Prostata powiększa się pod wpływem hormonów, a konkretnie 5 alfa-Dihydrotestosteronu (DHT). To pochodna testosteronu, mająca decydujący wpływ na rozwój męskich narządów płciowych: prącia i moszny. Niestety, składnik niezbędny na etapie embrionalnym, w późniejszym wieku zaczyna bardziej przeszkadzać niż pomagać. Odpowiada za łysienie androgenowe, a nawet sprzyja powstaniu zmian nowotworowych w gruczole krokowym. To właśnie przez DHT większość starszych mężczyzn odczuwa nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu moczowo-płciowego – powiększona prostata jest bowiem skutkiem zmian hormonalnych związanych z wiekiem. Czy to powszechne zjawisko wymaga leczenia? Jakie komplikacje może wywołać łagodny przerost prostaty?
Jak zaczynają się problemy z prostatą?
Łagodny rozrost stercza, gruczolak prostaty, BPH (benign prostate hyperplasia) – wszystkie te nazwy odnoszą się do stanu, w którym komórki gruczołu krokowego (gruczołowe i podścieliskowe) zaczynają nadmiernie się rozmnażać, doprowadzając do przerostu organu. Powiększona prostata zaczyna wywierać nacisk na cewkę moczową, która przechodzi przez środek tego męskiego narządu. Ze względu na umiejscowienie gruczołu krokowego BPH manifestuje się pod postacią zaburzeń w dolnym odcinku dróg moczowych.
Niemniej I okres procesu przebiega bezobjawowo – powiększenie prostaty można jedynie stwierdzić na podstawie badania per rectum lub badania krwi z oznaczeniem PSA. W II okresie dochodzi do podrażnień, w wyniku których mężczyzna odczuwa częste i naglące parcie na mocz, także w nocy (tzw. nykturia). Nasilenie tych objawów prowadzi do okazjonalnego nietrzymania moczu, z czasem wizyty w WC mogą wywoływać ból. Na tym etapie przepływ moczu jest jedynie nieznacznie utrudniony, a badanie USG nie wykazuje zalegania moczu w pęcherzu.
Jakie objawy wywołuje zaawansowany gruczolak prostaty?
Nieleczona powiększona prostata staje się coraz większą przeszkodą dla układu moczowego. Mężczyzna zauważa wyraźne zmiany podczas mikcji – strumień moczu jest słaby i przerywany (tzw. mocz kropelkowy). Zdarza się, że mimo naglącej potrzeby oddania moczu, chory ma poważne trudności z rozpoczęciem mikcji. Znacznie powiększona prostata doprowadza również do zalegania moczu, wskutek czego mężczyźnie stale towarzyszy uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza.
Powiększona prostata – powikłania
Gdy łagodny przerost prostaty wejdzie w IV okres, może dojść do znacznego zalegania moczu w pęcherzu – w rezultacie chory jest narażony na nawracające infekcje układu moczowego. Codzienne funkcjonowanie w domu i pracy utrudnia silny ból. Przerośnięta prostata może doprowadzić także do całkowitego zamknięcia cewki moczowej i zatrzymania moczu, a tym samym do rozległego zakażenia ogólnoustrojowego wymagającego natychmiastowej hospitalizacji. Najpoważniejsze powikłania BPH to m.in. kamica pęcherza moczowego i nerek, uchyłki pęcherza, ciężkie uszkodzenie nerek.
Powiększona prostata to problem na tyle powszechny, że mężczyźni bardzo często bagatelizują pierwsze objawy szkodliwej działalności DHT. Owszem – na początku leczenie nie jest konieczne, wymaga jednak obserwacji i regularnych badań stercza. W razie wystąpienia uciążliwych dolegliwości specjalista może dobrać farmakoterapię lub zakwalifikować pacjenta do zabiegu urologicznego. Wprost proporcjonalnie do wieku mężczyzny rośnie zagrożenie powikłaniami, dlatego warto zawczasu zadbać o sprawne działanie „hydrauliki”.
Be First to Comment