Łagodny rozrost gruczołu krokowego (BPH) może postępować wiele lat bez żadnych objawów. Zdarza się, że nawet bardzo powiększona prostata zostaje wykryta przypadkowo podczas badań profilaktycznych, mimo że pacjent nie zgłaszał do tej pory żadnych problemów ze strony układu moczowego. Choć trudno w to uwierzyć, niektórym mężczyznom nie przeszkadza stercz wielkości pomarańczy! Niestety dochodzi również do sytuacji odwrotnej, gdy pacjent cierpi już przy nieznacznie powiększonym organie. Jedno jest pewne – wcześnie wykryty przerost gruczołu krokowego pozwala uniknąć zabiegu chirurgicznego, a przynajmniej odwlec go w czasie. Ponadto mężczyźni będący pod stałą opieką urologa mają znacznie większe szanse na przebycie BPH bez ciężkich powikłań, takich jak całkowite zatrzymanie moczu, zakażenie całego organizmu czy niewydolność nerek. W tym wpisie chcemy uczulić Cię na pewne symptomy świadczące o powiększaniu prostaty, abyś mógł w porę podjąć właściwe leczenie.
Początkowe objawy przerostu gruczołu krokowego
Na problemy mikcyjne można znaleźć różne wytłumaczenie: stres, infekcja pęcherza moczowego, skłonność do przetrzymywania moczu, przywiązanie do napojów o działaniu moczopędnym (kawa, piwo), przebywanie na chłodzie. Jednak wymówki działają tylko do pewnego stopnia – o ile pojedyncze i krótkotrwałe objawy łatwo zlekceważyć, o tyle cały zespół dolegliwości budzi jasne podejrzenia o problemy z prostatą.
Co powinno Cię zaalarmować? Na początku objawy mogą być subtelne – ot po prostu zaczynasz wstawać w nocy w celu oddania moczu. Możesz nawet nie zauważyć, że częściej siusiasz w ciągu dnia, zwłaszcza jeśli pijesz dużo kawy i zielonej herbaty, a wieczory spędzasz przy piwie. Z czasem przerost gruczołu krokowego może jednak dawać coraz wyraźniejsze objawy, takie jak:
-
problem z rozpoczęciem mikcji (musisz naprężać się przy siusianiu);
-
uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza (nawet jeśli chwilę wcześniej wyszedłeś z WC);
-
zmienny lub słaby strumień moczu, czasami wyciekający kroplami;
-
obecność krwi w moczu;
-
naglące parcie na mocz w dzień i nocy.
Choć powyższe dolegliwości mogą przeszkadzać podczas snu, utrudniać wykonywanie pracy i przygnębiać, wielu mężczyzn wciąż odkłada wizytę u lekarza na później. Niektórzy wyznają zasadę, że bez bólu nie ma choroby, a dyskomfort w toalecie jest jeszcze do zniesienia. Nie brakuje też optymistów, którzy wierzą, że problemy z prostatą przejdą same albo pod wpływem leków dostępnych bez recepty. Jeśli uważasz, że takie podejście jest prawidłowe, poniżej przedstawiamy powikłania, jakie może wywołać przerost gruczołu krokowego.
Łagodny rozrost stercza w zaawansowanym stadium
Początkowe objawy są rzeczywiście błahostką w porównaniu z możliwymi komplikacjami przy zaawansowanym BPH. Otóż wraz z upływem kolejnych miesięcy lub lat, prostata coraz bardziej się powiększa i w rezultacie coraz mocniej uciska cewkę moczową. Zwężenie kanału prowadzi do zastoju moczu w pęcherzu, co z kolei wywołuje nawracające infekcje układu moczowego, którymi można również zarazić partnerkę. Niestety trudności z oddawaniem moczu, frustracja i ogólne złe samopoczucie odbierają przyjemność ze współżycia, toteż sfera intymna zaczyna zamierać. Pewność siebie mężczyzny zostaje zachwiana również przez nietrzymanie moczu – kolejny objaw BPH.
W dodatku przerost gruczołu krokowego może być przyczyną dolegliwości bólowych. Mięśnie pęcherza ulegają rozciągnięciu i słabną, wywołując ból w dolnej części brzucha. Zalegający mocz może doprowadzić do bolesnej kamicy pęcherza moczowego. Wskutek powikłań BPH zaczynają chorować także górne drogi moczowe – może dojść do kamicy nerkowej, nefropatii zaporowej, a nawet niewydolności nerek. Łagodny przerost gruczołu krokowego bywa również przyczyną posocznicy moczowej (urosepsy), czyli ciężkiego zakażenia bakteryjnego obejmującego cały organizm. Mężczyźni lekceważący pierwsze objawy BPH powinni uzmysłowić sobie, że urosepsa rozwija się szybko i zagraża życiu, dlatego warto zawczasu podjąć leczenie. Równie niebezpieczne jest ostre zatrzymanie moczu, które wymaga natychmiastowej interwencji medycznej.
Już wiesz, jak rozpoznać przerost gruczołu krokowego. Jednak nie możesz być pewien diagnozy dopóki nie zgłosisz się do lekarza – pamiętaj, że podstawowe badanie urologiczne (per rectum) powinni wykonywać wszyscy mężczyźni po 50. roku życia. Weź również pod uwagę, że problemy z prostatą mogą świadczyć również o rozwoju nowotworu – w tym przypadku zwlekanie z badaniami może zaważyć o Twoim życiu.
Be First to Comment