Press "Enter" to skip to content

Gdzie jest prostata?

Gruczoł krokowy, czyli prostata znajduje się pod pęcherzem moczowym. Jest to element męskiego układu płciowego. Kształtem przypomina kasztan – podobnie jak owoc kasztanowca, składa się z dwóch wyraźnych części nazywanych płatami. Prostata jest niewielka – jej rozmiar również można porównać do kasztana. Z wiekiem stercze zwiększa swoją objętość. Jest to jeden z elementów starzenia u każdego mężczyzny. Zdarza się jednak, że jej rozmiar jest zbyt duży, przez co pojawiają się problemy z oddawaniem moczu. Mężczyźni po 50 roku życia są również bardziej narażeni na rozwój nowotworu prostaty.

Prostata a cewka moczowa i odbytnica

Prostatę otacza torebka z mięśni gładkich, które kurczą się w trakcie ejakulacji. To właśnie prostata jest odpowiedzialna za formę ejakulatu – produkuje ona wydzielinę, w której zawieszone są plemniki.

Wnętrze prostaty to miąższ, przez który przebiega cewka moczowa, dlatego powiększający się gruczoł stercza powoduje problemy z oddawaniem moczu. Przypadłość tego rodzaju dotyczy aż 80% mężczyzn po osiemdziesiątym roku życia.

Aby odpowiedzieć na pytanie gdzie jest prostata, trzeba spojrzeć na nią również od drugiej strony, czyli z perspektywy badania per rectum. Gruczoł krokowy (jego tylna część) przylega do odbytnicy. To właśnie tą drogą możliwe jest bezpośrednio dotarcie do prostaty za pomocą palca. Technikę tę wykorzystują lekarze sprawdzający, czy prostata ma odpowiedni rozmiar.

Niektóre pary wykorzystują też masaż prostaty jako technikę erotyczną. Czasem prostatę nazywa się męskim punktem G.

Kiedy należy wykonać badanie per rectum?

Każdy mężczyzna prędzej czy później powinien udać się do urologa na badanie prostaty. Jest to rekomendowane dla wszystkich mężczyzn powyżej pięćdziesiątego roku życia. Prostatę najlepiej badać regularnie raz w roku.

Ostatecznym sygnałem, że należy wybrać się do lekarza są problemy z oddawaniem moczu. Pacjent może zauważyć trudności różnego rodzaju. Umiejscowienie prostaty sprawia, że jej powiększenie powoduje częstszą potrzebę oddawania moczu lub wręcz przeciwnie – utrudnione oddawanie moczu. Wielu mężczyzn zauważa konieczność częstych wizyt w toalecie w nocy, a w końcu częstomocz pojawia się również w dzień. W skrajnych przypadkach oddawanie moczu jest całkowicie zatrzymane lub możliwe jedynie przy użyciu tłoczni brzusznej.

Mężczyźni często zwlekają z wybraniem się do lekarza. Przyczyną opóźnianych wizyt jest strach przed bólem podczas badania oraz wstyd. Warto jednak wiedzieć, że badanie per rectum jest całkowicie bezbolesne i trwa tylko chwilę. Lekarz doskonale wie, gdzie jest prostata, więc potrzebuje zaledwie kilku sekund, by ją zlokalizować i sprawdzić jej rozmiar. Do badania wykorzystuje się również dużą porcję żelu nawilżającego, więc wsunięcie palca nie powoduje fizycznego dyskomfortu. Ponadto badanie wykonuje się aktualnie najczęściej w wygodnej dla pacjenta pozycji leżącej lub stojącej.

Wczesna diagnoza zwiększa szanse na skuteczne leczenie, więc nie warto zwlekać!

[Głosów:2    Średnia:3/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© Prostata.info.pl