Prostata, inaczej stercz lub gruczoł krokowy, to niewielki narząd w kształcie kasztana umiejscowiony pod pęcherzem moczowym i przylegający do odbytnicy. Składa się z dwóch płatów, które okalają trzon cewki moczowej – z tego powodu powiększona prostata utrudnia oddawanie moczu. Ponieważ w ludzkim organizmie nie ma „zbędnych” części, również gruczoł krokowy pełni określoną funkcję – produkuje białawą wydzielinę, która wchodzi w skład nasienia (stanowi ok. 20% spermy) i umożliwia przemieszczanie się plemników. Ze względu na swoje zadanie narząd ten występuje wyłącznie u mężczyzn. Mimo to prostata u kobiet stanowi przedmiot dyskusji, wątpliwości, a nawet badań naukowych. Również i my postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu – czy „żeńska prostata” istnieje? A jeśli tak, to jaką pełni rolę w kobiecym organizmie?
Kobiety mają prostatę…
…a raczej gruczoły homologiczne do męskiego stercza. To tzw. gruczoły przedsionkowe mniejsze, po raz pierwszy opisane przez holenderskiego lekarza Regniera de Graafa w 1672 roku. Choć anatom z Niderlandów użył wówczas kontrowersyjnego określenia „żeńska prostata”, narząd ów został szerzej zbadany dopiero w 1880 roku przez brytyjskiego ginekologa, Alexandra Skenego (stąd inna nazwa: gruczoły Skenego). Podobieństwo wydaje się oczywiste – gruczoły przedsionkowe leżą w tym samym miejscu co prostata (pod pęcherzem moczowym i tuż przy cewce moczowej) i powstały z analogicznej tkanki zarodkowej. Tajemniczy narząd ma taką samą budowę, a w jego tkance odkryto enzym typowy dla męskiego gruczołu krokowego (fosfatazę kwaśną). Wytwarza również te same składniki: antygen PSA oraz ludzkie białko 1. Co więcej okazuje się, że prostata u kobiet pełni… podobną funkcję jak u mężczyzn. Jak to możliwe?
Ejakulacja u kobiet
Do tej pory byłeś pewny, że produkcja nasienia jest „zarezerwowana” tylko dla mężczyzn? W takim razie czeka Cię niemałe zaskoczenie. Jak już wspomnieliśmy, wydzielina z prostaty stanowi ważny składnik spermy – odpowiada za poruszanie się plemników, nadaje zapach i wpływa na kolor ejakulatu. Co ciekawe, „żeńska prostata” również produkuje białawy płyn o składzie zbliżonym do męskiego nasienia.
Na tym nie koniec podobieństw. Do wytwarzania płynu również dochodzi wskutek podniecenia seksualnego, a jego wyrzut do cewki moczowej następuje podczas orgazmu (może także wyciekać do pochwy). Według ostatnich badań wszystkie kobiety są zdolne do produkcji ejakulatu, nawet jeśli nigdy nie doświadczyły tzw. kobiecego wytrysku. Niektórzy naukowcy uważają, że płyn produkowany przez „żeńską prostatę” działa antybakteryjnie i chroni układ moczowy przed infekcjami. Oczywiście mężczyźni mogą na razie spać spokojnie – kobiecy ejakulat nie zawiera plemników, w związku z czym nie ma możliwości zapłodnienia komórki jajowej.
Prostata u kobiet – ciekawostki
Obecność narządu podobnego do prostaty w kobiecym ciele to temat ciekawy, lecz budzący zrozumiałe kontrowersje. To kolejny dowód na zacieranie się różnic pomiędzy płciami i obecność „męskiego” pierwiastka w ciele kobiety. Przeciwko niedowiarkom występują twarde dowody naukowe – okazuje się, że nawet u 15% zdrowych kobiet można wykryć antygen PSA, dotąd przypisywany jedynie męskiej prostacie.
Mimo wielu podobieństw prostata u kobiet różni się od organu męskiego – przyjmuje postać maleńkich gruczołów (jak główka od szpilki), tymczasem męski stercz ma objętość ok. 25 cm3 i jest dobrze wyczuwalny podczas badania przez odbyt. Gruczoły Skenego mogą jednak przyjmować różne rozmiary – co ciekawe niektórzy badacze uważają, że wielkość gruczołów ma związek z częstotliwością współżycia i płodnością. Według opinii innych narząd ulega stopniowemu zanikowi w toku ewolucji, o czym mają świadczyć jego niewielki rozmiary i brak określonej funkcji.
Mityczny kobiecy wytrysk okazał się faktem potwierdzonym badaniami – okazuje się, że wyciekanie płynu ejakulacyjnego podczas orgazmu występuje aż u 60% kobiet.
Be First to Comment