Press "Enter" to skip to content

Usunięcie prostaty – skutki i powikłania

Zabieg usunięcia prostaty (prostatektomia) wykonuje się u pacjentów w początkowym i średnio zaawansowanym stadium raka stercza, zanim komórki nowotworowe zaatakują odległe narządy. Odpowiednio wcześnie przeprowadzona operacja może „podarować” nawet 20 lat życia i więcej. Prostatektomia często przynosi lepsze efekty niż radioterapia i terapia hormonalna, dlatego specjaliści zalecają zabieg nawet przy agresywnie rozwijającym się guzie i rozległym, obejmującym oba płaty gruczołu krokowego oraz naciekającym na pobliskie węzły chłonne. Niestety, usunięcie prostaty niesie za sobą najcięższe powikłania, dlatego nie wszyscy zakwalifikowani pacjenci zgadzają się na zabieg. Jakie są przeciwwskazania do wykonania operacji i z jakimi skutkami ubocznymi musi liczyć się mężczyzna?

Radykalna prostatektomia – nie dla wszystkich chorych na raka

Zabiegu usunięcia stercza nie przeprowadza się u pacjentów z zaawansowanym rakiem prostaty dającym przerzuty do innych narządów, jednak to nie jedyny wyjątek. W niektórych przypadkach lekarz może zaproponować odroczenie operacji – dotyczy to chorych w bardzo początkowym stadium, gdy rak jeszcze nie wywołuje objawów, jest niewyczuwalny w badaniu palpacyjnym i słabo widoczny na USG prostaty. Niemniej zaniechanie zabiegu jest zasadne głównie u pacjentów w podeszłym wieku, u których szacowany czas życia wynosi mniej niż 10 lat. Wówczas istnieje większe prawdopodobieństwo śmierci z przyczyn naturalnych, niż na raka, który może rozwijać się nawet kilkanaście lat. Ponadto usunięcie prostaty może być ryzykowne u mężczyzn cierpiących na inne schorzenia (cukrzyca, miażdżyca) – jeśli operacja mogłaby spowodować pogorszenie stanu zdrowia, wówczas lekarz proponuje inne, mniej inwazyjne metody leczenia raka stercza.

Usunięcie prostaty a życie intymne pacjenta

Zaburzenia funkcji seksualnych to podstawowe powikłanie po radykalnej prostatektomii, którego najbardziej obawiają się pacjenci w sile wieku. Do komplikacji dochodzi także wskutek prawidłowo wykonanego zabiegu ze względu na bliskie położenie nerwów i naczyń krwionośnych odpowiedzialnych za erekcję – mimo dużej precyzji nawet doświadczony chirurg może uszkodzić je podczas wycinania stercza. Niektórzy pacjenci nie mogą też zaakceptować zmian fizycznych związanych z operacją, gdyż razem z prostatą usuwa się kawałek cewki moczowej, co czasami daje efekt „skrócenia” penisa.

Problemy z życiem intymnym występują również u tych mężczyzn, u których usunięcie stercza odbyło się przezcewkowo metodą TURP – zabieg ten może doprowadzić do tzw. suchego wytrysku, w którym sperma nie wydostaje się na zewnątrz. Cofanie ejakulatu do dróg moczowo–płciowych w oczywisty sposób utrudnia zapłodnienie, dlatego operacji szczególnie obawiają się panowie planujący powiększenie rodziny. Przezcewkowa resekcja dotyczy jednak mężczyzn cierpiących na łagodny rozrost prostaty (BPH), u pacjentów onkologicznych wskazana jest klasyczna operacja przez powłoki brzuszne.

W każdym razie możliwa impotencja nie jest powodem, dla którego warto odkładać na później usunięcie prostaty, gdyż zaburzenia wzwodu można wyleczyć z pomocą farmakologii, a u części panów mają charakter przejściowy. Warto także zauważyć, że mężczyźni skarżą się na problemy w życiu intymnym jeszcze przed operacją, dlatego odraczanie zabiegu z tego powodu nie ma większego sensu.

Usunięcie prostaty – powikłania i ryzyko zgonu okołooperacyjnego

Zaburzenia potencji mogą dotyczyć nawet 100% pacjentów poddanych radykalnej prostatektomii, jednak to nie jedyne powikłanie pooperacyjne. Nawet połowa mężczyzn odczuwa skutki w postaci nietrzymania moczu, co zmusza do stosowania chłonnych środków higienicznych (podpaski, pieluchomajtki). Ponadto u niektórych pacjentów usunięcie prostaty może doprowadzić do krwawień i uszkodzenia odbytnicy.

Ryzyko śmierci na stole operacyjnym jest niskie (do 1,5%), gdyż ze względu na silne ukrwienie okolic stercza zespół medyczny jest przygotowany do ewentualnego przetoczenia krwi pacjentowi. W celu zapobieżenia wykrwawieniu konieczne jest zaopatrzenie szpitala w odpowiednią grupę krwi – w przeciwnym razie usunięcie prostaty musi zostać przełożone na inny termin. Zdobycie krwi potrzebnej na czas operacji uzależnione jest od zasobów Stacji Krwiodawstwa, choć istnieje możliwość uzyskania krwi od rodziny, a nawet samego pacjenta.

[Głosów:14    Średnia:2.2/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© Prostata.info.pl