Masz więcej niż 40 lat i zauważyłeś problemy z oddawaniem moczu? Taki stan rzeczy może być niestety spowodowany powiększeniem się gruczołu krokowego, czyli prostaty. Jest to część ciała każdego mężczyzny, która znajduje się za pęcherzem moczowym w miednicy mniejszej. Prostata nie jest dużym organem – jej wielkość można porównać do kasztana albo orzecha włoskiego. Jest ona jednak bezpośrednio połączona z cewką moczową, co sprawia, że powiększone stercze (to jeszcze jedna nazwa prostaty) powoduje właśnie kłopoty podczas wizyt w toalecie. Standardowo wykonuje się badanie prostaty przez odbyt. Taka diagnoza powinna być przeprowadzona niezwłocznie po zauważeniu przez pacjenta problemów z oddawaniem moczu!
Jak wygląda badanie prostaty?
Najlepsza droga dojścia do prostaty to odbyt, więc badanie per rectum jest standardową metodą diagnozowania chorób gruczołu krokowego. Badanie takie wykonuje specjalista, czyli urolog.
Jak w praktyce wygląda badanie prostaty przez odbyt? Pacjent przyjmuje jedną z trzech pozycji. Diagnoza może być przeprowadzona na stojąco, w pozycji leżącej bocznej lub w tzw. pozycji łokciowo-kolankowej. Dawniej stosowano wyłącznie tę ostatnią metodę, jednak z uwagi na komfort psychiczny pacjenta, dziś częściej lekarze wykonują badanie per rectum, gdy pacjent wygodnie leży na boku.
Badanie gruczołu krokowego nie trwa długo. Urolog potrzebuje jedynie kilkunastu sekund, by ocenić wielkość prostaty. Diagnoza obejmuje także obejrzenie odbytu z zewnątrz.
Urolog wykonuje badanie palcem. Zakłada jednorazową rękawiczkę i używa odpowiedniej porcji żelu nawilżającego, dzięki czemu wsunięcie palca jest łatwe i całkowicie bezbolesne dla pacjenta.
Na koniec pacjent otrzymuje ligninę, za pomocą której może oczyścić okolice odbytu.
Kiedy iść z prostatą do lekarza?
Tak jak wspomnieliśmy na początku, badanie prostaty przez odbyt należy wykonać po zauważeniu problemów z oddawaniem moczu. Niemniej, na konsultację urologiczną regularnie powinni udawać się wszyscy mężczyźni po 50 roku życia. Do badań szczególnie zachęcamy osoby, które mają w rodzinie przypadki zachorowania na raka prostaty lub inne schorzenia urologiczne. W przypadku nowotworów i wielu innych chorób układu płciowego, predyspozycje genetyczne odgrywają bardzo dużą rolę. Wówczas do lekarza warto wybrać się na konsultację już po 40 roku życia.
Podstawowym problemem dla wielu pacjentów zauważających kłopoty z oddawaniem moczu jest forma badania. Większość mężczyzn wstydzi się pójść do lekarza. Część pacjentów boi się również tego, że usłyszy złe wieści na temat swojego stanu zdrowia. Opóźnianie wizyty jest jednak dużym błędem, który może kosztować zdrowie, a nawet życie. Im wcześniej wykryte są problemy z prostatą, tym większa szansa na skuteczne leczenie. Jeżeli badanie prostaty przez odbyt wykaże nieprawidłowości, lekarz najpewniej zleci badanie PSA.
Jeśli również odczuwasz wstyd przed pójściem do lekarza, warto, byś uświadomił sobie, że dla urologa badanie per rectum jest codzienną rutyną. To jedno z najczęściej wykonywanych badań. Co więcej, decyduje się na nie wielu mężczyzn i duża część z nich robi to regularnie. Nie ma się więc czego wstydzić! To powszechne i bezbolesne badanie.
Be First to Comment