Press "Enter" to skip to content

Odkryj zalety konsultacji zdalnych ze specjalistą

Teloporada lekarska to wygodny i bezpieczny sposób na zasięgnięcie opinii specjalisty. Nierzadko to jedyna metoda na skonsultowanie swojego stanu zdrowia z lekarzami wąskich specjalizacji. Dowiedz się, dlaczego warto zaufać telemedycynie i gdzie skorzystać z jej możliwości.

Kiedy warto skorzystać ze zdalnej konsultacji lekarskiej?

Konsultację online warto rozważyć w szczególności, jeśli borykasz się z chorobą przewlekłą, która wymaga regularnych wizyt lekarskich. Wiele z nich zapewne nie wymaga badania fizykalnego, a jedynie sprawdzenia aktualnych wyników badań czy wypisania nowych recept na stale przyjmowane leki. 

W takich przypadkach zdalna konsultacja lekarska jest oszczędnością czasu, a niekiedy nawet zwiększa bezpieczeństwo – warto w miarę możliwości unikać wizyt w placówkach zdrowia, ze względu na obecność pacjentów chorujących na różnorodne infekcje sezonowe i choroby zakaźne, wymagające bezpośredniego kontaktu z lekarzem.

Świadomość tego zagadnienia wzrosła istotnie w okresie pandemii koronawirusa. Plusem tego okresu było zwiększenie dostępności telemedycyny nie tylko w prywatnych placówkach medycznych, ale również NFZ.

Jak wygląda teleporada?

Przebieg teleporady będzie znacząco się różnił w zależności od specjalizacji lekarza i zgłaszanego przez pacjenta problemu. 

Teleporada w sprawie regularnie wypisywanych recept czy konsultacji aktualnych badań będzie wymagała zapoznania się przez lekarza z historią choroby pacjenta. W tym przypadku warto przygotować dotychczasową dokumentację medyczną w formie elektronicznej (np. skanów). Należy też pamiętać, że lekarz ma wgląd w Internetowe Konto Pacjenta, na którym znajduje się historia recept i wystawionych skierowań.

W przypadku zdalnych konsultacji psychologicznych, które są często wybieraną metodą zasięgania porad terapeutów, psychiatrów czy seksuologów, wizyta jest zbliżona do tej w gabinecie stacjonarnym. Pacjent jest proszony o przedstawienie problemu, a terapia odbywa się z użyciem kamery i mikrofonu online.

Oczywiście w trakcie teleporady nie jest możliwe wykonanie badania fizykalnego – dlatego zaleca się wybranie tradycyjnej formy kontaktu z lekarzem, jeśli potrzebujemy lub podejrzewamy, że konieczne jest sprawdzenie fizyczne naszego stanu zdrowia.

W trakcie teleporady niekiedy może być potrzebne sprawdzenie tożsamości pacjenta – np. przez okazanie dowodu osobistego do kamery.

Teleporada NFZ a teleporada prywatnie – wady i zalety

Telekonsultacje lekarskie można odbywać zarówno w ramach NFZ, jak i prywatnie. W przypadku NFZ najczęściej zdalne konsultacje mają formę teleporady z lekarzem rodzinnym, który zna pacjenta i jego historię choroby. To wygodny sposób na skonsultowanie z lekarzem wyników badań, wystawienie nowej recepty na stale używany lek czy nawet wystawienie zwolnienia lekarskiego ze względu na historię choroby.

Jednak w przypadku konsultacji z lekarzami konkretnych specjalizacji, NFZ rzadko umożliwia zdalne odbywanie wizyt. Tutaj bardzo popularne stają się usługi prywatne, które nie tylko są wygodne, ale znacznie skracają okres oczekiwania na wizytę u specjalisty. W przypadku NFZ kolejki do specjalistów są wręcz legendarne – natomiast prywatna medycyna umożliwia skonsultowanie swojego stanu zdrowia nierzadko w tym samym tygodniu, co rezerwacja terminu. 

Teleporada online prywatnie nie jest oczywiście bezpłatna – konsultacje z lekarzem zdalnie mogą kosztować od kilkudziesięciu złotych do kilkuset, w zależności od specjalizacji. W przypadku wizyt NFZ – głównie z lekarzem rodzinnym – teleporady są oczywiście bezpłatne, w ramach ubezpieczenia pacjenta.

Dowiedz się, jak dokonać najlepszego wyboru zdalnej porady lekarskiej!

Konsultacja medyczna online powinna być poprzedzona odpowiednim sprawdzeniem kompetencji danego lekarza i renomy danej platformy. Telekonsultacje online można obecnie bez problemu znaleźć w internecie. Sprawdzając daną platformę warto upewnić się, że na pewno jest placówką medyczną i posiada na swojej stronie regulamin wizyt. Dokładnie należy sprawdzić, jakie usługi są świadczone oraz jakie są ceny poszczególnych świadczeń. 

Większość platform przyjmuje płatności za wizytę poprzez popularne serwisy płatności online – za wizytę płaci się zazwyczaj “z góry”. Przed wizytą warto sprawdzić, czy nasz komputer lub smartfon spełnia wymogi techniczne do odbycia wizyty, które są wyszczególnione na stronie lub w wiadomości mailowej od platformy. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© Prostata.info.pl