Press "Enter" to skip to content

Gruczolak prostaty. Przyczyny, objawy i leczenie

Prostata, czyli stercze lub gruczoł krokowy to część ciała każdego mężczyzny. Odpowiedzialna jest za produkcję wydzieliny, w której zawieszone są plemniki. Prostata znajduje się pod pęcherzem moczowym i w okolicy odbytu. Przez jej miąższ przebiega również cewka moczowa. Ta ostatnia wiadomość jest kluczowa dla zrozumienia, dlaczego rozrost prostaty powoduje kłopoty z oddawaniem moczu.

Gruczolak prostaty oznacza łagodną hiperplazję stercza, czyli właśnie zwiększenie objętości, które może przebiegać na różne sposoby. Nie zawsze przerost prostaty oznacza, że cewka moczowa jest uciskana. Z drugiej strony, może dojść do sytuacji, w której przerost prostaty spowoduje nawet całkowite zatrzymanie moczu – poważnie zagrażając zdrowiu pacjenta.

Jak powstaje gruczolak prostaty?

Przerost gruczołu krokowego może przebiegać na różne sposoby. Powiększenie prostaty w obrębie płata środkowego może być szczególnie dotkliwe dla pacjenta, gdyż w znaczący sposób zaburza przepływ moczu. W tym i innych przypadkach gruczolak prostaty może objawiać się częstym parciem na mocz z jednoczesnym oddawaniem niewielkich jego ilości. Strumień moczu jest przy tym osłabiony, a pęcherz nie jest opróżniany w pełni. W efekcie prowadzi to do rozwoju stanów zapalnych pęcherza i nerek. Niestety dyskomfort dla chorego jest odczuwany w sposób ciągły.

Problemy z oddawaniem moczu wiążą się także z rozciąganiem moczowodów i pęcherza. Czasem pojawia się wodonercze. W niektórych przypadkach dochodzi też do niekontrolowanego oddawania moczu.

Przyczyny powstawania gruczolaka prostaty nie są w pełni poznane. Zauważono jedynie ich związek z ilością męskich hormonów płciowych. Badacze podejrzewają, że spadek testosteronu wpływa na rozrost stercza.

Leczenie gruczolaka prostaty

Gruczolak stercza jest w większości przypadków leczony farmakologicznie. Celem farmakoterapii jest unormowanie procesu oddawania moczu np. poprzez zwiększenie światła cewki. Leki mogą pomóc w pełnym opróżnianiu pęcherza i uregulować częstotliwość mikcji. W wielu przypadkach podawanie środków farmakologicznych pozwala na uniknięcie operacji. Tę ostatnią należy traktować jako ostateczne rozwiązanie w skrajnych przypadkach.

Oprócz leków, możliwe jest leczenie gruczolaka prostaty także za pomocą terapii wibroakustycznej, której celem jest poprawienie krążenia krwi i limfy w okolicy gruczołu krokowego. Terapia taka pozwala na zredukowanie obrzęku, zmniejszenie częstotliwości mikcji i obniżenie ilości moczu pozostającej w pęcherzu po wizycie w toalecie.

Farmakoterapię i terapię wibroakustyczną stosuje się łącznie, aby zwiększyć koncentrację leków w chorym obszarze.

Kiedy iść do lekarza?

Czy gruczolak prostaty może dotyczyć również Ciebie? Niestety tak. Zwłaszcza, jeżeli jesteś mężczyzną po pięćdziesiątce lub ukończyłeś czterdzieści lat, ale w Twojej rodzinie były już przypadki chorób prostaty (predyspozycje genetyczne). Do lekarza najlepiej udać się niezwłocznie po zauważeniu problemów z oddawaniem moczu opisanych powyżej. Zalecamy też regularne badanie prostaty po pięćdziesiątce, nawet, jeśli żadne dolegliwości nie występują.

[Głosów:1    Średnia:3/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© Prostata.info.pl