Każdy mężczyzna ma gruczoł krokowy, którego tylna część znajduje się blisko odbytnicy. Przez gruczoł krokowy przebiega cewka moczowa, co ma kluczowe znaczenie w przypadku przerostu prostaty.
Prostata u niemowlaka ma wymiar groszku, natomiast u dorosłego mężczyzny jej objętość wynosi około 25 cm3, czyli mniej więcej 4 x 3 x 2,5 cm. Taki rozmiar gruczoł krokowy osiąga około 20 roku życia. U większości mężczyzn jednak z czasem dochodzi do lekkiego przerostu, który nie musi powodować negatywnych objawów. Takie zjawisko jest normalne i nie oznacza konieczności podejmowania jakiegokolwiek leczenia. Terapia jest niezbędna dopiero wtedy, gdy rozrost prostaty prowadzi np. do kłopotów z oddawaniem moczu.
Kształt i rozmiar gruczołu krokowego zwykle porównuje się do kasztana. Prostata również składa się bowiem z dwóch części połączonych tzw. więziną. Gruczoł krokowy otaczają mięśnie, które kurczą się w trakcie wytrysku. To właśnie stercze odpowiedzialne jest za produkowanie substancji, w której zawieszone są plemniki.
Badanie na przerost prostaty
Położenie gruczołu krokowego w okolicy odbytu sprawia, że to właśnie przez odbyt można wykonać masaż prostaty. Czynność taka bywa wykorzystywana w życiu intymnym, ale ma też znaczenie terapeutyczne. Per rectum prowadzi również droga do zbadania prawidłowego rozmiaru prostaty.
Do przerostu prostaty dochodzi aż u 60% mężczyzn po 60 roku życia i 80% mężczyzn po 80 roku życia. Na badanie warto się wybrać nawet wtedy, gdy nie występują żadne dolegliwości. Zachęcamy do kontrolnych badań u proktologa wszystkich mężczyzn po 50 roku życia. Jeżeli w rodzinie występowały już przypadki chorób prostaty, profilaktyczne badanie najlepiej wykonać nawet po 40 roku życia.
Do wizyty u lekarza powinny skłonić też wszelkie trudności z oddawaniem moczu. Gdy prostata powiększa się, uciska fragment cewki moczowej, co może powodować wiele różnych dolegliwości. Nierzadko zdarza się, że przerost gruczołu krokowego prowadzi do zmniejszenie ciśnienia podczas mikcji, strumień moczu jest przerywany lub też chory odczuwa silne parcie, mimo że oddaje niewielkie ilości moczu. Chorzy często wstają w nocy do toalety, a z czasem dochodzi do nietrzymania moczu.
Badanie per rectum nie jest bolesne dla pacjenta i nie wymaga żadnych wcześniejszych przygotowań. Warto jedynie zadbać o higienę odbytu przed wybraniem się do lekarza. Diagnoza jest wykonywana przez specjalistę za pomocą palca. Lekarz zakłada jednorazową rękawiczkę i używa dużej ilości środka smarującego, by zmniejszyć tarcie. Dotyka prostaty i ocenia jej rozmiar oraz kształt. Ogląda też okolice odbytu. Całe badanie trwa zaledwie kilkanaście sekund i jest wykonywane w wygodnej dla pacjenta pozycji leżącej na boku.
Wczesne zdiagnozowanie problemu ma duży wpływ na szanse wyleczenia choroby. Gdy gruczoł krokowy ma nieprawidłowe wymiary, objawy takie, jak trudności z oddawaniem moczu można zażegnać za pomocą leków, a nawet preparatów ziołowych zalecanych przez lekarza. Jeśli przerost jest duży, konieczna może być operacja.
Be First to Comment