznie potwierdzić obecność guza – o ile oczywiście pobrany wycinek zawiera chorą tkankę. Zanim więc mężczyzna zacznie podejrzewać, że jego organizm zaatakował rak prostaty, objawy mogą przypominać „zwykły” przerost stercza. Dopiero zaawansowana postać choroby może nasuwać podejrzenia z nowotworem – niestety wówczas bywa już za późno na leczenie radykalne, które umożliwia całkowity powrót do zdrowia. Dlatego w tym wpisie dowiesz się, jak wcześnie rozpoznać raka prostaty i jakie objawy świadczą o wystąpieniu przerzutów do innych organów.

Kiedy badać prostatę?

Z medycznego punktu widzenia złośliwy nowotwór prostaty występuje najczęściej pod postacią raka gruczołowego (gruczolakoraka). Zaledwie 5% stanowią mięsaki oraz nowotwory z nabłonka przejściowego odcinka cewkowego stercza. Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że gruczolakorak a gruczolak stercza zupełnie inne jednostki chorobowe – drugi rodzaj nowotworu nie wykazuje cech złośliwych, przebiega łagodniej i z reguły nie zagraża życiu mężczyzny.

Ponieważ objawy raka prostaty mogą wystąpić bardzo późno od momentu zachorowania, bardzo ważne jest sumienne podejście do kalendarza badań profilaktycznych. Coroczne badania prostaty są zalecane dla wszystkich mężczyzn po przekroczeniu 50. roku życia oraz dla mężczyzn obciążonych dziedzicznie po 40. roku życia. Oczywiście nie dotyczy to osób, które zauważyły u siebie problemy z prostatą – w tym przypadku należy odwiedzić lekarza jak najszybciej, bez czekania na przekroczenie zalecanego wieku czy coroczną wizytę.

Jak wyglądają początkowe objawy raka prostaty?

Mimo rosnącej świadomości zdrowotnej nadal wielu Polaków nie ma pojęcia, jak rozwija się rak prostaty. Objawy można przypisać infekcji układu moczowego albo nawet stresowi. Co gorsza, na początku są na tyle łagodne, że mężczyźni zupełnie nie zaprzątają sobie nimi głowy. Dopiero gdy dolegliwości zaczynają się nasilać i przechodzą w stan przewlekły, pacjenci zwracają się do lekarza z podejrzeniem łagodnego rozrostu stercza, czyli typowego problemu dojrzałych mężczyzn. Niestety – choć rak prostaty jest drugim najczęściej wykrywanym nowotworem w Polsce  i pierwszym w Europie, pacjenci rzadko biorą go pod uwagę. Jedną z przyczyn bagatelizowania tej śmiertelnej choroby jest „niewinny” początek raka prostaty – objawy to m.in.:

  • przymus częstego oddawania moczu (w dzień i w nocy);
  • słaby, przerywany lub kropelkowy wyciek moczu;
  • problemy z rozpoczęciem mikcji (siusiania);
  • epizody popuszczania moczu;
  • uczucie zalegającego moczu zmuszające do ponownej wizyty w toalecie.

Choć ww. dolegliwości mogą dokuczać w pracy i życiu prywatnym, trudno rozpoznać w nich pierwsze stadia nowotworu. Jednak to właśnie na tym etapie chory ma jeszcze szansę na skorzystanie z radykalnego leczenia – chirurgicznego usunięcia stercza (jeśli guz nie wychodzi poza gruczoł krokowy) lub radioterapii.

Jakie są objawy przy zaawansowanym raku prostaty?

Choroba w późniejszym stadium manifestuje się przede wszystkim bólem. Wprawdzie objawy związane z oddawaniem moczu nadal występują, jednak dla pacjentów najbardziej uciążliwe są dolegliwości bólowe o zmiennej lokalizacji. Boli w zasadzie każdy element w pobliżu kości miednicznej – podbrzusze, lędźwie, krocze, odbyt, dolna część pleców. Na tym etapie chory może zauważyć krew w moczu, która do tej pory była widoczna jedynie pod mikroskopem (tzw. krwinkomocz). Krew może pojawić się także w spermie lub wypływać z odbytu. Oczywiście nie wszystkie objawy raka prostaty są identyczne u każdego chorego – czasami pacjenci cierpi jedynie z powodu pieczenia podczas siusiania, inny zwróci uwagę na zaburzenia wzwodu i ogólne złe samopoczucie.

Jakie dolegliwości wywołuje rak prostaty z przerzutami?

Rak prostaty zdiagnozowany jako guz naciekający na inne narządy i z przerzutami odległymi, nie kwalifikuje się do operacji – leczenie ogranicza się do łagodzenia objawów oraz niwelowania powikłań. Tkanka nowotworowa zajmuje już nie tylko na lokalne węzły chłonne, ale nawet kości (najczęściej), wątrobę, płuca lub mózg. Dolegliwości zależą od tego, jak bardzo rozprzestrzenił się rak prostaty – objawy są jednak zupełnie różne niż w początkowym stadium. Na tym etapie masy nowotworowe mogą uciskać na rdzeń kręgowy, co prowadzi m.in. do niedowładu i porażenia kończyn. Ponieważ w zaawansowanym raku prostaty często występują przerzuty do układu szkieletowego, chory może cierpieć z powodu złamań (nawet z błahych powodów) i bólu kości. Dodatkowo występują zaburzenia krzepnięcia, utrata masy ciała, nasilone dolegliwości mikcyjne. Z czasem choroba prowadzi do śmiertelnego wyniszczenia organizmu.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© Prostata.info.pl