Jest drugim, zaraz po raku płuc, najczęściej występującym nowotworem wśród mężczyzn. Rozwija się bardzo powoli i może minąć 10 lat lub więcej, zanim chory zauważy pierwsze objawy. Podobnie jak w przypadku innych chorób nowotworowych, także w tym przypadku liczą się czas i świadomość zagrożenia. Podczas gdy we wczesnym stadium jest możliwe całkowite usunięcie chorego gruczołu, leczenie raka prostaty w postaci zaawansowanej polega głównie na przedłużaniu życia chorego za pomocą leków.
Czy można wcześnie rozpoznać raka prostaty?
Tak, o ile mężczyzna poddaje się regularnym badaniom profilaktycznym. Jeśli zatem jesteś po czterdziestce, powinieneś raz w roku zgłosić się do lekarza (urologa lub pierwszego kontaktu) na badanie per rectum, które pozwoli wykryć przerost stercza. W razie powiększenia gruczołu, należy dodatkowo wykonać USG jamy brzusznej. Wczesne wykrycie raka prostaty jest możliwe także dzięki badaniu krwi z oznaczeniem stężenia markerów PSA. Lekarz zleci takie badanie wówczas, gdy pacjent jest obciążony genetycznie nowotworem stercza lub gdy stwierdzono u niego przerost gruczołu. Nawet jeśli nie występują ku temu przesłanki, coroczne badanie PSA jest wskazane u pacjentów powyżej 50. roku życia.
Dlaczego leczenie raka prostaty jest trudne?
Mimo rosnącej świadomości mężczyzn, nadal co trzeci pacjent zgłasza się do lekarza dopiero w zaawansowanym stadium raka prostaty. Wczesne zdiagnozowanie jest możliwe jedynie wówczas, gdy mężczyzna rzetelnie poddaje się badaniom okresowym. W przeciwnym razie rak może rozwijać się niepostrzeżenie przez 10 lat i dłużej, zanim wystąpią charakterystyczne objawy. Póki zasięg nowotworu obejmuje jedynie gruczoł krokowy, chory odczuwa dolegliwości typowe dla łagodnego przerostu prostaty, tj. częstomocz, nykturia (przymus oddawania moczu nocą), osłabienie strumienia moczu, uczucie ciągłego parcia na pęcherz mimo częstych wizyt w toalecie. Niestety, wielu chorych odwleka wizytę u lekarza i próbuje złagodzić objawy za pomocą medykamentów dostępnych bez recepty. Takie postępowanie odsuwa w czasie postawienie diagnozy i nie pozwala na skuteczne leczenie raka prostaty.
Operacja raka stercza we wczesnym stadium
Jeśli wyniki biopsji potwierdzą raka prostaty na początkowym lub umiarkowanym etapie, wówczas istnieje możliwość wyeliminowanie patologicznej tkanki. Klasyczna operacja chirurgiczna (z otwarciem powłok brzusznych) polega na całkowitej resekcji gruczołu krokowego. Choć ta metoda wiąże się z powikłaniami w postaci nietrzymania moczu i zaburzeniami erekcji, daje choremu duże szanse na wyzdrowienie.
Radykalne leczenie raka prostaty z wykorzystaniem promieniowania może przebiegać metodą naświetlań (tradycyjna radioterapia) lub poprzez wpuszczenie izotopu promieniotwórczego do chorego gruczołu. Także w tym przypadku pacjent może borykać się z popuszczaniem moczu, problemami z potencją, owrzodzeniami i biegunkami.
Leczenie raka gruczołu krokowego w zaawansowanym stadium
Z czasem symptomy raka prostaty są coraz trudniejsze do zbagatelizowania. Niestety, wciąż zbyt wielu chorych zgłasza się do specjalisty dopiero wtedy, gdy zauważą krew (w moczu, spermie, z odbytu) i cierpią z powodu bólu o różnej lokalizacji (podbrzusze, odbyt, krocze).
Rak naciekający na inne narządy może wywoływać szereg nieoczywistych objawów, takich jak: osłabienie kości, niedowład kończyn, zaburzenia krzepnięcia krwi, bóle kręgosłupa. W rezultacie radykalne leczenie raka prostaty na tym etapie jest niemożliwe, a terapia sprowadza się do łagodzenia objawów oraz hamowania rozwoju choroby za pomocą leków hormonalnych i innych.
Be First to Comment