Press "Enter" to skip to content

Jak dbać o higienę intymną?

Higiena intymna to podstawa zdrowia każdego człowieka. Zwłaszcza w przypadku kobiet jest niezwykle istotna. W sklepach dostępnych jest wiele produktów, pomagających zachować czystość miejsc intymnych. Czym kierować się podczas wyboru?

Higiena intymna – dlaczego jest ważna?

Przestrzeganie zasad higieny intymnej kobiet to nie tylko zachowanie świeżości i czystości. Głównym celem jest tu również zabezpieczenie organizmu przed namnażaniem bakterii, co pozwala na uniknięcie różnego rodzaju chorób układu moczowo-płciowego, takich jak choćby grzybica, która jest wyjątkowo nieprzyjemna, a dodatkowo może wywołać dodatkowe skutki uboczne.
Higiena intymna jest tak samo ważna u kobiet w każdym wieku, dlatego dziewczynki od wczesnego dzieciństwa powinny być uczone jej przestrzegania i uświadamiane w tym zakresie. Istnieją nawet delikatne kosmetyki dedykowane do higieny intymnej kilkuletnich dzieci. Wiele osób decyduje się na używanie naturalnych, domowych metod – zwykle są to napary ziołowe. Warto jednak skorzystać z gotowych produktów, dostępnych w aptekach i drogeriach.

Jakie produkty do higieny intymnej?

Dostępne na rynku kosmetyki dedykowane do higieny intymnej kobiet to szeroki wybór rodzajów środków myjących – mogą mieć postać żelów, mydeł, pianek, kremów, olejków czy oliwek. Jednak zdecydowanie największą popularnością cieszy się płyn do higieny intymnej. Głównym jego zadaniem jest utrzymanie nie tylko czystości, ale również odpowiedniego poziomu pH – mniej więcej w przedziale pomiędzy 3,8 a 4,2. Z tego powodu nie jest wskazane stosowanie zwykłych produktów, np. szarego mydła, tradycyjnego żelu pod prysznic czy płynu do kąpieli. Kosmetyki dedykowane do higieny intymnej skutecznie zapobiegają przesuszeniu i podrażnianiu tych partii ciała. Dzięki składnikom naturalnym (m.in. kwas mlekowy, rumianek i inne zioła o wielu właściwościach leczniczych) chronią również przed pojawieniem się infekcji, grzybic, uczuleń i stanów zapalnych. Kupując płyn do higieny intymnej warto zwrócić uwagę na to, czy nie zawiera sztucznych elementów, jak np. parabeny.

Zasady higieny intymnej

Sam zakup środków do higieny intymnej to jeszcze nie wszystko. Ważne są również prawidłowe nawyki i zasady w tej kwestii. Przede wszystkim podstawą jest regularne, codzienne mycie z wykorzystaniem wody i niedużej ilości płynu do higieny intymnej. Nie można jednak przesadzać ani z częstotliwością (kilkukrotne podmywanie każdego dnia da odwrotny efekt i poskutkuje zaburzeniem pH) ani również z intensywnością – całość należy wykonywać delikatnie, najlepiej bez stosowania do tego celu jakichkolwiek szorstkich gąbek czy myjek, które mogą nie tylko podrażnić, a dodatkowo stanowić siedlisko bakterii. O szczególną czystość zadbać należy podczas miesiączki. Nie można też zapomnieć o tej kwestii podczas podróży. Warto wyposażyć się wtedy w turystyczne, miniaturowe produkty do higieny intymnej. Poza płynem czy żelem dobrym rozwiązaniem będzie także zakup wilgotnych chusteczek jednorazowych, które idealnie sprawdzają się w momencie, gdy chwilowo nie ma możliwości skorzystania z wanny czy prysznica.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© Prostata.info.pl