Press "Enter" to skip to content

Leki na przerost prostaty – tylko na receptę?

Prostatę można porównać do… hemoroidów. Jest potrzebna, ale kiedy zacznie się powiększać, może wywołać nieprzyjemne dolegliwości. Podobieństwa widać także przy diagnostyce i leczeniu. Chorzy mają duże opory przed badaniami, toteż często wolą problem „przecierpieć” albo usiłują zwalczyć go za pomocą leków dostępnych bez recepty. O ile jednak hemoroidy można do pewnego stopnia wyleczyć ogólnodostępnymi czopkami i maściami, o tyle leki na przerost prostaty reklamowane w TV mogą zdziałać więcej złego niż dobrego. Podczas ich stosowania chory odkłada badanie u urologa i łudzi się nadzieją, że oddawanie moczu powróci do normalności. Tymczasem na powiększony gruczoł mogą pomóc jedynie leki przepisane przez lekarza: alfa-blokery oraz inhibitory 5-alfa-reduktazy. Jak działają?

Leki na sprawne działanie układu moczowego: alfa-blokery

Inhibitory receptora alfa-adrenergicznego (czyli w skrócie alfa-blokery) to leki pierwszego rzutu w łagodnym przeroście prostaty. Ich podstawowym zadaniem jest usprawnienie mikcji, a więc sprawiają, że oddawanie moczu przestaje być bolesne i nieskuteczne. Leki te powodują rozluźnienie mięśni gładkich układu moczowego (pęcherza moczowego, cewki, stercza), co znacznie ułatwia odpływ moczu. W rezultacie mocz nie zalega w pęcherzu, a pacjent nie opuszcza toalety z wrażeniem niecałkowitego opróżnienia. Mijają również bolesne dolegliwości i nieustanne uczucie parcia na pęcherz. Poprawie ulega także jakość mikcji – zamiast kilku kropelek powraca mocny, nieprzerwany strumień. Co ważne leki na przerost prostaty wydawane na receptę działają szybko i mogą przynieść wyraźną poprawę już po kilku dniach od zażycia pierwszej tabletki.

Leki na powiększenie stercza: inhibitory 5-alfa reduktazy

Podczas gdy alfa-blokery mają korzystny wpływ na funkcjonowanie dróg moczowych, inhibitory 5-alfa reduktazy uderzają w sedno problemu – przerośnięty gruczoł krokowy. Aby zrozumieć ich działanie, trzeba najpierw wyjaśnić mechanizm powiększania prostaty. Otóż wszystkiemu winien jest testosteron, a raczej jego aktywna forma, czyli dihydrotestosteron (DHT). To właśnie DHT odpowiada za męskie przypadłości – łysienie i łagodny przerost stercza, a także prowadzi do rozwoju groźnego raka prostaty. Powstanie DHT z testosteronu wymaga jednak obecności enzymu 5-alfa reduktazy. Leki na przerost prostaty hamujące działanie tego enzymu powstrzymują proces powiększania gruczołu, a nawet są w stanie zmniejszyć jego objętość o 20-30%. Działanie inhibitorów 5-alfa reduktazy uwidacznia się w badaniach dopiero po kilku miesiącach, niemniej leki te działają nie tylko objawowo, ale przede wszystkim zwalczają źródło problemu.  

Czy leki na przerost prostaty są bezpieczne?

Badania dowiodły, że najlepsze rezultaty farmakologicznego leczenia gruczolaka stercza zapewnia terapia skojarzona z udziałem inhibitorów 5-alfa reduktazy (np. finasterydu) oraz alfa-blokerów. Niemniej taki zestaw nie zawsze jest możliwy ze względu na działanie uboczne. Ponieważ alfa-blokery obniżają ciśnienie krwi, mogą wywołać zasłabnięcia u starszych mężczyzn i cierpiących na hipotensję (niedociśnienie). Z drugiej jednak strony, mogą być bezpiecznie stosowane przez osoby o podwyższonym ciśnieniu, niemniej należy wówczas sprawdzić, czy nie będą kolidowały ze środkami na nadciśnienie przyjmowanymi przez chorego. Leki na przerost prostaty z tej grupy nie powinny być również stosowane u pacjentów, którzy czekają na operację zaćmy lub innego problemu okulistycznego z uwagi na podwyższone ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Niektórzy panowie nie są w stanie zaakceptować także wytrysku wstecznego (wytrysk nasienia do pęcherza), co jest jednym z efektów ubocznych stosowania alfa-blokerów.

Inhibitory 5-alfa reduktazy również mogą doprowadzić do problemów intymnych, tj. spadku libido i impotencji. Ponadto finasterydy zafałszowują wyniki w badaniu PSA, dlatego nie mogą być przyjmowane przez chorych na raka prostaty. Jednak jest i dobra wiadomość – leki na prostatę z tej grupy zapobiegają krwawieniom ze stercza i chronią przed krwotokami mogącymi wystąpić w trakcie zabiegu TURP (resekcja prostaty z użyciem pętli elektrycznej).

[Głosów:4    Średnia:1.3/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© Prostata.info.pl