Press "Enter" to skip to content

Objawy raka prostaty

Sama prostata nie jest chorobą, a jedynie gruczołem, który ma w swoim ciele każdy mężczyzna. Ten element organizmu odpowiedzialny jest za produkcję płynu, w którym zawieszone są plemniki. Wraz z wiekiem prostata może jednak stać się przyczyną kłopotów, zwłaszcza, gdy dojdzie do pojawienia się nowotworu. Niestety objawy raka prostaty pojawiają się u ogromnej ilości mężczyzn – to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów, co roku atakujący w Polsce około 10 000 osób.

Rak prostaty zwykle pojawia się w starszym wieku. Średni wiek pacjenta, u którego zdiagnozowano nowotwór prostaty to 71 lat. Choroba jednak w większości przypadków zaczyna się znacznie wcześniej i rozwija bezobjawowo nawet przez kilkanaście lat.

Nowotwór gruczołu krokowego – objawy

Prostata nazywana jest także sterczem lub gruczołem krokowym, a objawy raka prostaty obejmują przede wszystkim trudności z oddawaniem moczu. Najczęściej chory ma problem z rozpoczęciem mikcji – mocz potrzebuje więcej czasu, by pokonać drogę do ujścia cewki. Zmienia się również charakter mikcji – chorzy zauważają, że mocz wydobywa się pod mniejszym ciśnieniem niż do tej pory, a strumień jest przerywany. Często zdarza się także, że w pewnym momencie strumień moczu się urywa, mimo że pęcherz nie został opróżniony, co jest odczuwane przez pacjenta.

Kłopoty z oddawaniem moczu w przypadku raka prostaty obejmują też częstomocz. Chory musi często odwiedzać toaletę, mimo że oddaje jedynie niewielkie ilości moczu. Co gorsza, parcie na mocz pojawia się także w nocy, więc chorzy muszą wielokrotnie wstawać, by opróżnić pęcherz. Czasem zdarzają się także popuszczenia.

Skąd biorą się te objawy? Otóż męski organizm jest zbudowany w taki sposób, że cewka moczowa przebiega właśnie przez gruczoł prostaty. Gdy na sterczu pojawia się nowotwór, może on uciskać na cewkę, prowadząc do kłopotów z mikcją.

Może też pojawić się szereg innych objawów w przypadku zaawansowanego raka prostaty – takiego, który nie jest ograniczony do samego gruczołu krokowego. Chorzy mogą zauważyć krew w moczu lub spermie oraz w kale, a także krwawienia z odbytu. Do częstych objawów należą też zaburzenia erekcji, nietrzymanie moczu oraz bóle podbrzusza, krocza lub okolicy lędźwiowej. Niejednokrotnie pojawia się uczucie pieczenia podczas oddawania moczu.

Diagnozowanie raka prostaty

Zdiagnozowanie raka prostaty nie jest łatwe. Podstawowe badania to:

  • badanie per rectum
  • oznaczanie PSA we krwi
  • biopsja gruczołu krokowego

Pierwsze z nich oznacza badanie przez odbyt, wykonywane przez urologa za pomocą palca. Jest to podstawowe badanie umożliwiające ocenę wielkości gruczołu krokowego i ewentualnych odchyleń od normy. Metoda ta pozwala na wykrycie gruczołu krokowego w około 30-50% przypadków.

Jeśli lekarz stwierdzi podejrzenie raka prostaty, może zlecić także zbadanie poziomu PSA. Jest to białko wytwarzane przez komórki, a jego podwyższony poziom może świadczyć o obecności nowotworu. Jednak nawet niektóre objawy raka prostaty i podwyższone PSA nie przesądzają jeszcze, że chory faktycznie zmaga się z nowotworem. Wysokie PSA niejednokrotnie oznacza także stan zapalny lub niepatologiczny rozrost prostaty.

Ostatecznie nowotwór diagnozuje się za pomocą biopsji gruczołu krokowego. Również ta metoda nie daje 100% pewności, jednak jej skuteczność jest wysoka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© Prostata.info.pl