Press "Enter" to skip to content

Masaż prostaty

Masaż prostaty to jedna z technik radzenia sobie z chorobami gruczołu krokowego. Wspomaga ona cały proces i łagodzi stany zapalne. Masaż wykonywany jest przez lekarza specjalistę. Można go również wykonywać samodzielnie w domu. Masaż stercza stosowany jest nie tylko do leczenia, ale i diagnozowania chorób gruczołu krokowego. Jest dość powszechną i starą techniką, która stanowi uzupełnienie leczenia farmakologicznego. Zobacz, na czym polega masaż gruczołu krokowego i jak go wykonać we własnym zakresie.

Masaż prostaty – kiedy się go wykonuje?

Masaż prostaty oprócz tego, że jest jedną z technik seksualnych stosowany się również w medycynie. Ta dziedzina wiedzy wykorzystuje go do zdiagnozowania zapalenia gruczołu krokowego oraz do leczenia chorób prostaty. Można stosować do w fazie przewlekłej zapalenia gruczołu krokowego,  w celu usunięcia wydzieliny i zmniejszania ciśnienia w sterczu. Pozwala on również na poprawę przepływu krwi przez prostatę, co wspomaga działanie antybiotyków oraz obniża napięcie mięśni krocza. W połączeniu z leczeniem medykamentami usprawnia proces powrotu do zdrowia.

Masaż prostaty w diagnostyce medycznej

Masaż prostaty w diagnostyce wykonywany jest przez lekarza w trakcie badania per rectum. Zazwyczaj trwa on kilka sekund i polega na wykonywaniu delikatnych ruchów placem, które zaczynają się od każdego płata gruczołu krokowego. Wykonywany jest w pozycji bocznej przez odbyt. Przed badaniem per rectum połączonym z masażem gruczołu krokowego zaleca się wykonanie lewatywy (ewentualne dokładne wypróżnienie) oraz opróżnienie pęcherza.

Jak przygotować się do masażu prostaty?

Bez względu na to, czy masaż stercza wykonuje urolog, czy będzie się go przeprowadzać samodzielnie, to należy się do niego przygotować. Przed jego rozpięciem konieczne jest dokładne wypróżnienie się lub zrobienie lewatywy (zestawy do wykonania lewatywy w domu można znaleźć niemal w każdej aptece). Należy również opróżnić pęcherz. W przypadku, gdy masaż chcemy wykonywać samodzielnie, należy zadba o higienę dłoni i paznokci, które muszą być czyste. Najlepiej masaż prostaty wykonywać jest w lateksowych rękawiczkach. Należy również zaznaczyć, że wykonujemy go, leżąc wygodnie na boku.

Jak samodzielnie wykonać masaż prostaty?

Przyjmując wygodną pozycję na boku, należy delikatnie włożyć palec do odbytu i podnieś go powoli wzdłuż ściany odbytnicy w stronę pępka, aż poczuje się prostatę (gruczoł krokowy znajduje się w okolicy ok. 4 cm od brzegu odbytu). Masaż wykonuje się od postawy gruczołu do jego szczytu, a następnie od boku do linii pośrodkowej – obustronnie. Powinien on być delikatny i trwać kilka minut. Po nich u znacznej części mężczyzn następuje chwila przyjemności (nie jest to regułą).

Przeciwskazania do masażu prostaty

Chociaż masaż gruczołu krokowego uważany jest za wskazany element leczenia chorób prostaty, to nie u wszystkich powinien być on wykonywany. Jeśli chce się skorzystać z tej metody wspomagania leczenia farmakologicznego samodzielnie, należy udać się najpierw do urologa i skonsultować z nim ta decyzje. Może on nie wyrazić zgody w przypadku, gdy choroba prostaty jest w fazie bakteryjnej oraz gdy borykamy się z zapaleniem cewki moczowej, czy kamicy gruczołu krokowego.

Rodzaje masażu prostaty – zewnętrzny i wewnętrzny

Masaż prostaty znany jest przede wszystkim w formie wewnętrznej, jednak pomocne w walce z chorobami gruczołu krokowego są też masaże zewnętrze. Polegają one na stymulacji okolic krocza, czyli tych znajdujących się pomiędzy moszną a odbytem. Tę technikę masażu również wykonuje się w celach zdrowotnych i seksualnych. Masaż mięśni krocza zewnętrzny ma na celu rozciągniecie i rozluźnienie mięśni, rozmasowaniu punktów spustowych i tzw. ciepłych nasiadówek. W chorobach prostaty oprócz masaży zalecane jest również korzystanie z technik relaksacyjnych i jogi.

Zalety masażu prostaty

Przez wielu mężczyzn, a także i lekarzy masaż prostaty uważany jest za niezawodną profilaktykę w walce z chorobami gruczołu krokowego. Zwolennicy tzw. dojenia stercza jako jego zalety wskazują poprawę przepływu krwi, zmniejszeniu napięcia mięśni krocza, ciśnienia oraz pomoc w usunięciu nadmiaru płynu.

Masaż gruczołu krokowego to technika medyczna wykorzystywana głównie przy leczeniu przewlekłego zapalenia stercza. Pozwala ona ulżyć w cierpieniu i przyspieszyć efekty leczenia. Nie należy jednak jej stosować bez zgody i wiedzy lekarza, a także zastępować nią tradycyjnego leczenia farmakologicznego. Należy pamiętać, że jest ona tylko dodatkiem do procesu powracania do zdrowia. Jeśli tylko na niej oprze się leczenie, efekty mogą nie być najlepsze. Brak przyjmowania odpowiednich lekarstw może skończyć się licznymi powikłaniami, które negatywnie wpłyną na układ moczowy oraz zdolność do funkcji seksualnych. Dlatego też przy zauważeniu pierwszych objawów mogących świadczyć o problemach z prostatą bezwzględnie należy udać się do lekarza urologa. To on po odpowiednim badaniu (często połączonym z masażem) ustali przebieg leczenia i powie, czy masaż prostaty faktycznie będzie przydatny przy chorobie, która została zdiagnozowana.

[Głosów:26    Średnia:2.7/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© Prostata.info.pl