USG prostaty to jedno z badań diagnostycznych przy podejrzeniu złośliwego guza gruczołu krokowego, ale i nie tylko. To podstawowe badanie obrazowe może również służyć do oceny stopnia zaawansowania łagodnego rozrostu prostaty (BPH). Aparat USG może także wykryć złogi, zgrubienia oraz inne niepokojące zamiany w obrębie męskiego narządu. Jak przygotować się do tego badania i jak wygląda jego przebieg?
Wskazania do wykonania USG stercza
Skierowanie na USG prostaty otrzyma pacjent, u którego stwierdzono łagodny rozrost gruczołu krokowego. Tylko badanie obrazowe jest w stanie ustalić wielkość narządu, czyli podstawowy parametr umożliwiający ocenę stopnia BPH oraz wdrożenie odpowiedniego procesu leczenia.
Na USG prostaty trafiają również mężczyźni, u których poprzednie badania (per rectum, PSA) sugerują obecność zmian nowotworowych. Dzięki obrazowaniu lekarz jest w stanie sprawdzić wewnętrzny stan narządu oraz zauważyć ewentualne guzy. Ostateczne potwierdzenie (lub wykluczenie) raka uzyskuje się poprzez biopsję, czyli pobranie wycinka organu do badania histopatologicznego. Niestety, wynik badania nie będzie miarodajny, jeśli lekarz nie trafi w miejsce występowania zmian nowotworowych. Aby uniknąć takiej sytuacji, można przeprowadzić biopsję pod kontrolą ultrasonografu – aparat dokładnie wskaże miejscowe ogniska choroby.
Jak przygotować się do USG prostaty?
Mężczyźni odczuwają duże obawy na samą myśl o USG stercza, podobnie jak przed badaniem per rectum. Choć istnieje możliwość wykonania USG przez powłoki brzuszne, lekarze najczęściej zalecają USG transrektalne (TRUS), czyli metoda polegająca na wprowadzeniu sondy przed odbyt. Badanie to nie wiąże się z żadnymi komplikacjami i nie sprawia bólu, niemniej mężczyźni odbierają je jako wstydliwe i niekomfortowe.
USG rektalne nie wymaga specjalnych przygotowań, poza zwykłymi zabiegami higienicznymi – wystarczy wypróżnić się, a następnie dokładnie umyć okolice odbytu.
Natomiast w celu uzyskania jak najlepszej jakości obrazu przy USG klasycznym, należy odpowiednio przygotować się do badania. W przeddzień USG prostaty pacjent powinien poprzestać na lekkostrawnych posiłkach i zrezygnować z napojów gazowanych (także wody). Po wczesnej kolacji należy zażyć lek na wzdęcia (np. Espumisan). Mężczyźni z dużą nadwagą lub cierpiący na zaparcia mogą zastosować ziołowy lek przeczyszczający lub roztwór doodbytniczy rozpuszczający masy kałowe. W dniu badania należy zgłosić się na czczo, po wypróżnieniu, za to z pełnym pęcherzem moczowym (najlepiej wypić 1,5 l wody niegazowanej). Ponadto należy powstrzymać się od palenia papierosów, picia kawy, a nawet żucia gumy.
Jak wygląda USG gruczołu krokowego?
Pacjent przygotowany do USG prostaty metodą TRUS powinien przyjąć pozycję z podparciem kolanowo-łokciowym (na czworaka) lub pozycję boczną z wypiętymi pośladkami. Następnie lekarz smaruje żelem główkę sondy aparatu USG, po czym ostrożnie wsuwa ja do odbytu pacjenta. Po wprowadzeniu sondy lekarz obraca ją wokół własnej osi, aby uzyskać pełny obraz gruczołu krokowego. Po wszystkim chory może wytrzeć się i włożyć ubranie. Badanie jest bezbolesne, jednak warto rozluźnić pośladki w celu uniknięcia dyskomfortu.
USG stercza można wykonać także klasycznie, przez powłoki brzuszne – ten rodzaj badania jest wystarczający przy profilaktyce i łagodnym rozroście prostaty, natomiast przy podejrzeniu nowotworu złośliwego wskazane jest USG rektalne. Badanie wykonuje się na czczo i dwukrotnie – przed i po opróżnieniu pęcherza.
Be First to Comment