Press "Enter" to skip to content

Objawy przerostu prostaty

Problem związane z przerostem prostaty dotykają mężczyzn po 50 roku życia. Z każdą kolejną dekadą życia ryzyko wzrasta. Z drugiej strony, w niektórych przypadkach do lekarza powinni udać się mężczyźni po czterdziestce – dotyczy to przede wszystkim tych panów, u których w rodzinie występowały już przypadki chorób prostaty. Do lekarza należy się wybrać również wtedy, gdy pojawiają się objawy przerostu prostaty. Jakie dolegliwości świadczą o tym, że prostata niebezpiecznie zwiększyła swoją objętość?

Przerost prostaty i problemy z oddawaniem moczu

Zwykle objawy przerostu prostaty to różnorodne problemy z oddawaniem moczu. Dlaczego tak się dzieje? Wynika to z budowy męskiego organizmu. Przez gruczoł prostaty przebiega bowiem cewka moczowa. To oznacza, że gdy prostata się powiększa, może pojawić się ucisk na cewkę moczową. Warto pamiętać, że sam rozrost prostaty nie jest chorobą. To naturalny proces, najprawdopodobniej związany ze spadkiem męskich hormonów płciowych, których ilość maleje z wiekiem. Leczenia wymaga jedynie sytuacja, w której rozrost ten powoduje problemy z oddawaniem moczu.

Do charakterystycznych objawów uciskania prostaty na cewkę moczową należy spowolniona mikcja (czyli oddawanie moczu właśnie). Pacjent musi czekać, aż mocz spłynie, a do tego strumień ma zmniejszoną moc i jest spowolniony. Ponadto, po oddaniu moczu chory może mieć wrażenie, że w pęcherzu nadal zalega płyn.

Do objawów przerostu prostaty należy też częstomocz, czyli konieczność częstych wizyt w toalecie. Pacjent oddaje mocz znacznie częściej niż miało to miejsce do tej pory, a jednocześnie ilość moczu nie jest duża. Pojawia się także męczące parcie na mocz w nocy – chorzy wstają z łóżka kilka razy, by skorzystać z toalety (pojedyncza pobudka nie musi być powodem do niepokoju).

Z czasem objawy stają się coraz bardziej dokuczliwe – pojawia się m.in. silne parcie na mocz, które zmusza chorego do natychmiastowego odszukania najbliższej toalety. Może dojść także do popuszczania i nietrzymania moczu.

Co robić po zauważeniu objawów przerostu prostaty?

Jeżeli zauważyłeś u siebie niektóre z opisanych wyżej objawów, powinieneś udać się do urologa, który przeprowadzi wywiad i wykona badanie prostaty. Nie warto czekać z wizytą u lekarza. W początkowym stadium choroby objawy przerostu prostaty mogą być skutecznie zwalczane, a terapia nie jest uciążliwa dla pacjenta. W wielu przypadkach wystarczy zażywać odpowiednie leki (ziołowe lub syntetyczne) pozwalające na złagodzenie problemów z oddawaniem moczu, a nawet powstrzymanie procesu powiększania się gruczołu.

Zdarzają się też sytuacje, w których do lekarza należy bezwzględnie zgłosić się natychmiast. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, w której doszło do całkowitego zatrzymania moczu. Pacjent może odczuwać nudności i zawroty głowy, które są objawem zatrucia organizmu, co może prowadzić nawet od śmierci pacjenta. Gdy dojdzie do zatrzymania moczu, niezbędna jest operacja – usunięcie nadmiernej tkanki blokującej cewkę moczową. Innym rozwiązaniem jest zabieg rozszerzania cewki, podobnie, jak ma to miejsce w przypadku balonikowania zwężonych naczyń krwionośnych.

[Głosów:1    Średnia:3/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© Prostata.info.pl