Podobnie jak kobiety powinny przynajmniej raz do roku zgłosić się na wizytę kontrolną u ginekologa, tak również mężczyźni mają podobny obowiązek wobec swojego zdrowia. Według najnowszych zaleceń już mężczyźni po czterdziestce powinni corocznie poddawać się badaniu gruczołu krokowego. Dlaczego tak wcześnie? Otóż prostata zaczyna powiększać się już po 45. roku życia, a wczesne wykrycie może ograniczyć leczenie do stosowania leków. Systematyczne badania to również najważniejszy punkt działania prewencyjnego przeciw jednemu z najczęściej występujących męskich nowotworów – rakowi prostaty. Jeśli zatem jesteś mężczyzną w sile wieku, sprawdź, jakie badania może zlecić lekarz od prostaty i na czym polega wizyta.
Do jakiego lekarza z prostatą?
Zaniedbałeś badania profilaktyczne, ale odczuwasz coraz wyraźniejsze objawy powiększania stercza? Problemy z potencją i oddawaniem moczu, uczucie przepełnionego pęcherza i słaby strumień moczu niestety wskazują na to, że łagodny przerost prostaty dotyczy również Ciebie. Pamiętaj jednak, że podobne dolegliwości towarzyszą rakowi prostaty, dlatego tym bardziej nie zwlekaj z wizytą u lekarza.
Do którego specjalisty powinieneś się zgłosić? Obszarem moczowo-płciowym u mężczyzn zajmuje się urolog, jednak na wstępne badanie możesz umówić się także do lekarza pierwszego kontaktu. Weź jednak pod uwagę, że możesz i tak „wylądować” w gabinecie lekarza od prostaty, który w razie konieczności zleci dodatkowe badania na potwierdzenie gruczolaka stercza (łagodnego przerostu prostaty). Błąd zaniechania może Cię drogo kosztować – z czasem powiększony gruczoł może doprowadzić do poważnych zaburzeń potencji i funkcjonowania układu moczowego, a także bolesnej kamicy nerkowej, a nawet uszkodzenia nerek.
Jakie badania wykona lekarz od prostaty?
Diagnostyka przerostu stercza rozpoczyna się od krótkiego wywiadu z pacjentem. Lekarz zapyta Cię o typowe dolegliwości występujące przy powiększonej prostacie. Oto kilka pytań, na które trzeba odpowiedzieć:
- jak często odczuwasz parcie na pęcherz?
- czy konieczność oddania moczu wybudza Cię ze snu?
- jak wygląda strumień moczu (czy nie jest zbyt słaby, kropelkowy, czy nie zmienił koloru)?
- czy mikcja trwa dłużej niż dawniej i wymaga od Ciebie wysiłku?
- czy masz uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza (nawet tuż po wizycie w toalecie)?
- czy odczuwasz ból podczas oddawania moczu?
- czy zauważyłeś krew w moczu lub nasieniu?
- czy masz problemy z erekcją?
- czy odczuwasz bóle w podbrzuszu, lędźwiach, odbycie?
- czy w rodzinie występował rak prostaty?
Powyższe pytanie ułatwią lekarzowi od prostaty ocenę stopnia zaawansowania przerostu, a także pozwolą wstępnie oszacować ryzyko nowotworu.
Oczywiście wywiad to za mało, dlatego musisz przygotować się także do badania fizykalnego per rectum. Badanie trwa krótko, jednak nie należy do komfortowych. Lekarz wprowadza palec do odbytu pacjenta i w ten sposób sprawdza wielkość płatów stercza przyległych do odbytnicy oraz występowanie innych zmian (np. guzków). Jeśli lekarz od prostaty stwierdzi powiększenie gruczołu, najpewniej skieruje Cię na dodatkowe badania specjalistyczne.
Podstawą diagnostyki prostaty (obok badania fizykalnego) jest oznaczenie antygenu PSA z krwi pacjenta. W monitorowaniu rozwoju gruczolaka stercza przydatna jest także uroflowmetria – na podstawie tego badania lekarz oceni jakość mikcji (oddawania moczu) oraz stan cewki moczowej. Jeśli wskazany jest zabieg operacyjny, lekarz od prostaty może skierować pacjenta na cystoskopię, tj. badanie instrumentalne wykonywane przez cewnik. W razie podejrzenia raka prostaty zachodzi konieczność wykonania biopsji, czyli pobrania wycinków gruczołu do dalszych badań. Ponadto w zaawansowanym stadium przerostu stercza pacjent może zostać wysłany na rezonans magnetyczny.
Be First to Comment