Press "Enter" to skip to content

Rak prostaty

Większość osób choroby prostaty  kojarzy tylko z nowotworem. Nie zawsze tak jest, chociaż nie ma co ukrywać, że rak gruczołu krokowego nie jest marginalną chorobą. Nowotwór tego gruczołu uważa się za jednej z najpoważniejszych. Lekarze nadal nie wiedzą jak go wyleczyć i jakie terapie mogą się sprawdzić.  Tymczasem liczba mężczyzna zmagająca się z nowotworem stercza stale rośnie. Obecnie choruje na niego 20 na 100 tysięcy mężczyzn w wieku ok. 50 lat, a odsetek ten zwiększą się wraz z wiekiem. Co ważne rak stercza to choroba, którą równie trudno leczyć, co wykryć. W pierwszych fazach nie daje żadnych objawów, dlatego panowie do urologa zgłaszają się zazwyczaj wtedy, gdy mówimy o poważnym zaawansowaniu nowotworu. Zobacz, jakie są przyczyny choroby i jakie terapie podejmowane są przez lekarzy.

Przyczyny raka prostaty i grupy ryzyka – kto może zachorować na nowotwór gruczołu krokowego?

Wśród najczęstszych przyczyn występowania nowotworu stercza wymienia się zbyt duży poziom testosteronu u mężczyzn. Hormon ten produkowany jest przez jądra. To właśnie u mężczyzn, którzy mogą pochwalić się wysokim stężeniem testosteronu we krwi, nowotwór występuje najczęściej. W grupie ryzyka znajdują się również mężczyźni, którzy ukończyli 50 rok życia, przy czym wraz z wiekiem ryzyko pojawiania się raka znacznie wrasta. Należy jednak wspomnieć, że w ostatnich latach lekarze zaobserwowali, że granica wiekowa znacznie się obniża. Na wystąpienie nowotworu gruczołu krokowego narażeni są też panowie, którzy prowadzą siedzący tryb życia i są otyli. Wynika to z tego, że na raka prostaty znaczy wpływ ma dieta. Badania pokazały, że im więcej mięsa, mleka i tłuszczów nasyconych się spożywa, tym większe jest prawdopodobieństwo zachorowania.

Objawy raka prostaty

Rak prostaty to nowotwór niezwykle sprytny i trudny do wykrycia. To właśnie z tego względu jego leczenie jest niezwykle trudne, a pacjent na terapię trafia w ostatniej chwili. Co do zasady nowotwór stercza w pierwszych fazach rozwoju nie daje żadnych objawów. Przez to też wiele chorych, którzy nie badają się regularnie u urologa, nawet nie wie, że ma problem. Z tym zgłaszają się do lekarza dopiero w chwili występowania bólu w okolicach krocza czy problemów z oddawaniem moczu, czyli w końcowym stadium rozwoju raka prostaty. W praktyce oznacza to, że lekarze muszą zaordynować bardzo inwazyjne terapie, które nie zawsze kończy się powodzeniem.

Do przyczyn słabej wykrywalności raka prostaty we wczesnym stadium zalicza się niską świadomość wśród mężczyzn, jeśli chodzi o choroby gruczołu krokowego oraz strach i wstyd przed badaniem urologicznym. To wykonywane jest przez odbyt i mimo znieczulenia nie należy do najprzyjemniejszych doznań. Mimo wszystko badanie pozwala skutecznie wykryć komórki nowotworowe w prostacie. Wskazuje się, że jego skuteczność to 75%. Lekarz w przypadku wykrycia nieprawidłowości kieruje pacjenta również na dodatkowe testy m.in. biopsje stercza.

Objawy raka prostaty, z którymi zgłasza się do urologa większość mężczyzn, do złudzenia przypominają te towarzyszące łagodnemu przerostu gruczołku krokowego. Do takich zalicza się większe niż zazwyczaj parcie na mocz (zazwyczaj w nocy), oddawanie niewielkich ilości moczu, ból krocza i narządów płciowych, całkowite zatrzymanie moczu, ból przy ejakulacji, krew lub ropa w moczu. Jeśli rak prostaty jest już zaawansowany i występują przerzuty, mogą pojawić się dodatkowe dolegliwości.

Leczenie raka prostaty – jak przebiega terapia?

Raka prostaty diagnozuje się na podstawie badania per rectum, USG, testów PSA z krwi, badań moczu oraz biopsji gruczołu krokowego. Zaordynowana przez lekarza terapia uzależniona jest od stadium rozwoju choroby, wieku i stanu pacjenta. Najczęściej spotykamy się z radioterapią, chemioterapią lub leczeniem operacyjnym, które polega na wycięciu prostaty oraz/lub tkanek w jej okolicy. U wielu pacjentów stosuje się także terapie hormonalne. Leczenie raka prostaty nie jest łatwe i wiąże się z wieloma powikłaniami. W jego wyniku może nastąpić stała lub czasowa utrata zdolności seksualnej, ogólne osłabienie organizmu, zniechęcenie a nawet stany depresyjne. Wielu pacjentów oprócz leczenia farmakologicznego czy chirurgicznego korzysta również z pomocy psychologów i seksuologów.

Rak prostaty to poważna choroba, z którą jednak można walczyć. Aby w tej walce mieć wyrównane szanse, leczenie trzeba rozpocząć jak najszybciej. Niestety wielu chorych podejmuje terapię w ostatnich stadiach choroby. Wynika to ze słabej profilaktyki oraz nie wiedzy. W Polsce możemy spotkać coraz więcej akcji społecznych uświadamiających, jak ważne są regularne badania prostaty. Te należy wykonywać co roku w przypadku mężczyzn od 20 roku życia i co pół roku po przekroczeniu 50 roku życia. Ze względu na bezobjawowe pierwsze fazy nowotworu prosty tylko badania mogą wykryć zmiany zachodzące w tym narządzie nawet we wczesnej fazie. Wtedy to lekarze mają duże możliwości leczenia i nie zawsze konieczne są inwazyjne terapie wyniszczające organizm i pozbawiające męskiej mocy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© Prostata.info.pl