Coraz więcej mężczyzn ma świadomość, że łagodny przerost prostaty to nie wyrok, a nieuchronny efekt starzenia męskiego organizmu. Choć to bardzo powszechne zjawisko wśród pacjentów w średnim i podeszłym wieku, nie należy go bagatelizować. Powiększone stercze utrudnia oddawanie moczu, co prowadzi o uciążliwych infekcji i poważnych zaburzeń funkcjonowania układu moczowego. Konsekwencją tej nieprawidłowości są również problemy z potencją, co dla wielu mężczyzn jest nieakceptowalne. Na szczęście wcześnie zdiagnozowany przerost gruczołu krokowego można łatwo leczyć za pomocą leków i preparatów ziołowych. Ponadto współczesna medycyna ma w zanadrzu małoinwazyjne zabiegi, które stanowią mocną alternatywę dla klasycznej operacji z otwarciem powłok brzusznych. Sprawdź więc, na czym polega leczenie prostaty i nie zwlekaj z wizytą u urologa!
Zioła na prostatę
Zwolennicy medycyny naturalnej twierdzą, że zioła są dobre na wszystko, także na prostatę. Jednak zamiast namawiać Cię na bieganie po łące i zbieranie darów natury, proponujemy inne rozwiązanie – gotowe kompozycje roślinne, które usprawniają działanie gruczołu krokowego i opóźniają jego przerost. Podstawą męskiej fitoterapii jest ekstrakt z owoców palmy sabałowej, który jest uważany za najskuteczniejszy naturalny lek na prostatę, a także dobry środek profilaktyczny na łysienie androgenowe. Palma sabałowa nie tylko spowalnia powiększanie gruczołu krokowego, ale również uławia oddawanie moczu i tym samym zapobiega ciężkim schorzeniom układu moczowego. Leczenie prostaty ziołami warto uzupełnić o moczopędną pokrzywę i wierzbownicę drobnokwiatową, która sprawdza się przy infekcjach pęcherza i cewki moczowej.
Leczenie farmakologiczne przerostu stercza
Jeśli gruczoł krokowy jest tylko trochę powiększony, leczenie ograniczy się do przyjmowania leków. To bardzo wygodna metoda (w przeciwieństwie do zabiegów i operacji), dlatego warto zgłosić się do lekarza odpowiednio wcześnie – regularne badania prostaty są wskazane po 50. roku życia i wcześniej (po czterdziestce), gdy w rodzinie występował rak stercza. Farmakologiczne leczenie prostaty jest najbardziej skuteczne wówczas, gdy opiera się na połączeniu dwóch rodzajów leków:
- alfa-blokerów, które rozluźniają mięśnie dróg moczowych i ułatwiają mikcję
- inhibitorów 5-alfa reduktazy, które hamują przerost stercza i mogą zmniejszyć już powiększony gruczoł.
Zabiegowe leczenie prostaty
W bardziej zaawansowanych przypadkach łagodny przerost prostaty może wymagać zabiegu, jednak dziś odchodzi się od klasycznej resekcji na rzecz metod małoinwazyjnych. Najczęściej przeprowadza się zabieg polegający na przezcewkowym wprowadzeniu pętli elektrycznej i usunięciu za jej pomocą części gruczołu.
Leczenie powiększonej prostaty można przeprowadzić także z udziałem termicznej sondy, która emituje mikrofale powodujące martwicę nadmiernie rozrośniętej tkanki.
Innym łagodnym sposobem na zahamowanie rozwoju gruczolaka stercza jest wstrzyknięcie… alkoholu bezpośrednio do gruczołu. Ponadto pacjent może zdecydować się na nowoczesne leczenie prostaty z wykorzystaniem lasera i ultradźwięków.
Typowa operacja z otwarciem powłok brzusznych jest zarezerwowana dla ciężkich przypadków, w których stercze jest mocno powiększone i grozi poważnymi powikłaniami.
Be First to Comment