Farmakologiczne leczenie łagodnego przerostu stercza polega zazwyczaj na przyjmowaniu leków z dwóch grup: alfa-blokerów oraz inhibitorów 5-alfa reduktazy. Ponieważ leki te są dostępne jedynie na receptę, nie unikniesz wizyty u lekarza. Niestety mężczyźni tak bardzo obawia się badania urologicznego, że wolą cierpieć w toalecie albo wypróbować dziesiątki „cudownych” preparatów znanych ze spotów reklamowych. Istnieje też grupa pacjentów, którzy zwyczajnie nie ufają farmakologii ze względu na skutki uboczne. Jak działają leki na prostatę i czego można się po nich spodziewać?
Alfa-blokery: działanie i skutki uboczne
Leki zwane alfa-blokerami rozkurczają mięśnie gładkie obecne w sterczu i pęcherzu moczowym. W efekcie ułatwiają przepływ moczu i tym samym łagodzą typowe objawy przerostu prostaty: trudności z rozpoczęciem mikcji, uczucie źle opróżnionego pęcherza, dyskomfort podczas siusiania. Leki na prostatę z tej grupy mają również pozytywny skutek uboczny – obniżają ciśnienie, a więc mogą być stosowane przez mężczyzn z nadciśnieniem.
Niestety kuracji mogą towarzyszyć również problemy w życiu intymnym. Jednym z powikłań stosowania alfa-blokerów jest tzw. wytrysk wsteczny, który powoduje wyciek spermy do pęcherza moczowego zamiast na zewnątrz. Ponadto część pacjentów skarży się na osłabienie wzwodu uniemożliwiające odbycie pełnego stosunku. Do alfa-blokerów należą: tamsulosyna, doxazosyna, terazosyna, alfuzosyna oraz silodosyna.
Inhibitory 5-alfa reduktazy: właściwości
Dutasteryd i finasteryd to dwa najczęściej stosowane leki na prostatę z grupy inhibitorów 5-alfa reduktazy. Ich działanie skupia się na hamowaniu aktywności DHT – pochodnej testosteronu stymulującej przerost stercza, utratę włosów (łysienie androgenowe) oraz rozwój raka prostaty. Regularne stosowanie nie tylko powstrzymuje rozwój BPH, ale wręcz zmniejsza przerośniętą prostatę i w rezultacie znacznie łagodzi dolegliwości.
Choć terapia skojarzona z udziałem leków tej grupy i alfa-blokerów zapewnia wysoką skuteczność w leczeniu problemów z prostatą, pacjenci często mają duże opory przed stosowaniem tych preparatów. Po pierwsze, terapia łagodnego przerostu stercza wymaga długotrwałego przyjmowania leków, zwykle do końca życia. Po drugie, dutasteryd i finasteryd osłabiają seksualną sprawność mężczyzny bardziej niż alfa-blokery – tym samym terapia złożona z tych dwóch rodzajów leków nie wróży upojnych nocy. W dodatku przeprowadzone badania wykazują, że leki na prostatę z grupy inhibitorów 5-alfa reduktazy zmniejszają ilość plemników w spermie, co może powodować trudności ze spłodzeniem potomka.
Czy leki na prostatę bez recepty są skuteczne?
Niektórzy mężczyźni szukają pomocy w preparatach ziołowych zawierających m.in. wyciąg z palmy sabałowej, ziele wierzbownicy, pokrzywę, wyciąg z pestek dyni, wyciąg z kory śliwy afrykańskiej. Według producentów leki i suplementy na prostatę dostępne bez recepty mają łagodzić objawy przerostu stercza związane z oddawaniem moczu i korzystnie oddziaływać na gospodarkę hormonalną. Użyte przez nich wyciągi i ekstrakty roślinne od dawna mają zastosowane w ziołolecznictwie w leczeniu „męskich” problemów. Oczywiście zioła mogą pomóc na początkowym etapie, gdy dolegliwości nie są nasilone i nie wymagają przyjmowania alfa-blokerów czy inhibitorów 5-alfa reduktazy. Niemniej mężczyźni tak długo bagatelizują swoje dolegliwości, że często jest za późno na domowe leczenie i zachodzi konieczność wdrożenia zaawansowanej terapii. Dlatego zanim mężczyzna zacznie przyjmować jakiekolwiek medykamenty na własną rękę, powinien najpierw zgłosić się do lekarza w celu wykonania podstawowych badań urologicznych.
Be First to Comment