Press "Enter" to skip to content

Rak prostaty – przerzuty. Objawy i leczenie

Rak gruczołu krokowego może przebiegać łagodnie, całymi latami nie wywołując żadnych przykrych dolegliwości. Nader często pacjenci umierają z przyczyn naturalnych, nie wiedząc o nowotworze grasującym w ich organizmie. Niestety zdarza się i tak, że agresywnie rozwijający się rak zostaje zdiagnozowany już jako guz z przerzutami do odległych organów. W tej sytuacji radykalna operacja jest bezpodstawna – usunięcie stercza pogorszy jakość życia pacjenta, a i tak nie zlikwiduje wszystkich miejsc zmienionych nowotworowo. Metoda leczenia zależy od tego, jak wielki obszar zajmuje rak prostaty – przerzuty mogą zlokalizować się m.in. w kościach, płucach, mózgu czy wątrobie. Zespół specjalistów zajmujących się pacjentem musi dopasować optymalną terapię w zależności od umiejscowienia zmian nowotworowych. Leczenie ma na celu głównie łagodzenie objawów, ale również zapobieganie poważnym powikłaniom zagrażającym życiu chorego.

Rak prostaty – przerzuty do kości

Złośliwy nowotwór prostaty w 95% przypadków przyjmuje postać gruczolakoraka (nie należy mylić z łagodnym nowotworem gruczolakiem stercza). Podobnie jak inne nowotwory złośliwe w zaawansowanym stadium, może skutkować przerzutami – najpierw do lokalnych węzłów chłonnych, następnie do odległych organów. Przerzuty raka prostaty najczęściej lokalizują się w kościach, doprowadzając do tzw. osteolizy. Na czym polega ten proces? Otóż komórki nowotworowe stymulują działanie osteoklastów, czyli komórek mających zdolność do rozmiękczania kości i wnikania w ich strukturę. W zdrowym organizmie osteoklasty są odpowiedzialne za zrastanie złamanych kości i zastępowanie starych fragmentów szkieletu nowymi. U pacjentów onkologicznych osteoklasty powodują uszkodzenia struktury kostnej, wskutek czego chory cierpi z powodu bólu kości, patologicznych złamań oraz pogarszającej się sprawności. Przerzuty raka prostaty do kości doprowadzają również do wzrostu stężenia wapnia w surowicy krwi. Na dłuższą metę nadmiar tego pierwiastka jest bardzo szkodliwy, powoduje m.in. zaburzenia pracy serca, niewydolność nerek, problemy z krzepnięciem krwi, zespół złego wchłaniania, nieprawidłową pracę jelit, zanik mięśni, a nawet śpiączkę.

Jakie objawy wywołuje rak prostaty z przerzutami?

Oprócz wyżej wymienionych problemów pacjent może borykać się z przerzutami do innych ważnych narządów, w tym mózgu, płuc i wątroby. Bardzo często zaawansowany nowotwór powoduje ból w dolnej części pleców, co ma związek z przerzutami do kręgosłupa. Chory może cierpieć na porażenie kończyn związane z uciskiem mas nowotworowych na rdzeń kręgowy. Ponadto zaostrzeniu ulegają pierwotne dolegliwości dyzuryczne, takie jak: nietrzymanie moczu, problemy z rozpoczęciem mikcji, zaleganie moczu w pęcherzu, ból i pieczenie podczas sikania, etc. Dodatkowo może dochodzić do krwawień podczas oddawania moczu, wypróżniania i ejakulacji. Niestety wielu pacjentów musi również zmierzyć się z silnym bólem, jaki wywołuje rak prostaty – przerzuty powodują dolegliwości bólowe o zmiennej lokalizacji, od krocza i podbrzusza, przez odbyt i część lędźwiową kręgosłupa, aż po bóle kości. Odpowiednio duży guz stercza może również doprowadzić do całkowitego zatrzymania moczu, czego konsekwencjami są wodonercze i niewydolność nerek.

Jak przebiega leczenie raka prostaty z przerzutami?

Procedura terapeutyczna zależy od tego, na jakim etapie został zdiagnozowany rak prostaty – przerzuty nie kwalifikują się do leczenia radykalnego poprzez wycięcie stercza. W niektórych przypadkach zaawansowany nowotwór można poddać radioterapii. Dotyczy to pacjentów, u których guz zajął już dwa płaty i nacieka na pęcherzyki nasienne lub okoliczne węzły chłonne, ale nie daje przerzutów do kości czy innych ważnych organów.

W leczeniu raka prostaty rozsianego z przerzutami odległymi stosuje się głównie terapię lekami hormonalnymi, które hamują wydzielanie testosteronu odpowiedzialnego za rozwój guza. Kiedy leki przestaną działać, lekarz zaproponuje przejście na chemioterapię. Wraz z leczeniem systemowym prowadzi się leczenie uzupełniające – np. w celu zahamowania przerzutów do kości przeprowadza się naświetlania ognisk nowotworowych w kościach.

[Głosów:8    Średnia:2.6/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© Prostata.info.pl