Press "Enter" to skip to content

Biopsja prostaty

Zauważając nieprawidłowości w działaniu prostaty, należy udać się do lekarza urologa w celu zdiagnozowania dolegliwości. Podstawowymi badaniami wykonywanymi przez niego jest analiza krwi i moczu, USG oraz badanie prostaty przez odbytnicę. W przypadku, gdy badania te pokazują nieprawidłowości, zlecane są dalsze testy. Do takich należy m.in. biopsja prostaty. Jest ona zlecana w przypadku, gdy poziom PSA przekracza normę. Biopsja prostaty jest badaniem, które charakteryzuje się wysoką skutecznością i wiarygodnością. Zobacz, na czym polega i jakie choroby może zdiagnozować.

Zalecenia do biopsji prostaty

Zaleceniem do biopsji ptostaty jest fakt, że w czasie przeprowadzanych przez lekarza badań per rectum zostały wykryte nieprawidłowości w budowanie tego narządy. Badanie zleca się także, kiedy analiza krwi wykonany podwyższony poziom PSA. Biopsja ma na celu wykluczyć raka prostaty, który we wczesnym stadium nie daje żadnych objawów. Należy wspomnieć, że test ten nie jest inwazyjny i nie wiąże się z dużym ryzykiem. Można przeprowadzać go wielokrotnie, zgodnie z zaleceniami lekarza.

Powikłania po biopsji prostaty

Chociaż biopsja prostaty jest testem w miarę bezpiecznym i mało inwazyjnym, to nie oznacza to, że nie mogą po niej wystąpić żadne powikłania. Jak w przypadku każdego zabiegu medycznego są one możliwe i w tym przypadku. O możliwych powikłaniach biopsji prostaty zawsze informuje lekarz jeszcze przed badaniem. Ewentualnie nieprzyjemnie następstwa związane z wykonaniem badania utrzymują się zazwyczaj miesiąc po pobraniu materiału do badania. Do najczęściej występujących powikłań zalicza się m.in. ból w okolicach krocza, krwawienie z dróg moczowych lub odbytu, obecność krwi w nasieniu. Powikłań tych można uniknąć stosując terapię antybiotykowa o charakterze osłonowym. Decydując się na nią, należy to skonsultować z lekarzem przeprowadzającym badanie.

Jak wygląda biopsja prostaty?

Biopsja prostaty jest zabiegiem przeprowadzanym w znieczuleniu miejscowym. Pacjent położony jest na boku, a lekarz przez odbyt wprowadza sondę USG oraz specjalną igłę biopsyjną. Dzięki sondzie może obejrzeć dokładnie prostatę na monitorze oraz precyzyjnie pobrać wycinek do badania. Sam wycinek pobierany jest przez igłę. Pobieranie materiału trwa zazwyczaj kilka sekund, jednak cały proces może być bolesny dla pacjenta. Pobrany materiał jest poddawany analizie histopatologicznej, która ocenia możliwe zmiany nowotworowe. Alternatywą dla tradycyjnej biopsji gruboigłowej jest ta płynna. Opcje jej wykonania znaleźć można przede wszystkim w prywatnych ośrodkach medycznych. Podobnie jak standardowe badanie ma ona na celu ustalanie zmian nowotworowych w narządzie. Rekomendowana jest jako rozwiązanie mniej ryzykowne oraz bezbolesne. Jej zwolennicy mówią, że przy płynnej biopsji prostaty nie ma ryzyka typowych powikłań. Ten rodzaj biopsji prosty mierzy ryzyko ewentualnego wykrycia raka prostaty poprzez ocenę ekspresji dwóch genów. Geny te silnie powiązane są z agresywnym nowotworem prostaty.

Wyniki biopsji prostaty – co trzeba o nich wiedzieć?

Wycinek tkanki pobrany w czasie biopsji prostaty wysyłany jest do patomorfologa. U niego w warunkach laboratoryjnych sprawdzane jest, czy w prostacie nie znajdują się komórki rakowe. Zazwyczaj wyniki przekazywane są do 3 dni od wykonania badania. W przypadku, gdy patomorfolog w pobranej tkance znajdzie komórki rakowe dokonuje on tzw. gradingu rakowego, który oznacza określenia zaawansowania stadium choroby. Rak prostaty może mieć 5 stadiów. Pierwsze stadium to łagodna postać choroby, która oznacza, że tkanka jest zbliżona swoim wyglądem do tej zdrowiej. W przypadku 5 stadium raka prostaty komórki rakowe wytworzyły nacieki nowotworowe, które rozprzestrzeniają się na sąsiadujące tkanki. Jest to najpoważniejsze stadium choroby. Pomiędzy 1 a 5 stadium znajdują się te pośrednie 2,3 oraz. Patomorfolog dokonując oceny, pod uwagę bierze szereg czynników. Wyniki biopsji prostaty są podstawą do określania przed lekarza dalszej ścieżki leczenia. W przypadku, gdy wyniki nie dają jednoznacznego stwierdzenia, lekarz najczęściej rekomenduje powtórzenie badania.

Skierowanie na biopsję prostaty – czy to oznacza, że ma się raka?

Skierowanie na biopsje prostaty nie oznacza od razu zdiagnozowania raka. Rak prostaty jest chorobą, która w pierwszych fazach nie daje żadnych widocznych objawów, dlatego też trudno o niej mówić na podstawie badań wstępnych. Biopsja zalecana jest przy wykryciu jakichkolwiek nieprawidłowości, które nie zawsze muszą oznaczać chorobę nowotworową. Warto również podkreślić, że otrzymując skierowanie na takie badanie, koniecznie trzeba je wykonać. Nawet jeśli testy ujawnia komórki rakowe, to im wcześniejsza będzie diagnozach, tym niższe stadium zaawansowania choroby. Oznacza to, że proces leczenia może przebiegać łagodniej i szybciej. Warto o tym pamiętać. W przypadku wykrycia komórek rakowych w badanej tkance leczenie zazwyczaj obejmuje radio lub chemioterapii, a w skrajnych przypadkach operacje. Zawsze jest ono dobierane przez lekarza na podstawie wykonanych badań.

[Głosów:5    Średnia:3.2/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© Prostata.info.pl