Press "Enter" to skip to content

Wczesny gruczolak prostaty

Wczesny gruczolak prostaty nie jest wbrew obiegowym opiniom nowotworem złośliwym. Pojawia się on u większości mężczyzn w okresie przekwitania i daje objawy znane z przerostu gruczołu krokowego. Chociaż sam w sobie nie jest groźny, to nieleczony i późno zdiagnozowany może być przyczyną niemałych problemów. Do tych najpoważniejszych zalicza się zatrzymanie moczu, przy którym konieczne jest cewnikowanie w szpitalu oraz znaczne obniżenie sprawności seksualnej. W związku z tym dobrze jest wdrożyć profilaktykę i zadbać o tym, aby gruczolak prostaty został wykryty jak najwcześniej.

Przyczyny powstawania wczesnego gruczolaka prostaty

Wczesny gruczolak stercza jest wynikiem zmian, jakie zachodzą w organizmie i gospodarce hormonami w okresie przeoczenia przez mężczyzn 40 roku życia. Zaliczany jest do schorzeń prostaty. Bardzo często we wczesnym stadium nie daje żadnych objawów i dolegliwości. Wczesny gruczolak prostaty nazywany jest również przerostem gruczołu krokowego i to właśnie ta nazwa jest bardziej popularne. Z gruczolakiem mamy do czynienia, kiedy przerost stercza jest nadmierny. Przyczyną jego powstawania są zmiany hormonalne, których nie sposób wyeliminować w andropauzie. Oprócz hormonów na powstanie gruczolaka prostaty wpływ ma także nieodpowiednia dieta oraz uwarunkowania genetyczne. Wykryty i leczony we wczesnym stadium nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla życia i zdrowie pacjenta, nie jest też (co warto zaznaczyć) nowotworem złośliwym.

Jakie są objawy wczesnego gruczolaka prostaty?

U większości mężczyzna wczesny gruczolak stercza nie daje żadnych objawów w pierwszej fazie rozwoju. Co prawa może wystąpić częstsze oraz trudniejsze oddawanie moczu, ale nie są to dolegliwości, które da się łatwo zauważyć. Problemy te wynikają z tego, że przerośnięty gruczoł krokowy uciska bezpośrednio na cewkę moczową. Wielu mężczyzna w pierwszej fazie zaważa również, że ciśnienie na pęcherz wywierane jest w godzinach nocnych – wtedy to mają się potrzebę oddawania moczy, nawet jeśli przez chwilą opuścili toaletę. Sygnałem do niepokoju może być również słaby strumień oraz ból czy pieczenie w czasie sikania. W miarę rozwoju choroby dolegliwości stają się bardziej dokuczliwe i wywołują nie tylko dyskomfort, ale i ból. Pojawić może się również krew w moczu lub w spermie, lub niemożność wysikania się. Wszystko to połączone jest z dużym parciem na pęcherz oraz bólem podbrzusza i narządów płciowych. W takich sytuacjach mamy do czynienia z zaawansowaną chorobą, którą bardzo trudno jest wyleczyć. W najgorszym przypadku może wystąpić niewydolność nerek i konieczność cewnikowania. Jest to efekt przekształcania się łagodnego gruczolaka w nowotwór złośliwy lub długotrwałych zaniedbywania i braku terapii.

Jak leczyć wczesnego gruczolaka prostaty?

Ze względu na brak objawów wczesnego gruczolaka stercza trudno go zdiagnozować samu. Większość panów do urologa wybiera się, gdy odczuwa silny ból i choroba jest w zaawansowanym stadium. Tymczasem, aby móc ją leczyć od razu, należy stosować działania profilaktyczne. Do tych zaliczane są stałe wizyt u lekarza, najlepiej co pół roku. W ich trakcie urolog wykonuje badanie przez odbyt, w którego czasie bada budowę i poprawność funkcjonowania prostaty. Choć nazwa badania i jego opis nie brzmi zachęcająco, to nie wiąże się ono z bólem i trwa zaledwie kilka minut. Co ważne, jest ono jedyną metodą wczesnego wykrywania chorób prostaty. Dlatego też w przypadku zauważenia u siebie któregokolwiek z wyżej wymienionych objawów lub też odczuwania bólu przy stosunku, lub wystąpienia problemów z erekcją należy niezwłocznie udać się do lekarza (jeśli nie chodzi się na regularne badania kontrolne).

Leczenie wczesnego gruczolaka prostaty

Wczesny rozrost prostaty jest schorzeniem, które można skutecznie leczyć. Najczęściej chory otrzymuje leki na prostatę, które mają zimniejszych gruczoł oraz zahamować jego dalszy rozrost. Starcze należy również stale monitorować i sprawdzą, czy gruczolak nie przekształca się w nowotwór złośliwy. Kontrola odbywa się przy wykorzystaniu tego samego zestawu badań co przy diagnozie chorób prostaty. Ważne jest również samo obserwowanie swojego organizmu i wychwytywanie wszelkich pogorszone samopoczucie i dodatkowych dolegliwości. Leczenie wczesnego rozrostu gruczołu krokowego nie wpływa negatywnie na zdolności seksualne. Mogą być one zmniejszone w trakcie przyjmowania leków na prostatę, jednak po krótkim czasie wracają do pierwotnego stanu. Warto również wspomnieć, że lekarze oprócz kuracji farmakologicznej zalecają też fizjoterapię. Polega ona na regularnym wykonywaniu masażu prostaty. Może mieć on zarówno wymiar leczniczy, jak i być erotyczną grą partnerów.

Wczesny gruczolak prostaty nie jest czymś, czym trzeba się nadmiernie martwić. Jak mówi wielu lekarzy, jego powstanie jest niemal naturalnym procesem, który wynika ze zmian hormonalnych zachodzących w organizmie. Nie oznacza to jednak, że gruczolaka stercza należy zignorować i nie podejmować żadnego leczenia. Tylko poddanie się odpowiedniej terapii oraz pozostawanie pod opieką lekarza sprawia, że minimalizuje się ryzyko przekształcenia się go w nowotwór złośliwy.

[Głosów:4    Średnia:2.8/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© Prostata.info.pl