Press "Enter" to skip to content

Ceny terapii alkoholowej – ile trzeba zapłacić za odwyk i od czego zależą koszty?

Ceny leczenia odwykowego na pierwszy rzut oka mogą wydawać się dość wygórowane. W rzeczywistości jednak koszty na ogół są bardzo rozsądne i odpowiadają zakresowi świadczeń, z jakich korzystają pacjenci ośrodka terapii uzależnień. Zwłaszcza, że nagrodą za pobyt w placówce jest zdrowe, szczęśliwe życie, czyli wartość, której nie da się przeliczyć na żadne pieniądze.

Ceny terapii odwykowej – dlaczego są tak ważne?

Podjęcie decyzji o rozpoczęciu leczenia alkoholizmu nie jest łatwe. Większość chorych w nieskończoność odkłada ten moment, uparcie zaprzeczając istnieniu swojego problemu. Za takim stanem rzeczy na ogół stoi tzw. mechanizm iluzji i zaprzeczania, który powoduje, że nałogowcy żyją w świecie fantazji, nie dopuszczając do siebie świadomości o własnym schorzeniu. Oprócz tego pobyt w placówce budzi w nich zrozumiały lęk przed zmianą (w końcu terapia z założenia ma wywrócić ich rzeczywistość do góry nogami) oraz obawę przed stygmatyzacją społeczną.

Wreszcie, problemem bywa również finansowanie leczenia. Często przeszkodą są niechętne postawy członków rodziny alkoholika, trwających w przekonaniu, że nałóg jest fanaberią, a chory byłby w stanie przestać pić, gdyby tylko chciał. Zdarza się też, że bliscy nie wierzą w skuteczność terapii i obawiają się, że ta inwestycja okaże się wyrzuceniem pieniędzy w błoto.

Ceny terapii alkoholowej

Ile kosztuje leczenie odwykowe? Finalny koszt w dużej mierze zależy od naszych oczekiwań oraz długości planowanego pobytu. Jeśli chory znajduje się na na zaawansowanym etapie nałogu, być może potrzebna będzie profesjonalna detoksykacja, która zwiększy ostateczny wydatek. Wbrew pozorom bardziej opłacalna jest decyzja o dłuższej obecności w placówce. W przypadku przedłużenia terapii alkoholowej ceny mogą wynieść nawet ok. 180 zł za dobę (czyli bardzo niewiele). Jeśli weźmiemy pod uwagę zakres świadczeń i udogodnień wchodzących w skład oferty – okaże się, że ten koszt nie tylko nie jest wygórowany, ale wręcz stanowi prawdziwą okazję.

Od czego zależy cena leczenia odwykowego?

Zapoznając się z cennikiem ośrodka odwykowego, warto zwrócić baczną uwagę na wszystkie usługi, które wliczają się w finalną cenę. Najlepiej jest osobiście odwiedzić placówkę, by na własne oczy przekonać się o warunkach, jakie w niej panują. W dobrym ośrodku każdy pacjent przebywa w komfortowych warunkach i może liczyć na choć odrobinę upragnionej prywatności. Na ogół chorzy mogą wybierać pomiędzy pokojami 1-osobowymi oraz 2-osobowymi, a czasami mają także możliwość zamieszkania w apartamentach o podwyższonym standardzie. Warto sprawdzić, czy sypialnie są wyposażone w takie udogodnienia jak prywatne łazienki, telewizory czy bezprzewodowy internet. Istotny jest również sam budynek ośrodka oraz teren, na jakim się znajduje. Trzeźwiejący alkoholicy potrzebują ciszy i spokoju, by nic nie odciągało ich od pracy nad sobą. Z tego powodu najlepsze placówki często znajdują się na uboczu, gwarantując chorym malownicze otoczenie i kontakt z naturą. Ceny terapii alkoholowej zależą również od zakresu wyżywienia – należy sprawdzić, czy serwowane jedzenie odznacza się wysoką jakością, a proponowany jadłospis może zostać dostosowany do stanu zdrowia poszczególnych pacjentów.

Przeczytaj też: Terapia alkoholowa – fakty i mity

Nie zapominajmy także, że leczenie w ośrodku to przede wszystkim spotkania terapeutyczne. Na koszt pobytu może mieć wpływ zarówno ich liczba, jak i jakość. Pokonywanie nałogu to bardzo skomplikowany proces, wymagający różnorodnych oddziaływań, takich jak terapia grupowa i indywidualna, ale również psychoedukacja, zajęcia rekreacyjne czy arteterapia.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ośrodka?

Aby leczenie było skuteczne, musi być prowadzone przez prawdziwych fachowców. Wybierając ośrodek, warto dowiedzieć się, jakie kwalifikacje oraz doświadczenie ma personel zatrudniony w danej placówce. Najlepiej, by pacjenci mieli stały kontakt nie tylko z terapeutą, ale również z lekarzami innych specjalizacji. Alkoholizm to choroba, która sieje ogromne spustoszenie w organizmie, a cierpiące na nią osoby często wymagają kompleksowej opieki medycznej. Pamiętajmy, że wyższe ceny terapii alkoholowej nierzadko przekładają się na lepsze, bardziej komfortowe warunki oraz bogatszy pakiet świadczeń.

https://uzaleznienia-terapia.pl/

[Głosów:4    Średnia:3.8/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© Prostata.info.pl