Press "Enter" to skip to content

Brachyterapia prostaty. Co to jest?

Czym jest brachyterapia prostaty? To jedna z metod leczenia nowotworu gruczołu krokowego. Najczęściej technikę tę stosuje się u starszych mężczyzn. U młodych pacjentów lekarze zwykle decydują się na klasyczną operację. Dużą zaletą brachyterapii jest możliwość napromieniowania chorego miejsca w bardzo precyzyjny sposób.

Leczenie za pomocą brachyterapii prostaty

Często stosowaną metodą leczenia raka jest radioterapia. Wówczas źródło promieniowania jest ustawiane w taki sposób, by naświetlało guza z niewielkiej odległości. W brachyterapii gruczołu krokowego również stosuje się promieniowanie, jednak w tym wypadku efekty są uzyskiwane poprzez umieszczenie w ciele pacjenta promieniotwórczego izotopu irydu-192. Aby było to możliwe, najpierw wprowadza się odpowiednie aplikatory.

Tym sposobem źródło promieniowania znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie guza, więc zniszczenia innych tkanej są znacznie redukowane. W szczególności chodzi tu o ochronę pęcherza i cewki moczowej oraz odbytnicy. Wysoka dokładność tej techniki sprawia również, że pacjentowi można zaaplikować znacznie większą dawkę promieniowania, więc leczenie jest krótsze i skuteczniejsze.

Brachyterapia stercza – przebieg zabiegu

Aby przeprowadzenie zabiegu było możliwe, pacjent musi otrzymać znieczulenie ogólne i zostać unieruchomiony. Alternatywą jest znieczulenie o pasa w dół (podpajęczynówkowe).

Znieczulenie jest tak ważne, gdyż w prostatę pacjenta wkuwa się kilkanaście igieł, pozwalających na wprowadzenie źródła promieniowania bezpośrednio do chorego regionu. Jednocześnie lekarze monitorują przebieg operacji i stan pacjenta za pomocą doodbytniczego USG.

Brachyterapia prostaty trwa od 1,5 do 3 godzin, z czego kilkanaście minut przypada na promieniowanie. Cała procedura medyczna zajmuje 3 dni – pacjent jest przyjmowany na oddział dzień przed zabiegiem, a wychodzi ze szpitala dzień po zabiegu.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat brachyterapii?

Największą zaletą brachyterapii jest precyzja tej techniki i możliwość oszczędzenia organów znajdujących się w pobliżu gruczołu krokowego. Jest to też stosunkowo stara metoda w porównaniu z innymi dostępnymi technikami leczenia. Jednocześnie brachyterapia prostaty charakteryzuje się najmniejszą liczbą powikłań w zestawieniu z pozostałymi metodami teleradioterapii oraz chirurgii.

Na świecie stosuje się dwa typy brachyterapii prostaty:

  • z wszczepieniem implantów radioaktywnych na stałe w obrębie guza
  • high dose rate (HDR), czyli krótkoczasowa aplikacja izotopu promieniotwórczego (tak jak opisano wyżej).

W Polsce stosuje się drugą z wymienionych metod. Mimo, że powikłania są niewielkie w porównaniu z innymi technikami, to jednak mogą pojawić się odległe skutki leczenia brachyterapią u niektórych chorych. Nieco ponad 4% pacjentów zauważa dolegliwości ze strony układu moczowo-płciowego. Może dojść do zwężenia cewki moczowej, rzadziej również do nietrzymania moczu. Zdarzają się też krwawienia z odbytnicy oraz powikłania żołądkowe i jelitowe.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© Prostata.info.pl